Surowce: Ceny ropy naftowej zniżkują niwelując ruch wzrostowy. Notowania pszenicy zaliczają 21- miesięczne minima

Wczoraj na światowych rynkach finansowych na nowo dało o sobie znać nastawienie risk-off. Ceny ropy naftowej zniżkowały o ponad 2%, niwelując ruch wzrostowy z wcześniejszych dwóch sesji. Dzisiaj natomiast cena ropy odbija w górę. W przypadku ropy WTI, mamy do czynienia z rejonami 77-78 USD za baryłkę, natomiast w przypadku ropy Brent z cenami przekraczającymi 81 USD za baryłkę.
Dzisiaj na rynku ropy naftowej na pierwszym planie są dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły aż o 6,08 mln baryłek. To około 4-krotnie wyższa zniżka od oczekiwań, zakładających spadek o 1,6 mln baryłek. Szacunki API pokazały także spadek zapasów benzyny i wzrost zapasów destylatów.
Dzisiaj swój raport na temat zapasów ropy naftowej i paliw przedstawi o godzinie 16:30 Departament Energii USA, który ma dostęp do większej liczby danych niż API. Często jednak dane instytutu są traktowane jako dobry prognostyk tego, co pokaże departament w swoich wyliczeniach.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której impuls wzrostowy dla cen ropy ze strony OPEC, dotyczący cięcia limitów produkcji ropy naftowej, zaczyna się wyczerpywać. Ceny ropy potrzebują już nowych kierunkowskazów, a jednym z nich są dane i oczekiwania związane z popytem na ten surowiec. Dane dotyczące zapasów do nich należą, podobnie jak informacje dotyczące wzrostu gospodarczego w kluczowych gospodarkach świata.
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Ostatnie dni na rynku pszenicy należały do strony podażowej. Cena pszenicy w USA na początku bieżącego tygodnia spadła do okoli 6,45-6,50 USD za buszel. To najniższy poziom od lipca 2021 r., czyli od 21 miesięcy. Dzisiaj rano zniżka wyhamowała, jednak presja podażowa nadal jest widoczna, a ceny nie odbijają w górę.
Spadki notowań pszenicy to efekt oczekiwań jej dużej podaży na świecie. Sytuacja pogodowa w Stanach Zjednoczonych zmienia się na korzyść farmerów: zapowiadane są deszcze, które najprawdopodobniej przyczynią się do polepszenia jakości uprawianej w USA pszenicy ozimej. Sytuacja w Europie jest także stabilna – w większości państw produkujących pszenicę jej zbiory mają być obfite; wyjątkami są tylko dotknięte suszami Hiszpania oraz północne Włochy.
Duża produkcja pszenicy ma dotyczyć także Rosji – jednak w przypadku zboża z Morza Czarnego uwagę przyciąga wciąż w największym stopniu porozumienie związane z eksportem ukraińskich zbóż, wygasające 18 maja. Póki co w rozmowach pojawił się impas, który stawia pod znakiem zapytania wielkość eksportu zbóż z rejonu Morza Czarnego za kilka tygodni.
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję