Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zwiększona zmienność na rynku miedzi. Prognoza wysokich cen miedzi na najbliższe lata

|
selectedselectedselected
Zwiększona zmienność na rynku miedzi. Prognoza wysokich cen miedzi na najbliższe lata
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Minione tygodnie przyniosły nieco ożywienia na rynku czerwonego metalu. Druga połowa lipca rozpoczęła się osłabieniem ceny 3-miesięcznego kontraktu na Londyńskiej Giełdzie Metali w okolice 9130 USD/t za sprawą mocniejszego dolara, spadku apetytu Państwa Środka na miedź oraz rynkowych obaw o nasilenie się pandemii COVID-19.

Nastroje inwestorów poprawiła decyzja Chin

o sprzedaży mniejszej niż przewidywano ilości miedzi z rezerw państwowych (30 tys. ton) na aukcji 29 lipca. Do wzrostu ceny kontraktu pod koniec miesiąca przyczyniły się także oczekiwania podwyższonego chińskiego popytu na metal, związanego z odbudową infrastruktury zniszczonej powodziami w centrum kraju. Dodatkowym sygnałem do zakupów był spadek zapasów na giełdzie w Szanghaju do poziomów z początku lutego oraz ponad dwukrotny wzrost premii katodowej w Yangshan w porównaniu z początkiem lipca. Tymczasem na LME wyhamował trwający od kilku miesięcy wzrost zapasów metalu, zaś spread pomiędzy ceną kasową a kontraktem 3- miesięcznym skurczył się w dwa tygodnie z 42 do 17 dolarów.

zwiekszona zmiennosc na rynku miedzi prognoza wysokich cen miedzi na najblizsze lata grafika numer 1zwiekszona zmiennosc na rynku miedzi prognoza wysokich cen miedzi na najblizsze lata grafika numer 1

27 lipca miedź zdobyła krótkoterminowy szczyt,

osiągając w trakcie sesji poziom 9924 USD/t, najwyższy od połowy czerwca. W kolejnych dniach rynek metalu otrzymał wsparcie ze strony, słusznie oczekiwanego, akomodacyjnego komunikatu Rezerwy Federalnej, skutkującego osłabieniem dolara. Sierpień ceny miedzi rozpoczęły od spadków. Inwestorów zaniepokoiło skurczenie się w ujęciu miesięcznym wskaźników dla przemysłu z USA (ISM) oraz Chin (PMI). Ponowiły się także obawy o nawrót pandemii koronawirusa w Państwie Środka, gdzie z powodu wzrostu liczby zakażeń wprowadzono obostrzenia. Końcówka pierwszego tygodnia sierpnia nie była szczęśliwa dla rynku metalu także za sprawą nieoczekiwanie dobrych, lipcowych danych z amerykańskiego rynku pracy: silny wzrost zatrudnienia oraz spadek stopy bezrobocia, przybliżając moment zaostrzenia warunków monetarnych przez Fed, przyczyniły się do umocnienia dolara, pchając w dół ceny surowców denominowanych w tej walucie.

Miniony weekend przyniósł słabe dane z Chin

Reklama

Import miedzianych produktów oraz nieobrobionego metalu skurczył się w lipcu o 1% m/m do 424 tys. ton, był to czwarty z rzędu miesięczny spadek. Niższy odczyt był powiązany ze spowolnieniem tempa ożywienia w chińskim przemyśle; należy też pamiętać, że w ubiegłym miesiącu na rynku pojawiło się w sumie 50 tys. ton metalu z krajowych rezerw. Nastroje inwestorów poprawiło przyjęcie przez amerykański senat pakietu stymulacyjnego dla infrastruktury, wartego prawie 1 bln USD. Krótkoterminowe losy miedzi determinują przede wszystkim umacniający się dolar oraz rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa. Należy jednak zwrócić uwagę na rosnącą od miesiąca premię katodową w Yangshan (już 64 USD/t wobec 21,5 USD/t na początku lipca), sugerującą zwiększony apetyt na importowany metal w Chinach. Wsparciem rynkowym mogą też służyć zakłócenia po stronie podażowej z powodu przeciągających się negocjacji płacowych związków zawodowych z BHP Group Ltd, właścicielem chilijskiej kopalni Escondida. Chociaż nieoficjalnie mówi się o osiągnięciu wstępnego porozumienia, nie można wykluczyć strajku w tej największej na świecie kopalni, odpowiedzialnej za 4,5% globalnego wydobycia szacowanego na 24 mln ton rocznie. Podzielone są głosy na temat perspektyw miedzi w dłuższym terminie.

Bycze nastawienie podtrzymuje Goldman Sachs,

który spodziewa się za rok ceny 11,5 tys. USD/t, prognozując utrzymanie się deficytu na rynku metalu. Z kolei Capital Economics przewiduje średnią cenę miedzi w czwartym kwartale przyszłego roku na poziomie 7,5 tys. USD/t, oczekując spowolnienia w Chinach, wzrostu podaży metalu ze strony głównych producentów oraz silniejszego dolara. Umiarkowany optymizm zaprezentował niedawno Diego Hernández, prezydent chilijskiego Krajowego Stowarzyszenia Górniczego SONAMI: z jednej strony wezwał do ostrożności w prognozowaniu długoterminowego „supercyklu”, podczas którego ceny miedzi utrzymywałyby się powyżej 4 USD/funt (nieco ponad 8800 USD/t), z drugiej strony spodziewa się podwyższonych cen miedzi przez okres 2-3 lat na fali zwiększonego zapotrzebowania w branży samochodów elektrycznych oraz energii odnawialnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

miedź notowania miedzi cena miedzi na giełdzie cena miedzi w skupie notowania cen miedzi cena miedzi za kg cena miedzi w londynie cena miedzi za 1kg cena miedzi notowania miedź notowania notowania miedzi na giełdzie miedź cena cena miedzi na złomie kghm polska miedź miedź właściwości miedź zastosowanie cena złomu miedzi skup miedzi cena cena skupu miedzi cena miedzi na skupie złom miedzi cena cena kg miedzi cena miedzi w skupie złomu cena miedzi lublin cena miedzi skup cena miedzi londyn kilogram miedzi cena cena kilograma miedzi notowania miedzi na żywo notowania miedzi online notowania miedzi w londynie notowania miedzi na świecie notowania miedzi wykres notowania giełdowe miedzi notowania miedzi kghm giełdowe notowania miedzi notowania cen miedzi archiwum notowania miedzi na rynkach światowych notowania cen miedzi na świecie notowania miedzi biznes radar notowania miedzi on line aktualne notowania miedzi giełda notowania miedzi cena złomu miedzi w niemczech cena miedzi gielda londyn cena miedzi giełda londyńska cena miedzi giełda cena miedzi online bankier cena miedzi bankier notowania miedzi miedź milbera kurs miedzi online kurs miedzi skup kurs miedzi lme kurs miedzi na giełdzie kurs miedzi za kg kurs miedzi prognozy kurs miedzi zlom kurs miedzi wykres aktualny kurs miedzi ceny miedzi LME ceny miedzi kurs ceny miedzi a kurs kghm kurs spawania miedzi kurs lutowania miedzi kurs miedzi londyn kurs obróbki miedzi kurs akcji miedzi kurs cen miedzi kurs ceny miedzi kurs miedzi na złomie badanie miedzi we krwi cena skup złomu cena miedzi ceny skupu miedzi ceny miedzi w skupie notowania miedzi bankier ceny miedzi bankier ceny złomu miedzi ceny miedzi na świecie ceny miedzi on line ceny miedzi na skupie ceny miedzi online ceny skupu złomu miedzi ceny miedzi giełda londyn ceny miedzi na giełdzie w londynie ceny miedzi w londynie online ceny miedzi legionowo ceny miedzi na giełdzie ceny miedzi kraków ceny miedzi giełda ceny miedzi money ceny miedzi prognozy 2017 bankier ceny miedzi aktualne ceny miedzi w skupie skup miedzi ceny ceny miedzi w polsce ceny miedzi w skupie złomu ceny miedzi poznań instalacja co z miedzi ceny miedzi 2017 ceny skupu miedzi w niemczech ceny miedzi w londynie ceny miedzi w skupach aktualne ceny miedzi ceny miedzi giełda londyńska ceny miedzi wykres ceny miedzi w skupie śląsk ceny miedzi prognozy skup miedzi wrocław ceny skup złomu ceny miedzi ceny miedzi warszawa ceny miedzi w niemczech ceny złomu miedzi w skupie ceny miedzi w skupie kraków ceny miedzi 2016 ceny miedzi złom ceny miedzi londyn ceny złomu miedzi poznań cena miedzi warszawa
Reklama
Reklama