- Jak radziły sobie giełdy akcji i złoto w XXI wieku?
- Co może czekać cenę złota w kolejnych miesiącach?
Złoto pokonało akcje
Cena złota zdobywa kolejne rekordowe szczyty w 2024 roku. W rezultacie, rajd notowań metalu szlachetnego utwierdza swoją przewagę nad hossą rynku akcji w XXI wieku.
“Notowania złota przekroczyły już poziom 2600 USD, a w przypadku ceny wyrażonej w PLN okrągłe 10 tys. PLN” - zauważył Tomasz Gessner, analityk Tavex.
Od początku XXI wieku, czyli od 1 stycznia 2001 roku, cena złota wzrosła o zawrotne 865%. Oznacza to, że metal jest obecnie ponad 9 razy droższy niż na początku stulecia.
Tymczasem, amerykańska giełda w tym samym czasie zyskała 333% (na podstawie indeksu S&P 500). Z kolei niemiecki DAX zwiększył swą wartość o około 193%. Polski rynek akcji najbardziej rozczarował w porównaniu do złota, bowiem indeks WIG20 jest zaledwie… 26% wyżej niż na początku 2001 roku.
Porównanie notowań i stopy zwrotu z inwestycji w złoto oraz indeksy giełdowe S&P500, DAX i WIG20 w okresie od początku XXI wieku
Źródło: TradingView.
Wzrost ceny złota obrazuje nie tylko niezmienny popyt na metal, ale także to, jak spadła wartość dolara amerykańskiego na przestrzeni ostatnich 24 lat.
„W świecie, w którym rząd decyduje się na utrzymanie gospodarki poprzez duże wydatki fiskalne, niższe stopy procentowe czy inne narzędzia polityczne są pomocne w zakresie wspierania tych wydatków. W rezultacie siła nabywcza dolara amerykańskiego spadła znacznie bardziej niż sugerowałyby to konwencjonalne miary inflacji” - stwierdzili analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley, jednej z największych instytucji finansowych na świecie.
Eksperci z Morgan Stanley stwierdzili, że w ciągu ostatnich kilku lat politycy i decydenci wykonali „godną podziwu pracę”. Tak właśnie określili wykorzystanie kreatywnych sposobów finansowania olbrzymich wydatków rządowych. Kreacja pieniądza skutkowała tym, że siła nabywcza dolara spadła.
Zauważyli, że to właśnie złoto radziło sobie szczególnie dobrze w takim otoczeniu.
“Spodziewamy się, że sytuacja ta utrzyma się w perspektywie krótkoterminowej, dopóki nie wydarzy się coś, co zmieni pogląd inwestorów na trwałość takich trendów” - zaznaczyli ekonomiści Morgan Stanley.
Zobacz także: Cena metalu runie o blisko 20%. Koniec wielkiej hossy w prognozie cenionego banku
Co dalej z ceną złota?
“Spoglądając na czynniki pchające obecnie ceny złota na coraz to wyższe poziomy, poza rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych w USA, nie bez znaczenia jest też zapewne wyraźna eskalacja napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, ale i wokół Ukrainy (kwestia zezwolenia na użycie rakiet dalekiego zasięgu)” - zauważył Tomasz Gessner, analityk Tavex w komentarzu udzielonym dla FXMAG.
“W tym drugim przypadku wzrost awersji do ryzyka w naszym regionie będzie się przekładał na osłabienie złotego, a co za tym idzie dalsze podbijanie ceny kruszcu wyrażone w złotym” - dodał.
Pomimo kolejnych rekordów cenowych, zainteresowanie mediów nadal pozostaje na relatywnie niskim poziomie, zwrócił uwagę Tomasz Gessner.
“Jeśli spojrzymy na ilość artykułów o złocie, pokrycie tego tematu w mediach to aktualnie około połowa tego, co w szczycie paniki COVID czy po wybuchu wojny na Ukrainie” - zaznaczył Tomasz Gessner, analityk Tavex.
Źródło: Bloomberg
“Warto przypomnieć, że Polska jest dość dobrze przygotowana do ewentualnych zawirowań finansowych. NBP posiada obecnie już 398 ton złota, wartego 125 mld USD (wycena na koniec sierpnia 2024)” - zwrócił uwagę Tomasz Gessner.
Źródło: Tavex
“Jeśli kogoś interesuje zysk osiągnięty na posiadanych przez NBP rezerwach kruszcu, materiał video poruszający tę kwestię obejrzeć można poniżej. Zdradzę tylko, że kwoty są ogromne!” - dodał ekspert Tavex.
Zobacz również: Szaleńcze wzrosty cen złota. Czy będą nowe rekordy?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję