W roku 2023 w dalszym ciągu inflacja będzie znacząco wyższa od normy. Część gospodarek doświadczy recesji – prawdopodobnie niezbyt głębokiej, ale jednak recesji. Wielką niewiadomą pozostaje sytuacja za naszą wschodnią granicą, a także napięcia na linii USA –Chiny.
Zdaniem analityków, którzy brali udział w ankiecie LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), najistotniejszymi czynnikami kształtującymi ceny złota w 2023 roku będzie dolar amerykański i polityka FED, a także inflacja i czynniki geopolityczne (w takiej właśnie kolejności). Jeśli chodzi o cenę złota, analitycy zachowują ostrożny optymizm. Średnia cena złota w 2023 roku ma wzrosnąć prawie o 60 USD względem średniej ceny w 2022 roku (1859,90 USD w 2023 roku wobec 1800,09 USD w 2022 roku), co przełoży się na wzrost popytu na złoto.
W obliczu inflacji i możliwej recesji amerykański bank centralny będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej, ale w sposób łagodniejszy – już w lutym bieżącego roku stopy zostały podniesione o 25 punktów bazowych, a niewykluczone, że do końca roku tempo podwyżek zostanie zredukowane do zera lub wręcz dojdzie do obniżki stóp procentowych.
W Polsce kluczowymi czynnikami, które wpłyną na zainteresowanie złotem, będzie utrzymująca się wysoka inflacja, spowolnienie gospodarcze oraz niepokoje geopolityczne.
Zobacz także: Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają
Zdaniem analityków Światowej Rady Złota popyt inwestycyjny na złoto będzie się umacniał, zarówno jeśli chodzi o złoto fizyczne, jak i ETF-y, które w ostatnich dwóch latach notowały odpływy kruszcu. Wpływ na wzrost popytu może mieć również poprawiająca się sytuacja pandemiczna w Chinach, co przełoży się na wzrost popytu na złotą biżuterię.
Jeśli chodzi o banki centralne, po tak silnym roku mało prawdopodobne jest, aby podobny wynik został powtórzony. Również spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na zmniejszenie zdolności banków do alokacji w złoto.
Perspektywy popytu na złoto ze strony technologii i przemysłu w 2023 roku pozostają słabe z uwagi na sytuację gospodarczą, sankcje gospodarcze nakładane na Chiny oraz słabnący popyt konsumentów na elektronikę, wynikający z wysokiej inflacji.
Pozytywnie za to przedstawiają się perspektywy dla wydobycia złota. Jego wzrost po dwóch latach pandemii oraz wyższa cena złota, która sprzyja zwiększeniu podaży kruszcu z recyklingu, mogą sprawić, że podaż złota w 2023 roku pobije poprzednie maksimum z 2018 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję