Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Produkcja „elektryków” będzie jeszcze tańsza. Ceny baterii znacząco spadły

Ceny akumulatorów litowo-jonowych spadły o 20% w porównaniu do roku 2023, osiągając tym samym rekordowo niski poziom. To element szerszej debaty dotyczącej wyboru między pojazdami elektrycznymi a spalinowymi, w której kluczową rolę oprócz aspektów ekonomicznych, odgrywają również kwestie ekologiczne i technologiczne. 

Produkcja „elektryków” będzie jeszcze tańsza. Ceny baterii znacząco spadły
RONNY HARTMANN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Będzie jeszcze taniej, mówią eksperci 
    1. Co dalej z rynkiem EV?
      • Eksperci BNEF przewidują, że ceny akumulatorów spadną o 3 USD/kWh w 2025 roku
      • Jak wygląda teraz rynek EV? 

       

      Będzie jeszcze taniej, mówią eksperci 

      Ceny akumulatorów litowo-jonowych spadły do rekordowo niskiego poziomu 115 USD/kWh w 2024 roku, wynika z danych Bloomberg NEF. 

      W 2023 roku średnia globalna cena baterii znajdowała się na poziomie 144 USD/kWh. Oznacza to, że w 2024 roku nastąpił największy roczny spadek cen od 2017 roku. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny baterii zmniejszyły się w najbardziej w ostatnich latach.

      Akumulatory litowo-jonowe są powszechnie stosowane w produkcji samochodów elektrycznych. Trend spadkowy ich cen wynika z kilku czynników.

      Jednym z najważniejszych jest w tym przypadku nadwyżka mocy produkcyjnych: „W ciągu ostatnich dwóch lat producenci akumulatorów agresywnie zwiększali moce produkcyjne w oczekiwaniu na rosnący popyt na akumulatory w sektorze pojazdów elektrycznych i stacjonarnego magazynowania energii”, podaje BNEF. 

      Eksperci zauważają, że choć popyt na akumulatory był zauważalny we wszystkich sektorach, rynek pojazdów elektrycznych wzrastał wolniej niż w poprzednich latach: „W międzyczasie rynki stacjonarnego magazynowania energii nabrały rozpędu, z silną konkurencją wśród dostawców ogniw i systemów, zwłaszcza w Chinach”, dodają. 

      Reklama

      Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za spadające ceny akumulatorów są niskie ceny metali i komponentów

      „Spadek cen ogniw akumulatorowych w tym roku był większy w porównaniu z tym obserwowanym w cenach metali akumulatorowych, co wskazuje, że marże producentów akumulatorów są ograniczane. Mniejsi producenci stoją w obliczu szczególnej presji na obniżenie cen ogniw, aby walczyć o udział w rynku”, zauważyła Evelina Stoikou, ekspertka BNEF.

      Ceny akumulatorów różnią w zależności od kraju i obszaru zastosowania:

      „Średnie ceny akumulatorów były najniższe w Chinach i wynosiły 94 USD/kWh. Pakiety w USA i Europie były o 31% i 48% wyższe, co odzwierciedla względną niedojrzałość tych rynków, a także wyższe koszty produkcji i niższe wolumeny”. 

      Branża skorzystała również na niskich cenach surowców. Eksperci BNEF prognozują jednak, że ceny mogą wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat. To z kolei wynik napięć geopolitycznych i wprowadzanych ceł.  

      „Większa popularność chemii LFP, ciągła konkurencja rynkowa, ulepszenia technologii, przetwarzania materiałów i produkcji będą wywierać presję na obniżenie cen akumulatorów”, powiedziała Yayoi Sekine, szef działu magazynowania energii w BNEF. 

      Reklama

       

      produkcja elektrykow bedzie jeszcze tansza ceny baterii znaczaco spadly grafika numer 1produkcja elektrykow bedzie jeszcze tansza ceny baterii znaczaco spadly grafika numer 1

      Źródło: BloombergNEF

       

      Zobacz również: Monopolista na rynku „elektryków”. Agresywna strategia przynosi rezultaty

      Co dalej z rynkiem EV?

      Niedawno informowaliśmy, że Mercedes-Benz odnotował zerową sprzedaż modelu EQE w Chinach w październiku 2024 roku. Jednocześnie gigant motoryzacyjny przekazał, że przychody grupy były mniejsze o 6,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

      Reklama

      To nie koniec złej passy Mercedesa. W nadchodzących latach planuje cięcie kosztów sięgające nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów. Program cięcia kosztów został uzasadniony napiętą sytuacją w przemyśle motoryzacyjnym.

      „Chiński popyt koncentruje się obecnie na przystępnych cenach samochodów elektrycznych. A Mercedes nie ma tu nic do zaoferowania”, powiedział Moritz Kronenberger z Union Investment.

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Sprzedaż elektrycznej limuzyny spadła w Chinach do zera. Problemy motoryzacyjnego giganta

      Problemy w branży nie ułatwiają również napięcia na linii Chiny-Europa. Cła na produkowane w Chinach samochody elektryczne  obowiązują 30 listopada 2024 roku. Ich stawki są zróżnicowane w zależności od firmy. Docelowo mają mieścić się w przedziale od 7,8 do 35,3%. Ich wartość będzie dodawana do standardowych 10-procentowych ceł nakładanych na samochody importowane do Unii Europejskiej.

      Mimo ogólnego spowolnienia i problemów poszczególnych producentów w branży, Chiny kontynuują dynamiczną transformację w zakresie elektryfikacji motoryzacji, zbliżając się do celu wyznaczonego na 2035 rok znacznie wcześniej niż planowano. 

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Co drugi nowo zarejestrowany samochód jest elektrykiem

      Reklama

      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      ceny akumulatorów EV

      czy elektryki są tanie

      czy elektryki będą tańsze

      co tańsze ev czy samochód spalinowy

      EV rynek

      elektryki cena w 2024

      elektryki cena w 2025

      czy elektryki będą tańsze w 2025

      ceny elektryków w 2025

      samochody elektryczne 2024

      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane