Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szósty wzrostowy tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej: ceny czarnego złota (BRENT/WTI) wyraźnie powyżej 80 dolarów (USD) za baryłkę

|
selectedselectedselected
Szósty wzrostowy tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej: ceny czarnego złota (BRENT/WTI) wyraźnie powyżej 80 dolarów (USD) za baryłkę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Strona popytowa na rynku ropy naftowej nadal jest silna. W rezultacie, notowania tego surowca mają znaczne szanse na zakończenie tego tygodnia na plusie – jako już szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Notowania ropy naftowej WTI nadal wyraźnie przekraczają 81 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent poruszają się powyżej 84 USD za baryłkę.

Bieżący tydzień przynosi publikację istotnych cyklicznych raportów, dotyczących globalnego rynku ropy naftowej. W środę miesięczne raporty pojawiły się ze strony OPEC oraz Departamentu Energii USA, natomiast wczoraj swój raport opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE; International Energy Agency, IEA). W gruncie rzeczy, wszystkie te instytucje zwróciły uwagę na jedno: że kluczowy wpływ na sytuację na rynku ropy naftowej w ostatnim kwartale bieżącego roku ma i będzie miał kryzys energetyczny na świecie.

Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 1Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według szacunków MAE, napięta sytuacja na rynkach surowców energetycznych może zwiększyć globalny popyt na ropę naftową nawet o 500 tysięcy baryłek dziennie. W rezultacie, instytucja ta dokonała rewizji prognoz tegorocznego popytu na ropę. MAE zwiększyła szacunki światowego popytu na ropę w tym roku o 170 tys. baryłek dziennie, a w przyszłym roku o 210 tys. baryłek dziennie. MAE zwróciła także uwagę na to, że globalne zapasy ropy naftowej topniały w najszybszym tempie od 8 lat.

Reklama

Dla globalnej gospodarki wyższe ceny ropy naftowej oznaczają przede wszystkim przedłużający się okres wysokiej inflacji, jak również uderzenie we wzrost gospodarczy – a to z kolei budzi obawy o popyt na surowce, w tym na ropę, w dalszej perspektywie.

Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 2Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAKAO - Spadkowa seria notowań kakao

Notowania kakao mają za sobą kilka dni dynamicznych zniżek. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku tygodnia oscylowała w okolicach 2750 USD za tonę, podczas gdy wczoraj zamknęła się na poziomie 2570 USD za tonę. To najniższy poziom cen kakao od około dwóch tygodni.

Na pogorszenie nastrojów na rynku kakao przełożyły się przede wszystkim słabsze od oczekiwań dane dotyczące przerobu ziaren kakaowca w Europie oraz Ameryce Północnej. Dane te są w dużym stopniu wyznacznikiem popytu na kakao – który, nota bene, w okresie pandemicznych restrykcji znacząco spadł ze względu na brak spotkań towarzyskich, konferencji, itd.

I tak, przerób kakao w III kw. br. w Europie wzrósł o 8,7% rdr, ale jedynie o 3,5% w stosunku do 2019 roku, co dla inwestorów jest wynikiem rozczarowującym. Jeszcze gorzej wypadły dane z Ameryki Północnej, gdzie doszło do wzrostu o 4,34% rdr, czyli i tak niewielkiego, biorąc pod uwagę efekt niskiej bazy – zwłaszcza że oczekiwano wzrostu o około 8% rdr.

Reklama

Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 3Pół miliona baryłek dodatkowego popytu na ropę dziennie.  - 3

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama