- Z czego wynika spektakularny rajd ceny złota?
- Co może stać się z notowaniami metalu w przyszłości?
- Co wstrząsnąć może ceną złota w kolejnych tygodniach?
Złoto nokautuje giełdę w 2024 roku
Kurs złota radził sobie w tym roku lepiej nawet niż amerykańska giełda. Od początku stycznia indeks S&P 500 zyskał niecałe 18%, podobnie jak Nasdaq Composite. Tymczasem, cena metalu wzrosła w tym samym czasie o ponad 25%.
„Ostatnie dobre wyniki złota były napędzane przez kombinację czynników, które uczyniły je atrakcyjną inwestycją” - zauważył Ole Hansen, szefa działu analiz rynku surowcowego w Saxo Bank w niedawnej analizie.
„Złoto wspierane było między innymi przez niepewność związaną ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, które wywołują silny niepokój co do kursu polityki fiskalnej i ogólnej stabilności rynku” - dodał.
Wykres: Porównanie notowań ceny złota (linia pomarańczowa), indeksu S&P 500 (linia czerwona), indeksu Nasdaq Composite (linia niebieska) oraz polskiego WIG20 (linia zielona) od początku 2024 roku.
Źródło: TradingView.
Oczywiście, wzrosty notowań metalu nie mogą trwać wiecznie. Prędzej czy później, na notowaniach złota mogą pojawić się wyboje.
Co dalej z ceną złota?
Oto kilka powodów wzrostu cen złota w ostatnim czasie, a także kilka spostrzeżeń na przyszłość od Ole Hansensa, eksperta rynku złota i analityka surowcowego w Saxo Bank.
Nadchodzi szereg ważnych wydarzeń, a wśród nich przede wszystkim, już w przyszłym tygodniu posiedzenie Fed. Jest niemal pewne, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe.
“Niższe stopy procentowe zmniejszają koszt alternatywny posiadania aktywów niedochodowych, takich jak złoto, czyniąc je bardziej atrakcyjnym dla inwestorów” - stwierdził Ole Hansen, ekspert metali w Saxo. - „W przeszłości złoto osiągało dobre wyniki w okresach spadających stóp procentowych”
“Środowisko niższych stóp procentowych prawdopodobnie zwiększy atrakcyjność złota, zwłaszcza jeśli Fed w nadchodzących miesiącach obniży stopy procentowe bardziej niż oczekiwano” - dodał.
“Niezależnie od tego, czy zmierzamy w kierunku lekkiego spowolnienia, czy też pełnej recesji, decyzje Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w zakresie polityki pieniężnej będą odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu trajektorii złota” - podkreślił ekspert Saxo Bank.
Czytaj również: Złoto podrożało o 38% w rok. Może być jeszcze droższe, mówią prognozy
Niedługo najważniejsze wybory 2024 roku
Polityka fiskalna w Stanach Zjednoczonych oraz kwestia wyborów prezydenckich odegrać mogą kluczową rolę.
“Niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych wywołuje silny niepokój o kierunek polityki fiskalnej i ogólną stabilność rynku. Trump chce obniżyć podatki bez wiarygodnych planów ograniczenia wydatków, podczas gdy Harris oferuje kilka nowych pomysłów w zakresie polityki podatkowej i chciałby rozszerzyć ogromne programy fiskalne Bidena” - zwrócił uwagę Ole Hansen.
W otoczeniu takich niepokoi, złoto lśnić może jako “bezpieczna przystań” na trudne czasy.
„Złoto od dawna jest bezpieczną przystanią w trudnych czasach i możemy zbliżać się do końca niesamowitej passy rynku akcji, jeśli zmierzamy w kierunku recesji, o czym zdaje się nam mówić rynek obligacji i jego niedawne zakończenie inwersji krzywej dochodowości obligacji” - zauważył Ole Hansen z Saxo Bank.
W normalnej sytuacji rentowności krótkoterminowych obligacji skarbowych są niższe od rentowności długoterminowych. Przez ostatnie dwa lata było inaczej, ale sytuacja wróciła już do normalności. Taki rynkowy układ w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat był niezawodną zapowiedzią recesji w amerykańskiej gospodarce.
„Co więcej, szersze globalne otoczenie charakteryzujące się napięciami geopolitycznymi, (...) czy niepewnością gospodarczą nadal wspiera popyt na złoto”.
„Ogólnie rzecz biorąc, połączenie ryzyka geopolitycznego, obaw fiskalnych i potencjalnych zmian w polityce pieniężnej, szczególnie w następstwie wyborów prezydenckich w USA, przemawia za złotem jako twardym aktywem.
“Inwestorzy prawdopodobnie nadal będą postrzegać złoto jako zabezpieczenie przed niepewnością związaną zarówno z siłami gospodarczymi, jak i politycznymi”
Zobacz również: Miedź będzie rozchwytywana. Prognoza wielkich niedoborów do 2030
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję