17 listopada, po tygodniach niepewności, strony umowy porozumiały się w kwestii kontynuacji eksportu ukraińskich surowców rolnych drogą morską. 19 listopada wygasa aktualna, zawarta na 120 dni umowa; pod koniec października Rosja przejściowo zawiesiła swoje członkostwo z powodu wzrostu napięcia w rejonie Morza Czarnego.
ONZ i Ukraina starały się o przedłużenie umowy na rok, Kijów domagał się poszerzenia listy portów o Mikołajów i uproszczenia procedury kontroli statków. Porozumieniem objęte są porty Czornomorsk, Odessa i Piwdennyj; Mikołajów był w 2021 roku drugim największym ukraińskim terminalem zbożowym, przed rosyjską inwazją region generował 35% krajowego eksportu produktów rolnych. Umowa jednak została przedłużona bez zmian, aczkolwiek Kreml liczy na ułatwienie przez Zachód handlu nawozami oraz wyłączenie z sankcji branżowego banku. Rosyjski obrót zbożami i nawozami ograniczają nałożone przez Zachód restrykcje, uderzające w płatności za surowce, organizację dostaw oraz ich ubezpieczenie.
Decyzja o przedłużeniu umowy, podobnie jak pierwotne porozumienie, przyczyniła się do globalnego spadku cen surowców rolnych. Eksport ukraińskich produktów w ramach umowy przekroczył 11 mln ton, z czego 3,2 mln ton stanowiła pszenica. Europejskie notowania ziarna obsunęły się w okolice 330 EUR/t, ponad jedną czwartą poniżej marcowych, historycznych szczytów (450 EUR/t). Rzepak od kwietniowego rekordu (1094 EUR/t) potaniał o ponad 44% w pobliże 600 EUR/t, osłabiony zwiększoną podażą nasion (umowa zbożowa obejmuje m.in. rzepak i olej słonecznikowy) oraz spadkiem notowań ropy naftowej z którymi ceny oleistych są powiązane z racji wykorzystania ich do produkcji biopaliw. Sytuacja na rynkach rolnych dzięki porozumieniu poprawiła się, jednak niesłabnące napięcia geopolityczne zapewne będą utrzymywały ceny surowców rolnych na historycznie podwyższonych poziomach.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję