Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Europa wciąż może wygrać „wyścig zbrojeń” AI. Jest jednak kilka „ale”

Europa wciąż ma realne szanse na stanie się globalnym technologicznym liderem, uważają eksperci. Wymieniają, na czym UE powinna się skupić, jeśli nie chce pozostać daleko w tyle. Droga do zwycięstwa nie byłaby łatwa, ale idea jest dość prosta. Przynajmniej, na papierze.

Europa wciąż może wygrać „wyścig zbrojeń” AI. Jest jednak kilka „ale”
JOSEP LAGO/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Sztuczna inteligencja to przyszłość Europy. Jest kilka ale”
    1. Kraje europejskie pozostaną w tyle? To „najgorszy scenariusz”

      Kraje europejskie mają szansę uplasować się w czołówce globalnego wyścigu technologicznego, dzięki promocji technologii opartych na sztucznej inteligencji w swoich gospodarkach, przekazał bank UniCredit.

      Kluczowym czynnikiem determinującym sukces Europy w tym procesie w większym stopniu ma być adaptacja i stosowanie istniejących już rozwiązań technologicznych, aniżeli ich samodzielne opracowywanie. 

       

      Sztuczna inteligencja to przyszłość Europy. Jest kilka ale”

      „Historia mówi nam, że rywalizację wielkich mocarstw nie wygrywa kraj, który wynalazł nową technologię ogólnego przeznaczenia, taką jak sztuczna inteligencja, ale kraj, który szybciej wdrożył ją na szeroką skalę w swojej gospodarce”, przekazał Edoardo Campanella, szef The Investment Institute banku UniCredit.

      „To oznacza, że Europa nadal może wygrać wyścig o AI, opracowując strategię polityczną, która jest odpowiednia do promowania rozpowszechniania AI w różnych sektorach, a nie dążenia do pionierskich przełomów w tej dziedzinie”, dodał. 

      Sztuczna inteligencja, nazwana przez eksperta „siłą napędową czwartej rewolucji przemysłowej” posiada jedną z ważniejszych cech gwarantujących jej sukces, jaką jest wszechobecność

      Reklama

      Biorąc pod uwagę, że 73% modeli sztucznej inteligencji, które powstały po 2017 roku pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a 15% z Chin Campanella uważa, że „w ten sposób Europa rozwinęła niebezpieczną zależność cyfrową”. Ta z kolei w połączeniu z opóźnieniem we wdrażaniu nowych technologii może nieść za sobą poważne konsekwencje.

      „Z ekonomicznego punktu widzenia, jakikolwiek znaczący wzrost efektywności wynikający z wdrożenia GPT materializuje się po kilku latach. Oznacza to, że będziemy musieli poczekać wiele lat, zanim zobaczymy wzrost rentowności napędzany przez sztuczną inteligencję”, powiedział Edoardo Campanella. 

      „Z geopolitycznego punktu widzenia historia pokazuje, że naród, który zdominuje powstające technologie AI, prawdopodobnie stanie się wiodącą potęgą. Jednak droga do globalnego przywództwa wymaga powszechnego przyjęcia GPT, a nie tylko jej wynalezienia i rozwoju. Jeśli przełomowa technologia nie przesiąknie przez gospodarkę, jej znaczenie dla władzy będzie niewielkie”, dodał. 

      Z opracowania

      UniCredit
      UniCredit S.p.A.
      241.9988
      2.28 %
      Dywidendy
      1 dzień
      -0.33 %
      1 tydzień
      1.15 %
      1 miesiąc
      7.27 %
      6 miesięcy
      57.08 %
      wynika, że dobrym przykładem wdrażania technologii sztucznej inteligencji w różnych sektorach gospodarki jest zapowiadana przez Komisję Europejską strategia „Apply AI Strategy”, opierająca się na wdrażaniu i rozwoju sztucznej inteligencji we wszystkich sektorach państw UE. 

      „Przenikanie technologii AI przez sektory, które stanowią dużą część każdej gospodarki, może stać się źródłem przewagi konkurencyjnej, która może również przełożyć się na źródło siły geopolitycznej”, stwierdził Edoardo Campanella. 

       

      Reklama

      Zobacz również: „Autodestrukcyjne podatki” dla dużych firm. Polska wyjątkiem

       

      Kraje europejskie pozostaną w tyle? To „najgorszy scenariusz”

      Wdrażanie rozwiązań technologicznych opartych na sztucznej inteligencji może napotkać jednak duże wyzwania. Z opracowania banku UniCredit wynika, że trudności mogą dotyczyć m.in. decyzji o alokacji tych technologii.

      „Zamiast kierować wsparcie finansowe dla pionierskich działań badawczo-rozwojowych do elitarnych laboratoriów lub uniwersytetów, rządy europejskie powinny poszerzyć bazę umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji, koncentrując się na umiejętnościach branżowych, a nie ogólnych [...]”, czytamy w opracowaniu UniCredit, w którym zaznaczono, że lepsza pozycja Europy w wyścigu technologicznych rozwiązałabypewne niepokojące zależności”. 

      „W świecie, który doświadcza fragmentacji geoekonomicznej i geopolitycznej, a Stany Zjednoczone odwracają się od bliskich sojuszników, opóźnieni w dziedzinie sztucznej inteligencji, tacy jak Europa (w najgorszym przypadku), mogą zostać pozbawieni dostępu do pionierskich technologii”, dodano. 

      Jak wynika z indeksu gotowości przyjęcia sztucznej inteligencji (The Government AI Readiness Index 2024) Polska (67,51) nadal wyprzedza w tej kwestii Słowenię (65,85), Rosję (64,72), Słowację (63,69), czy Węgry (63,63).

      Reklama

      Tuż przed naszym krajem uplasowały się z kolei Litwa (67,8), Czechy (70,23), czy Estonia (72,62). 

       

      Wykres. Poziom gotowości do przyjęcia sztucznej inteligencji w Europie Wschodniej (The Government AI Readiness Index 2024) 

      europa wciaz moze wygrac wyscig zbrojen ai jest jednak kilka ale grafika numer 1europa wciaz moze wygrac wyscig zbrojen ai jest jednak kilka ale grafika numer 1

      Źródło: The Government AI Readiness Index 2024.

       

      Reklama

      Nieco lepsze wyniki osiągnęły kraje Europy Zachodniej, gdzie gotowość do wdrożenia sztucznej inteligencji została oceniona na wyższym poziomie. Liderami w tym regionie Europy została Francja (79,36), Wielka Brytania (78,88), Holandia (77,23), Niemcy (76,9) oraz kraje skandynawskie, takie jak Finlandia (76,48), Norwegia (76,12), Szwecja (75,4) i Dania (74,71).

       

      Wykres. Poziom gotowości do przyjęcia sztucznej inteligencji w Europie Zachodniej (The Government AI Readiness Index 2024)

      europa wciaz moze wygrac wyscig zbrojen ai jest jednak kilka ale grafika numer 2europa wciaz moze wygrac wyscig zbrojen ai jest jednak kilka ale grafika numer 2

      Źródło: The Government AI Readiness Index 2024.

       

      Reklama

      The Government AI Readiness Index opracowany przez Oxford Insights ocenia 188 państw za pomocą 40 wskaźników, podkreślając postępy i braki w procesie wdrażania sztucznej inteligencji na szerszy użytek publiczny. Wyniki mają charakter pomocniczy dla rządów państw stojących przed wyzwaniem adaptacji AI do różnych sektorów gospodarek.

       

      Zobacz również: Apple przypadkowo zaszkodziło sobie i Google. Padło o kilka słów za dużo


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      Sztuczna inteligencjaChatgpt

      GPT

      modele sztucznej inteligencji

      co potrafi sztuczna inteligencja

      przyszłość AI

      przyszłość sztucznej inteligencji

      nowe technologie big tech

      AI w Europie

      wyścig AI

      rozwiązania technologiczne

      roboty

      IT programowanie

      chipy AI

      AI w gospodarce

      zastosowanie AI

      w czym pomaga AI

      czy AI zabierze miejsca pracy

      AI zagrożenia

      artificial intelligence

      tech

      prognozy
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane