Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce: nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej; cena złota ma dzisiaj tylko jeden cel

|
selectedselectedselected
Surowce: nerwowa konsolidacja na rynku ropy naftowej; cena złota ma dzisiaj tylko jeden cel | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia poruszają się w nerwowej konsolidacji. Po presji spadkowej obserwowanej wczoraj, dzisiaj widzimy zwyżkę – jednak trudno uznać którykolwiek z tych ruchów za istotny, biorąc pod uwagę rozchwiane nastroje na rynku ropy. Z jednej strony, ceny ropy naftowej uginają się pod presją spowalniającego wzrostu gospodarczego, a wraz z nim, ze spadkiem popytu na ropę naftową. Z drugiej strony, wsparciem dla cen są utrzymujące się napięcia dotyczące wojny w Ukrainie, a dodatkowo, globalny rynek ropy naftowej wcale nie jest tak dobrze zaopatrzony w ten surowiec, jak mogłoby się wydawać.

Na tę drugą kwestię wczoraj zwrócił uwagę prezes giganta naftowego Saudi Aramco. Amin Nasser w wystąpeniu na forum w Szwajcarii podkreślił, że pojawiające się ostatnio plany dodatkowego opodatkowania spółek z branży naftowej (ogłoszone w minionym tygodniu w Unii Europejskiej) mogą w nie tak długiej perspektywie odbić się negatywnie na gospodarce i samych konsumentach. Według niego, zniechęcają one spółki do zwiększania wydobycia, co w obecnej sytuacji na światowym rynku energetycznym (problemach z dostawami ropy, brakiem istotnych alternatyw w postaci np. rozwiniętej na szeroką skalę energii odnawialnej) tworzy zagrożenie poważnym kryzysem energetycznym.

Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 1Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Nasser podkreślił, że na zapasy ropy naftowej, jak również możliwości szybkiego zwiększenia produkcji ropy na światowym rynku są relatywnie niewielkie. O ile na razie nie wydaje się to dużym problemem ze względu na oczekiwania recesji, to jakikolwiek wzrost zapotrzebowania na ropę naftową mógłby przełożyć się na skok cen. Prezes Saudi Aramco ma podstawy do takich stwierdzeń: sam kartel OPEC od wielu miesięcy boryka się z problemami ze stabilnym zwiększaniem wydobycia, a w ostatnich miesiącach tamtejsza produkcja wynosiła znacznie mniej niż wynoszą oficjalne limity.

Reklama

Niemniej, dzisiaj na rynku ropy naftowej w centrum uwagi będzie decyzja Fed ws. stóp procentowych. Kolejna duża podwyżka stóp może negatywnie przełożyć się na ceny ropy za sprawą oczekiwań jej negatywnego wpływu na globalny wzrost gospodarczy.

Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 2Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO - 1670 USD za uncję solidnym wsparciem na rynku złota

Dzisiejsza sesja na rynku złota kręci się wokół jednego wydarzenia – decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Ma ona zapaść dziś wieczorem polskiego czasu, a założenia rynkowe wskazują na podwyżkę stóp o 0,75 punktu procentowego.

Na fali oczekiwań znaczącej podwyżki stóp, wyraźnie zwyżkuje wartość amerykańskiego dolara. O ile jednak wczoraj siła dolara negatywnie wpływała na ceny złota, to już dzisiaj notowania kruszcu rosną, odbijając się w górę od wsparcia w okolicach 1670 USD za uncję.

Reklama

Dzisiejsza poranna siła złota świadczy o tym, że kruszec ten mógł już wyczerpać siłę do spadków i obecnie na rynku tym kształtuje się średnioterminowe dno. Jednak warto mieć na uwadze także fakt, że zwyżkom cen złota dzisiaj sprzyja wzrost awersji do ryzyka za sprawą nowych napięć politycznych wokół wojny w Ukrainie. Złoto, jako tzw. bezpieczna przystań, zyskuje więc także na fali tych obaw.

Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 3Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony.	 - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama