Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zobacz co przewiduje Bank Światowy w różnych scenariuszach dla kursu ropy naftowej

|
selectedselectedselected
Zobacz co przewiduje Bank Światowy w różnych scenariuszach dla kursu ropy naftowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny ropy spadły na początku nowego tygodnia. Izrael zintensyfikował operacje naziemne w Strefie Gazy, ale ponieważ konflikt nie eskalował poza granice, na rynkach można zauważyć ulgę.

 

 

Reklama

Dopóki wojna Izraela z Hamasem ogranicza się do Izraela i Strefy Gazy, jej wpływ na globalny rynek ropy jest znikomy. Dziś siły zbrojne Jemeny poinformowały, że rozpoczną militarne ataki na Izrael i będą trwały one tak długo, jak długo trwać będzie ofensywa Izraela w Gazie ale rynki niespecjalnie przejęły się tym faktem - mimo kilku ataków rakietowych na Tel-Aviw.

Bank Światowy spodziewa się, że ceny ropy naftowej wyniosą średnio 90 USD za baryłkę w IV kwartale 2023 r. i średnio 81 USD za baryłkę w 2024 r. w obliczu spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego.

Bank Światowy przewiduje wzrost cen ropy do 140-157 USD za baryłkę w IV kwartale 2023 r. w najgorszym przypadku eskalacji na Bliskim Wschodzie (wpływ podobny do embarga na ropę z 1973 r.).

 

Zobacz także: NATGAS na najwyższych poziomach tego roku! Kurs gazu wzbije się na historyczne wyżyny?

 

Reklama

Według Banku Światowego wpływ scenariusza średnich zakłóceń może być równy wojnie w Iraku w 2003 r. i może spowodować wzrost cen ropy do 109-121 USD za baryłkę w ostatnim kwartale 2023 r. Scenariusz niewielkich zakłóceń przewiduje wzrost cen ropy do 93-102 USD za baryłkę w IV kwartale 2023 r.

Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego stwierdziła, że liczba lotów krajowych wzrośnie do 34% powyżej poziomów sprzed pandemii. Analiza Citi twierdzi, że w cenach ropy występuje premia
geopolityczna, a rynek ropy jest znacznie słabszy niż się wycenia rynek.

 

WTI (OIL.WTI) cofnęła się na początku nowego tygodnia i ponownie testuje strefę wsparcia w obszarze 83 USD za baryłkę, oznaczoną 38,2% zniesieniem fali wzrostowej rozpoczętej na początku maja 2023 roku. Przełamanie poniżej tego poziomu otworzyłoby drogę do spadku w kierunku 50% zniesienia w strefie 79,25 USD.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama