- Co sprzyja wzrostowi ceny srebra?
- Jakie są prognozy dla ceny tego metalu?
Srebro jest o ponad połowę droższe niż rok temu
Srebro podrożało o 53,2% rok do roku. Jeszcze na początku października 2023 roku uncja metalu na rynku spot kosztowała 21 USD. Teraz, w dziesiątym miesiącu 2024 roku jest to 32,2 USD.
Wrażenie robi również skala wzrostu na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy: to zwyżka o 21%. Niewątpliwie, do wzrostowego impulsu w ciągu sierpnia i września przyczyniły się zapowiedzi poluzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, co finalnie stało się pod koniec zeszłego miesiąca. Stopy procentowe cięły również inne duże banki centralne.
Wykres: Cena uncji srebra na rynku spot w USD
Źródło: tradingview.com
Optymiści kreślą linię trendu w górę na wykresie ceny srebra, a pesymiści twierdzą, że niezbędna będzie korekta. Kto ma rację? Czas pokaże. Wiemy natomiast jakie poziomy docelowe w nowych prognozach przedstawili analitycy banków UBS oraz Bank of America.
Oczywiście ostrzegamy, że to jedynie projekcje na podstawie obecnie znanych czynników. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie czas. Prognozy są pozytywne: zarówno szwajcarski UBS, jak i amerykański Bank of America wieszczą dalsze mocne wzrosty kursu srebra.
Progności z UBS zapowiadają, że za cenny metal zapłacimy 36 USD jeszcze w grudniu 2024 roku. Zatem, jeśli prognoza banku inwestycyjnego ze Szwajcarii okazałyby się słuszna, to w grudniu uncja srebra może być o 12% droższa.
Natomiast na wrzesień 2025 roku eksperci z UBS zapowiadają srebro po 38 USD za uncję. To z kolei o 18% więcej.
Podobnego zdania są progności z Bank of America. Na przyszły rok zapowiadają srebro po 35,4 USD za uncję, czyli o 10% droższe.
“Rynek srebra ma się obecnie dobrze, a wynika to z utrzymującego się silnego popytu przemysłowego na srebro, zwłaszcza w zastosowaniach związanych z czystą energią oraz elektryką i elektroniką. Ponadto, istnieje ciągły znaczny deficyt podaży srebra” - stwierdził Michael DiRienzo, CEO The Silver Institute.
Srebro może skorzystać na transformacji energetycznej. Metal jest używany w ogniwach fotowoltaicznych, ale także wykorzystywany w produkcji akumulatorów czy infrastruktury ładowania dla samochodów elektrycznych.
Czynniki monetarne i walutowe tworzą sprzyjające tło dla srebra. Banki centralne będą kontynuować luzowanie polityki pieniężnej i obniżki stóp procentowych. Działanie to jest odpowiedzią na spowolnienie wzrostu gospodarczego. Gołębia polityka pieniężna pogłębia osłabienie dolara amerykańskiego, a to korzystne dla ceny srebra w USD.
Warto pamiętać również o trwających napięciach geopolitycznych. Już ponad dwa i pół roku trwa otwarta wojna Rosji z Ukrainą. Zaostrza się także sytuacja na Bliskim Wschodzie. Oprócz tego, spodziewane ożywienie w Chinach napędzane programami stymulacji gospodarki, może okazać się pozytywnym czynnikiem dla notowań srebra.
Tabela: Prognozy banku UBS dla notowań metali szlachetnych.
Źródło: UBS.
Zobacz również: Pożegnamy benzynę po 6 PLN, jeśli Izrael uderzy w irańską ropę
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję