Metale szlachetne w maju pokazały słabość: notowania złota oraz srebra w poprzednim miesiącu zniżkowały już po raz drugi z rzędu. Na razie jednak czerwiec rozpoczyna się spokojnie, od delikatnego odbicia notowań oraz próby ich stabilizacji.
Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com
Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com
Na początku bieżącego tygodnia bez wątpienia sytuacja na rynkach metali szlachetnych została przyćmiona przez informacje związane z rynkiem ropy naftowej, a dokładniej, z zakazem importu tego surowca do Unii Europejskiej z Rosji. Decyzja UE na nowo rozbudziła obawy o stan europejskiej gospodarki w obliczu rosnących cen paliw, które napędzają inflację. Na początku tygodnia potwierdziły to zresztą dane, które pokazały wyższe od oczekiwań odczyty inflacji za maj w krajach strefy euro.
Z punktu widzenia metali szlachetnych, te informacje wpływają na ich ceny pośrednio, poprzez sytuację na rynkach walutowych. Obawy związane z sytuacją w Europie rozbudziły ponownie nastawienie risk-off wśród światowych inwestorów, które podbiło wartość amerykańskiego dolara. To z kolei sprawiło, że w tym tygodniu na rynkach metali szlachetnych pojawiła się presja spadkowa.
Jednak już od środy ceny kruszców odrabiają zniżki. Notowania złota powracają do rejonu 1850 USD za uncję, z kolei ceny srebra poruszają się znów w okolicach 22 USD za uncję. Imponująco czerwiec rozpoczęła platyna, której notowania zwyżkowały w środę o prawie 3% i zbliżyły się do bariery 1000 USD za uncję. Natomiast zupełnie neutralnie bieżący miesiąc rozpoczął się na rynku palladu, który porusza się spokojnie w okolicach 2000 USD za uncję.
Notowania cen platyny, YTD, źródło: baha.com
Notowania cen palladu, YTD, źródło: baha.com
W najbliższych tygodniach najprawdopodobniej sytuacja na rynkach szlachetnych kruszców będzie kręciła się wokół wyceny dolara. Obecnie US Dollar Index odbija w górę, korzystając ze statusu bezpiecznej przystani oraz ze sprzyjającego jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej. Jednak wysokie odczyty inflacji w strefie euro rozbudziły oczekiwania dotyczące potencjalnych działań Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli EBC się przełamie i zacznie zacieśniać politykę monetarną, to euro może w końcu nabrać więcej siły do odbicia, a to sprzyjałoby wyższym wycenom metali szlachetnych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję