Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sroga korekta na notowaniach miedzi - co dalej z cenami tego surowca?

|
selectedselectedselected
Sroga korekta na notowaniach miedzi - co dalej z cenami tego surowca? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się w spokojnej konsolidacji. Niemniej, wczoraj cena tego surowca odnotowała wyraźną zwyżkę, w wyniku której ceny ropy naftowej WTI przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Tym samym, notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych znalazły się na najwyższym poziomie od jesieni 2018 roku, a więc już od prawie trzech lat.

Zwyżki notowań ropy naftowej już od dłuższego czasu są napędzane oczekiwaniami zwiększonego popytu na ten surowiec, wynikającego z coraz mniejszych restrykcji pandemicznych m.in. w USA i Europie. To bowiem oznacza większy popyt na paliwa, zarówno te wykorzystywane w transporcie lądowym, jak i transporcie lotniczym.

Wczoraj optymistycznym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat zapasów ropy w USA. Instytut podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 8,54 mln baryłek. To znacznie większa zniżka niż oczekiwano, bowiem spodziewano się spadku zapasów ropy o niecałe 3 mln baryłek.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 1Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

O ile raport Amerykańskiego Instytutu Paliw bazuje na danych dobrowolnie przekazywanych przez firmy z branży naftowej, to dzisiaj ma zostać opublikowany raport Departamentu Energii USA, oparty o dużo większą ilość danych, przekazywanych obowiązkowo przez uczestników rynku naftowego w USA. Warto będzie więc śledzić tę publikację, głównie pod kątem tego, czy potwierdzi ona duży popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych.

MIEDŹ - Duża zniżka cen miedzi – i co dalej?

No i stało się. Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar uwolnienia rezerw metali strategicznych. Niepotwierdzone informacje krążyły na rynku już od wielu dni, o czym informowałam na bieżąco w moich codziennych komentarzach. Obecnie jednak sprawa jest już przesądzona, chociaż nadal nie znamy wszystkich faktów.

W skrócie, sytuacja wygląda tak: Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar sprzedaży na rynku części swoich rezerw metali – miedzi, aluminium oraz cynku. To działanie ma za zadanie „schłodzić” nieco rozgrzane w ostatnim czasie zwyżki cen wielu metali przemysłowych, uderzające w wiele branż gospodarki. Chiny są największym na świecie konsumentem wielu metali (np. odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na miedź), więc zwyżki notowań metali istotnie negatywnie przekładają się na lokalną gospodarkę.

Niewiadomą pozostaje jednak skala interwencji. Chiny są bowiem w posiadaniu dużych rezerw metali, w tym miedzi, spośród których tylko część jest monitorowana. Nie wiadomo natomiast, jakie są ich całkowite możliwości w zakresie wpływania na globalną podaż tego metalu.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 2Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 2

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Reklama

Wielu uczestników rynku sądzi, że potencjalny wpływ jest mniejszy niż mogłoby się wydawać. Same Chiny raczej nie posiadają na tyle dużych rezerw miedzi, aby móc całkowicie odmienić sytuację fundamentalną na tym rynku. Ich wpływ w większym stopniu może więc polegać na samej retoryce – ponieważ już samo ogłoszenie decyzji o uwolnieniu rezerw doprowadziło do zamykania długich pozycji na rynku miedzi przez wielu traderów, co z kolei przełożyło się wczoraj na istotną przecenę.

Nie mniejsze przełożenie na ceny miedzi dzisiaj może mieć inny czynnik – komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Jakiekolwiek sygnały dotyczące zacieśniania polityki monetarnej w USA mogłyby negatywnie przełożyć się na perspektywy wzrostu gospodarczego, co pośrednio wpłynęłoby także na oczekiwania związane z popytem na miedź.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

ceny złota miedź notowania miedzi cena miedzi na giełdzie cena baryłki ropy cena miedzi w skupie cena miedzi za kg cena miedzi w londynie cena miedzi za 1kg miedź notowania wiadomości miedź cena kalkulator walut ceny miedzi kghm polska miedź dlaczego miedź brudzi skórę miedź legnica tabela miedź właściwości miedź zastosowanie surowce złoto miedź koloidalna cena złomu miedzi cena skupu miedzi cena miedzi skup money surowce surowców surowce wtórne co to jest siarczan miedzi giełda miedzi palladu tlenek miedzi money pl pieniadze forexInformacje miedz legnica miedź milbera miedź pierwiastek stop miedzi z cynkiem lutowanie miedzi zastosowanie miedzi miedź symbol ceny skupu miedzi huta miedzi głogów miedzi ceny miedzi w skupie miedź milbera co to czym wyczyścić miedź miedź tekstura miedź kolor czym czyścić miedź diety zagraniczne cena barylki ropy naftowej usdkurs janusz szewczak kghm notowa arrinery surowce skalne polski plemiona hack na surowce konflikty o surowce surowce notowania bankier kotliny podkarpackie surowce mineralne puls ziemi 3 skały i surowce mineralne rosja surowce rpa surowce surowce mineralne w rosji far cry primal surowce surowce mineralne brazylii surowce do produkcji ceramiki surowce mineralne japonii antarktyda surowce surowce gdansk surowce mineralne występujące w polsce polskie surowce skalne sp. z o.o mapa surowce mineralne polski surowce naturalne na świecie surowce pierwotne skaly i surowce mineralne cwiczenia money pl surowce rumunia surowce nizina podlaska surowce mineralne ukraina surowce mineralne surowce naturalne polski karpaty surowce mineralne surowce metalurgiczne surowce ilaste ceramiki budowlanej surowce mineralne azji brazylia surowce mineralne surowce polski mapa kanada surowce surowce mineralne przykłady surowce mineralne litwy surowce giełda surowce budowlane chiny surowce surowce zwierzęce australia surowce mineralne mapa surowce roslinne etf surowce surowce energetyczne polski surowce farmaceutyczne surowce do produkcji tkanin co to surowce wtórne naturalne surowce surowce do kosmetyków surowce chemiczne sprzedaż eneris surowce kielce surowce mineralne w chinach fallout 4 kody surowce surowce ropa bogata w surowce pustynia w chile surowce naturalne rosji minas gerais surowce surowce kosmetyczne chomikuj surowce kosmetyczne warszawa dragon age inkwizycja surowce surowce mineralne indii surowce mineralne polski mapa surowce mineralne usa afryka surowce mineralne jakie są surowce wtórne surowce mineralne rpa wyżyna śląska surowce tworzywa surowce wig surowce skały i surowce mineralne polski surowce garbnikowe surowce w afryce surowce afryki surowce mineralne czech litwa surowce mineralne słowacja surowce mineralne surowce kosmetyczne jurkowska pdf surowce paszowe surowce mineralne na mazowszu białoruś surowce mineralne australia surowce onet surowce niemcy surowce mineralne surowce ukrainy surowce polski surowce mineralne słowacji surowce wtórne wikipedia afryka surowce
Reklama
Reklama