- Elon Musk zapowiada podbicie świata gier, wynika z wpisu miliardera na X
- To wzmocni podziały, mówią eksperci
Wielka zapowiedź Muska
„Zbyt wiele studiów gier jest własnością ogromnych korporacji”, napisał Elon Musk, dyrektor Tesli i SpaceX, jednych z najpotężniejszych amerykańskich przedsiębiorstw. Wpis miliardera na X był odpowiedzią na niezadowolenie Billego Markusa, współtwórcy dogecoina, któremu nie spodobało się mieszanie świata gier i korporacji.
W związku z tym Musk zdobył się na wyznanie, że korporacja xAI, której jest właścicielem, zamierza stworzyć studio gier AI, aby „znów tworzyć świetne gry”.
X.AI Corp., założony przez Muska, działa w obszarze sztucznej inteligencji. „xAI to firma pracująca nad budową sztucznej inteligencji w celu przyspieszenia ludzkich odkryć naukowych. Kierujemy się naszą misją, aby przyspieszyć nasze wspólne zrozumienie wszechświata”, czytamy na głównej stronie xAI.
Do tej pory miliarder nie podał szczegółów na temat tego, w jaki sposób zamierza zrewolucjonizować świat gier.
Zobacz również: Dogecoin pokonało Porsche. Kryptowaluta większa od samochodowego giganta
Ambicje na miarę korporacji
Snow Rui, dyrektor finansowy wydawcy gier Manor Lord stwierdził, że wiele obecnych głosów niepokoju w branży wynika z ambicji korporacji, które są sprzeczne z rzeczywistością sprzyjającą tworzeniu gier.
Uważam, że istnieje pewne nieodłączne napięcie między dążeniem spółek publicznych do uzyskania przewidywalnych trendów przychodów w odstępach kwartalnych i rocznych, a rzeczywistością tworzenia gier. Rzeczywistość ta, jak twierdzi Rui, jest „zasadniczo nieprzewidywalna zarówno pod względem czasu, jak i wyników”, donosi Yahoo Finance.
„Większe napływy gotówki pojawią się w okolicach premiery i okien sprzedaży, ale trudno przewidzieć, co odniesie sukces, a co się nie powiedzie. Manor Lords - hit pomimo niszowego gatunku i stworzenia go w większości przez jedną osobę - jest doskonałym przykładem na to, że sukces może przyjść z dowolnego miejsca. To samo w dużej mierze dotyczy porażki, ale nie jest to coś, co naprawdę działa na wynik finansowy dużych korporacji i ich akcjonariuszy”, zauważa portal GamesRadar.
Zobacz również: Musk chciał zatrudnienia pracowników SpaceX w ministerstwie obrony
Problem Muska? Inkluzywność w grach
W przeszłości Elon Musk nie krył swojego zamiłowania do gier chwaląc się m.in. osiągnięciami w Diablo, czy skrytykowanym przez większość buildem w Elden Ring.
Dla miliardera problem stanowią jednak gry woke, a więc produkcje, których przekaz uwzględnia kwestie społeczne, promowanie równości, czy eliminowanie stereotypów.
Musk odniósł się do wysiłków zespołu Microsoft Xbox na rzecz różnorodności, równości i integracji: „Czy mogą po prostu zrobić dobre gry i pominąć przebudzony wykład? Wtf”, napisał na X.
„Posiadanie zaimków w grze wideo fantasy jest całkowicie nie do przyjęcia”, stwierdził we wpisie na X powołując się na zrzut ekranu z nadchodzącego tytułu Xbox Avowed.
W 2022 roku Musk sfinalizował zakup Twittera, zmieniając jego nazwę na X. W trakcie kampanii wyborczej Donalda Trumpa miliarder otwarcie popierał kandydaturę Republikanina. Dokonywał tego poprzez przekazywanie ogromnych sum pieniędzy, organizację loterii, czy obecność na wiecach wyborczych.
Teraz pojawiają się pierwsze obawy co do tego, że wejście Muska w świat gier może być kontynuacją dotychczasowej polityki opartej na izolacjonizmie Trumpa. W końcu jego wpis zakończył się słowami „Make games great again!”.
„W związku z tym studio gier Muska może działać w ten sam sposób, w jaki wykorzystywał on X/Twittera do forsowania swojej polityki i poglądów w amerykańskich wojnach kulturowych”, zauważył Yahoo.
Zobacz również: Musk nagrodzi wyborców, którzy oddadzą głos w wyborach. To nielegalne - mówią prawnicy
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję