Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto nigdy nie schodzi z pierwszych stron gazet! 2023 rok również w świetle reflektorów?

|
selectedselectedselected
Złoto nigdy nie schodzi z pierwszych stron gazet! 2023 rok również w świetle reflektorów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W roku 2023 w dalszym ciągu inflacja będzie znacząco wyższa od normy. Część gospodarek doświadczy recesji – prawdopodobnie niezbyt głębokiej, ale jednak recesji. Wielką niewiadomą pozostaje sytuacja za naszą wschodnią granicą, a także napięcia na linii USA –Chiny.

 

 

Reklama

Zdaniem analityków, którzy brali udział w ankiecie LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), najistotniejszymi czynnikami kształtującymi ceny złota w 2023 roku będzie dolar amerykański i polityka FED, a także inflacja i czynniki geopolityczne (w takiej właśnie kolejności). Jeśli chodzi o cenę złota, analitycy zachowują ostrożny optymizm. Średnia cena złota w 2023 roku ma wzrosnąć prawie o 60 USD względem średniej ceny w 2022 roku (1859,90 USD w 2023 roku wobec 1800,09 USD w 2022 roku), co przełoży się na wzrost popytu na złoto.

W obliczu inflacji i możliwej recesji amerykański bank centralny będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej, ale w sposób łagodniejszy – już w lutym bieżącego roku stopy zostały podniesione o 25 punktów bazowych, a niewykluczone, że do końca roku tempo podwyżek zostanie zredukowane do zera lub wręcz dojdzie do obniżki stóp procentowych.

W Polsce kluczowymi czynnikami, które wpłyną na zainteresowanie złotem, będzie utrzymująca się wysoka inflacja, spowolnienie gospodarcze oraz niepokoje geopolityczne.

 

Zobacz także: Banki centralne udźwigną taki ciężar? Rezerwy złota ledwo się dopinają

 

Reklama

 

Zdaniem analityków Światowej Rady Złota popyt inwestycyjny na złoto będzie się umacniał, zarówno jeśli chodzi o złoto fizyczne, jak i ETF-y, które w ostatnich dwóch latach notowały odpływy kruszcu. Wpływ na wzrost popytu może mieć również poprawiająca się sytuacja pandemiczna w Chinach, co przełoży się na wzrost popytu na złotą biżuterię.

Jeśli chodzi o banki centralne, po tak silnym roku mało prawdopodobne jest, aby podobny wynik został powtórzony. Również spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na zmniejszenie zdolności banków do alokacji w złoto.

Perspektywy popytu na złoto ze strony technologii i przemysłu w 2023 roku pozostają słabe z uwagi na sytuację gospodarczą, sankcje gospodarcze nakładane na Chiny oraz słabnący popyt konsumentów na elektronikę, wynikający z wysokiej inflacji.

Pozytywnie za to przedstawiają się perspektywy dla wydobycia złota. Jego wzrost po dwóch latach pandemii oraz wyższa cena złota, która sprzyja zwiększeniu podaży kruszcu z recyklingu, mogą sprawić, że podaż złota w 2023 roku pobije poprzednie maksimum z 2018 roku.

Reklama

 

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama