Złoto drożeje między innymi ze względu na masowy zwrot inwestorów w stronę bezpiecznych przystani. Analitycy World Gold Council prognozują dalsze wzrosty, na które wpływ będą mieć utrzymujące się napięcia geopolityczne oraz sytuacja na rynku walutowym.
Złoto podrożało o ponad 25% od początku 2025 roku
W czwartek rano cena złota notuje wzrost nawet o ponad 2%. W szczytowym momencie dobiła do poziomu 3350 USD, z kolei na czas pisania tekstu za uncję metalu trzeba było zapłacić około 3340 USD.
Kurs złota w USD za uncję na rynku spot.

Źródło: TradingView
Oznacza to, że złoto tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia, po wcześniejszej krótkiej korekcie, podrożało o około 10%. Licząc od początku 2025 roku, cena złota wzrosła o ponad 25%.
Czytaj także: Cena złota rośnie, bo jest coraz więcej niepewności – analityk World Gold Council dla FXMAG
Cła zwiększają popyt na złoto
Rosnący popyt na złoto to między innymi efekt ceł odwetowych administracji Donalda Trumpa, które skłaniają inwestorów do lokowania kapitału w zaufane aktywa. Za takie uważane jest właśnie złoto, które obecnie cieszy się największym zainteresowaniem od 2022 roku - podaje Reuters.
Dalszy rozwój napięć na froncie wojny handlowej, zwłaszcza w relacjach USA-Chiny, najprawdopodobniej jeszcze mocniej napędzi wzrost popytu na złoto. Z drugiej strony, ewentualne złagodzenie sytuacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata, może sprzyjać wyprzedażom, które wiązałyby się ze spadkiem cen - podaje Reuters.
Sęk w tym, że ocieplenie wzajemnych relacji na ten moment wydaje się niemożliwe. Biały Dom zaledwie dwa dni temu poinformował, że cła na niektóre produkty importowane z Chin wynoszą 245%, a w planach ma wprowadzenie kolejnych taryf, tym razem na importowane półprzewodniki. W opinii Trumpa cła na ten rodzaj produktów mają podnieść bezpieczeństwo narodowe USA
Złoto zyskuje dzięki silnemu euro
World Gold Council przyczyny wzrostu cen złota doszukuje się również w coraz silniejszym euro. Organizacja podkreśla, że bardzo duży napływ złota jest obserwowany w zasadzie na całym świecie.
„Siła euro, a co za tym idzie słabość dolara, ponownie były kluczowym czynnikiem napędzającym ceny złota, obok wzrostu ryzyka geopolitycznego związanego z obawami o cła. W marcu fundusze ETF kontynuowały wzmożone zakupy złota, przy czym wzrost odnotowano we wszystkich regionach. Przodowały w tym fundusze amerykańskie z napływem środków netto w wysokości 6 mld USD (67 ton). Za nimi uplasowały się Europa i Azja z napływem około 1 mld USD” - podaje organizacja World Gold Council w swoim komunikacie.
Czy korekta na złocie jest możliwa?
Bardzo szybkie tempo wzrostu cen złota budzi wśród analityków zasadne pytanie: co dalej? W krótko- i średnioterminowej perspektywie najprawdopodobniej należy się spodziewać kolejnych podbić w górę, przekonuje Ole Hansen z Saxo Banku.
„Nasilające się globalne napięcia gospodarcze, ryzyko stagflacji oraz słabszy mogą nadal wspierać cenę złota. Dodatkowo rynek agresywnie podchodzi do dalszych cięć stóp procentowych przez Fed w tym roku, a także utrzymującego się popytu ze strony banków centralnych i zamożnych inwestorów, szczególnie w Azji” - podaje w swojej analizie.
Jednocześnie Hansen zauważa, że wzrost ceny złota w ostatnim czasie stał się „trochę niezrównoważony”, co w teorii wzmacnia możliwość korekty. Z drugiej strony, te od ponad roku - jeśli już występują - są płytkie i kończą się kolejnymi odbiciami.
Najnowsze prognozy dla ceny złota
Hansen w swojej analizie podaje również, że Saxo Bank podniósł prognozę dla ceny złota na 2025 rok do 3500 USD za uncję. Pierwotne założenie zakładały, że metal do końca roku osiągnie cenę na poziomie 3300 USD.
Identyczną wartość (3500 USD za uncję) zawarł w swojej prognozie bank UBS. Z kolei Goldman Sachs szacuje, że cena metalu może wzrosnąć do 3700 USD za uncję (wobec 3300 USD wcześniej), a w skrajnym scenariuszu związanym z eskalacją wojny handlowej nawet do 4500 USD za uncję.
Czytaj także: Rekordowa cena złota. Pękła kolejna historyczna granica
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję