Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok – FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych. Ich odpowiedzi są dość zaskakujące

|
selectedselectedselected
Ceny złota i srebra w 2023 roku - prognozy. FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych | FXMAG INWESTOR
freepik.com / Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok – FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analitycy są pozytywnie nastawieni co do perspektyw metali szlachetnych w 2023 roku. Złoto i srebro nie powinny już tanieć, a wręcz przeciwnie.

Trudno w to uwierzyć, ale od 2 lat cena uncji złota stoi tak naprawdę w miejscu. Żeby być precyzyjnym, konsoliduje się w szerokim zakresie 1 650 USD – 2 050 USD za uncję, ale generalnie zachowanie kursu Króla Metali jest wielkim rozczarowaniem dla jego fanów, biorąc pod uwagę szalejącą inflację.

 

Notowania XAU/USD

 zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 1zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Ze srebrem jest jeszcze gorzej, bo na przestrzeni 24 miesięcy uncja straciła na wartości 10%. Niezwykle dynamiczny rajd z okolic 12 USD do 30 USD za uncję, z połowy 2020 roku, pozostaje miłym wspomnieniem. Obecnie za uncję tego metalu trzeba zapłacić około 23,70 USD.

 

Notowania XAG/USD

Reklama

 zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 2zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

Metale mogą przekroczyć cenowe maksima z 2020 roku

Zapytaliśmy znanych polskich ekspertów: co dalej z ceną złota i srebra? W jaki sposób zmieni się ona w 2023 roku i pod wpływem jakich czynników?

Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych w firmie Tavex zauważył, że z jednej strony metale szlachetne podlegają korekcie od 2,5 roku, ale z drugiej strony inwestycja w nie i tak przyniosła lepsze wyniki, niż inwestycja w akcje i obligacje.

Reklama

„Myślę, że inwestorzy podsumowując tegoroczne wyniki inwestycyjne i konstruując portfele na przyszły rok, zauważą stabilizującą rolę metali szlachetnych, a zwłaszcza złota. Technicznie zakończenie korekt na rynkach złota i srebra miałoby prawo w perspektywie kolejnych kilku kwartałów przełożyć się na wykreowanie nowych fal wzrostowych, przekraczających maksima z 2020 roku, co powinno skierować złoto w stronę przynajmniej 2 300 USD oraz srebro w stronę 35 USD za uncję” – powiedział Gessner portalowi FXMAG.

Z kolei Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w grupie Goldenmark, zakłada, że w 2023 roku sytuacja na rynku złota i srebra może przypominać prawdziwy rollercoaster. „Według szokujących prognoz Saxo Banku, cena złota może podskoczyć do nawet 3 000 USD za uncję, z kolei agencja analityczna Metal Focus przewiduje spadki o około 10%. Światowa Rada Złota rozważa z kolei trzy scenariusze dla cen złota, z których dwa są pozytywne, a jeden negatywny. Ten najbardziej prawdopodobny przewiduje łagodną recesję w gospodarce, która jednak – w połączeniu z ryzykiem geopolitycznym – będzie stanowiła pozytywny czynnik dla cen złota” – wylicza Tekliński.

„Wydaje się, że dla wszystkich jasne jest, że w przyszłym roku będziemy mieć do czynienia z recesją. Dla rynków najważniejszy jest jednak jej wymiar i co do tego konsensusu nie ma. Biorąc przede wszystkim pod uwagę ogólną niepewność, można zaryzykować twierdzenie, że ceny złota i srebra będą rosły” – mówi Tekliński.

Zobacz również: Złoto – bezpieczna przystań w czasie kryzysu i pewna ochrona przed inflacją?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Popyt na złoto będzie rósł, głównie ze strony banków centralnych

Zapytaliśmy również o to, w jaki sposób będzie się zmieniał popyt na metale szlachetne w 2023 roku ze strony przemysłu, banków centralnych, funduszy inwestycyjnych, branży jubilerskiej? Zacznijmy od złota.

Gessner wskazał, że z opublikowanego raportu Światowej Rady Złota za III kwartał wiemy, iż popyt na złoto ze strony banków centralnych był w 2022 roku największy od 55 lat. „Tendencja ta powinna się utrzymywać, zwłaszcza w obliczu wielu poważnych - związanych z poziomem zadłużenia - wyzwań obecnego systemu monetarnego w otoczeniu rosnących stóp procentowych, a więc i rosnących kosztów obsługi tego zadłużenia” – stwierdził Gessner.

Tekliński mu wtóruje. „Banki centralne w III kwartale 2022 roku pobiły rekord w zakupach złota - 400 ton. To wynik najwyższy w ciągu ostatnich 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że apetyt banków centralnych jeszcze się nie skończył i wobec wielkich zmienności na walutach, to złoto będzie odpowiedzialne za równoważenie ryzyk kursowych wielu państw. Dość powiedzieć, że także Chiny zwiększyły swój oficjalny stan posiadania o 32 tony kruszcu” – wskazał analityk Goldenmark

Zobacz również: Kurs złota w 2023 roku wystrzeli do 3000 USD za uncję?

Reklama

 

Popyt na złoto w ujęciu kwartalnym

zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 3zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 3

Źródło: WGC

 

Deficyt srebra może być największy od dekad

A co ze srebrem? Czy popyt na ten metal, który odgrywa dużą rolę w przemyśle, urośnie znacznie? „Bardzo interesujące informacje pojawiły się z rynku srebra, a dokładniej ze strony Silver Institute, który szacuje wzrost popytu na srebro w przyszłym roku o 16%. Co ważne podaż zwiększy się tylko o 2%, co wygeneruje największy od dekad deficyt” – wskazał analityk firmy Tavex.

Reklama

Tekliński wskazuje, że w 2023 roku w światowej gospodarce będziemy mieli do czynienia z kilkoma czynnikami, których wektory będą zwrócone przeciwnie. „Z jednej strony wysoka inflacja, geopolityczne zagrożenia i kryzys energetyczny będą bardzo negatywnie oddziaływały na gospodarkę, a z drugiej strony będziemy obserwować mocne działania Chin i USA, mające przeciwdziałać recesji. Dla branż, które ucierpiały bardzo mocno w pandemii, czas ucieka coraz szybciej. Szczególnie sektor motoryzacyjny szuka nowego impulsu. To może z kolei wskazywać na rosnące zapotrzebowanie na srebro. Kryzys energetyczny i wykorzystanie srebra w przemyśle alternatywnych źródeł energii również powinno być pozytywnym bodźcem dla cen” – mówi portalowi FXMAG.

Zobacz również: Największy od dekad deficyt na srebra może przekierować uwagę na tanie spółki wydobywcze

 

Wyceny spółek wydobywczych mogą urosnąć kilkukrotnie

Nie omieszkaliśmy zapytać o to w jaki sposób zmienią się w 2023 roku wyceny giełdowych spółek działających na rynku złota i srebra (spółki wydobywcze) i dlaczego?

W opinii Gessnera - zakładając wzrost cen złota i srebra w kolejnych kwartałach i latach - okres ten powinien być korzystny dla spółek wydobywczych. „W wycenach tych spółek odzwierciedlona jest już stagnacja metali od niemal 2,5 roku, ale i wzrost kosztów, przede wszystkim energii i pracy w tym czasie, co odbiło się negatywnie na marżach. Obecnie segment spółek wydobywczych jest historycznie bardzo tani względem cen wydobywanych metali, a takie odchylenia to zwykle optymalny okres do przyjrzenia się im. Biorąc natomiast pod uwagę lewar względem cen metali, w ich przypadku można mówić o potencjałach idących nierzadko w setki procent w horyzoncie kolejnych lat, warunkiem jest pojawienie się oczekiwanej hossy na metalach szlachetnych” – przekonuje Gessner. „Z uwagi na zdecydowanie wyższe ryzyko należy jednak pamiętać, że powinny być one uzupełnieniem portfela fizycznych metali, a nie jego zamiennikiem” – dodaje analityk firmy Tavex.

Tekliński przypomina, że notowania firm wydobywczych zależne są od wielu czynników, choć podstawowym jest z pewnością cena rynkowa wydobywanego kruszcu. „Na wykresach takich spółek wyraźnie widać korelację ich wartości z ceną złota. To, co warto zaznaczyć, to fakt, że wycena spółek wydobywczych jest pochodną ceny samego kruszcu. A więc, jeśli ktoś zastanawia się nad lokowaniem środków w metalach szlachetnych, wydaje się, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup fizycznego kruszcu, gdyż wtedy kontrola nad kapitałem jest zdecydowanie większa” – zwraca uwagę analityk Goldenmark.

Zobacz również: Jak inwestować w surowce? Co wybrać? Fizyczne złoto, srebro?

Reklama

 

Notowania VanEck Gold Miners ETF

zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 4zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 4

Źródło: TradingView

 

Notowania Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index na tle ceny uncji złota

zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 5zloto srebro prognoza 2023 notowania metale szlachetne grafika numer 5

Reklama

Źródło: US Global Investors

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama