Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Rynek złota zagrożeniem dla stabilności finansowej, uważa EBC. Uwaga na “ekstremalne wydarzenia”

EBC ostrzega przed potencjalnymi zagrożeniami płynącymi z rynku złota. Choć mowa o scenariuszach skrajnych, nie zmienia to faktu, że wpływowy bank centralny dostrzega potencjalne niebezpieczeństwa na rynku metalu szlachetnego oraz wokół niego.

Rynek złota zagrożeniem dla stabilności finansowej, uważa EBC. Uwaga na “ekstremalne wydarzenia”
DAVID GRAY/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Gwałtowne wzrosty złota, to i rosnące ryzyko?
    1. EBC zauważa unikalne cechy złota
      1. Złoto wciąż “bezpieczną przystanią”
        1. Banki centralne na intensywnych zakupach od czasu inwazji Rosji na Ukrainę
          1. Lepsza sztabka w garści, niż pozycja “na ekranie”?
            1. Ekstremalne wydarzenia? Wtedy “rynki złota  mogą mieć niekorzystny wpływ na stabilność”

              Rynek złota może okazać się źródłem zagrożenia dla stabilności finansowej Europy w przypadku napięć geopolitycznych, stwierdził Europejski Bank Centralny. Wśród najważniejszych symptomów problemów wymieniane są m. in. wzrost popytu na fizyczne dostawy czy nieprzejrzyste transakcje.

               

              Gwałtowne wzrosty złota, to i rosnące ryzyko?

              Cena złota wzrosła o blisko 100% w nieco ponad półtora roku, osiągając najwyższe wartości w historii. Tylko od początku tego roku złoto podrożało o 23%, choć chwilowo było to nawet 33%.

              Dynamiczna zwyżka notowań kruszcu nie umknęła uwadze Europejskiego Banku Centralnego. Ekonomiści instytucji przeanalizowali nie tylko zmianę ceny metalu, ale również sytuację wokół rynku metalu szlachetnego i potencjalne zagrożenia czyhające na jego uczestników.

              „Ekstremalne wydarzenia mogą prowadzić do niekorzystnego wpływu na stabilność finansową wynikającą z rynków złota” - ostrzegli ekonomiści EBC.

              Pomimo trzeźwego osądu, eksperci z EBC zwrócili uwagę na cechy, które dla wielu inwestorów są pożądane. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczającą rolę złota przed trudnymi czasami:

              “Ogólnie rzecz biorąc, złoto służy jako bezpieczna przystań w czasach napięć, zwłaszcza w obliczu zwiększonego ryzyka geopolitycznego lub niepewności politycznej” - czytamy w raporcie EBC. - „Złoto ma długą historię jako środek przechowywania wartości”.

              Reklama


               

              EBC zauważa unikalne cechy złota

              Złoto było uważane z atrakcyjne aktywo inwestycyjne przez wielu inwestorów w ciągu ostatnich lat. Najlepszym tego dowodem jest gwałtowny wzrost ceny metalu. Unikalne cechy złota dostrzega też EBC:
              “Po pierwsze, nie jest zobowiązaniem żadnego kontrahenta, a zatem nie wiąże się z ryzykiem niewykonania zobowiązania” - czytamy w raporcie EBC.

              “Po drugie, biorąc pod uwagę jego ograniczoną i stosunkowo nieelastyczną podaż, zachowuje ono swoją wewnętrzną wartość i nie może zostać zdeprecjonowane” - dodano.

              “W związku z tym złoto jest często postrzegane jako element dywersyfikujący portfel, zabezpieczenie przed inflacją i deprecjacją dolara amerykańskiego [...]” - zwrócili uwagę eksperci z EBC.

               

              Złoto wciąż “bezpieczną przystanią”

              Według EBC, złoto jest bezpieczną przystanią w czasach poważnych napięć na rynkach finansowych. Z analizy zachowania cen złota, akcji, obligacji amerykańskich i dolara w latach 1997-2025, wynika, że złoto jako jedyne z wymienionych klas aktywów drożało w każdym z okresów rynkowego “stresu”, takiego jak:

              Reklama
              • wysokie ryzyko geopolityczne,
              • wysoka niepewność polityki gospodarczej,
              • wysoka zmienność na rynku akcji,
              • jednoczesne występowanie powyższych scenariuszy.

               

              rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 1rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 1

              Źródło: EBC.

               

              ”Ceny złota mają tendencję do wzrostu w okresach podwyższonego ryzyka geopolitycznego, podczas gdy ceny akcji i obligacji mają tendencję do spadku” - czytamy w analizie EBC.

               

              Banki centralne na intensywnych zakupach od czasu inwazji Rosji na Ukrainę

              W ciągu ostatnich trzech lat banki centralne, zwłaszcza te z gospodarek wschodzących, coraz częściej kupowały złoto. Wyraźnie widać to w statystykach przytoczonych przez EBC. Odbywało się to “najprawdopodobniej w celu zabezpieczenia się przed skutkami napięć geopolitycznych lub potencjalnych sankcji”.

              Reklama

               

              rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 2rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 2
              Źródło: EBC.


              “Ostatnie ruchy na rynkach kontraktów terminowych na złoto, takich jak COMEX, zwłaszcza w przypadku kontraktów z fizyczną dostawą, potwierdzają ścisłą korelację między rosnącą niepewnością polityczną a cenami złota” - dodano.

               

              Lepsza sztabka w garści, niż pozycja “na ekranie”?

              Fakt, że inwestorzy woleli kupować fizyczne złoto za pośrednictwem rynków kontraktów terminowych, wskazuje na preferowanie długich pozycji w złocie fizycznym w stosunku do kontraktów nierozliczanych fizycznie, zwraca uwagę EBC.

               

              Reklama

              Potwierdza to zwiększone zainteresowanie dostawami złota w ramach kontraktów terminowych, które w styczniu było największe od lipca 2007 roku. W lutym, marcu i kwietniu nadal było ono podwyższone:

               

              rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 3rynek zlota zagrozeniem dla stabilnosci finansowej uwaza ebc uwaga na ekstremalne wydarzenia grafika numer 3
              Źródło: EBC.

               

              Czytaj także: Uważaj! Złoto to najbardziej „przegrzane” aktywo. Inwestorzy złapani w pułapkę?

               

              Ekstremalne wydarzenia? Wtedy “rynki złota  mogą mieć niekorzystny wpływ na stabilność”

              Dynamiczne zmiany na rynku złota mogą skrywać kilka zagrożeń. Nie są one spodziewane w scenariuszu “bazowym”, a raczej w skrajnych.

              Reklama

              “W przypadku zmaterializowania się ekstremalnych wydarzeń, rynki złota mogą mieć niekorzystny wpływ na stabilność finansową. Może to nastąpić, nawet jeśli łączna ekspozycja sektora finansowego strefy euro wydaje się ograniczona w porównaniu z innymi klasami aktywów, biorąc pod uwagę, że rynki towarowe wykazują szereg słabości” - napisali eksperci z EBC.

              Inwestorzy z Europy są narażeni poprzez instrumenty pochodne oparte na złocie, często poprzez zagranicznych kontrahentów, którzy niekoniecznie podlegają tym samym regulacjom, co europejscy. Duża część tych kontraktów pochodnych jest przedmiotem obrotu poza zorganizowanymi rynkami i nie podlega scentralizowanemu rozliczeniu, ostrzega EBC.

              “Większość ekspozycji banków strefy euro na instrumenty pochodne oparte na złocie dotyczy kontrahentów spoza strefy euro, co sugeruje pewną ekspozycję na zewnętrzne wstrząsy na rynku złota” - czytamy w analizie EBC.

              Podatność ta wynika z tendencji rynków towarowych do koncentracji wśród niewielkiej liczby dużych, często lewarowanych i zadłużonych firm, przy znacznej nieprzejrzystości ze względu na wykorzystanie pozagiełdowych instrumentów pochodnych.

              EBC ostrzega, że dodatkowe wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i likwidacja pozycji lewarowanych mogą spowodować napięcia płynności na rynku, potencjalnie rozprzestrzeniając problemy w całym systemie finansowym.

              Co więcej, zakłócenia na rynku fizycznego złota mogłyby zwiększyć ryzyko nieoczekiwanych skoków cen, powodując, że niektórzy inwestorzy mieliby trudności z fizyczną dostawą złota i ponieśliby znaczne straty.

              Reklama

               

              Zobacz również: “Załamanie cen ropy. Potężny cios w rosyjską gospodarkę


              Przemysław Tabor

              Przemysław Tabor

              Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


              komentarze

              Komentarze

              Sortuj według:  Najistotniejsze

              • Najnowsze
              • Najstarsze

              Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

              Reklama
              Reklama