Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosnąca podaż świń sprzyja spadkowi cen na rynku trzody chlewnej

|
selectedselectedselected
Rosnąca podaż świń sprzyja spadkowi cen na rynku trzody chlewnej
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek cen skupu trzody chlewnej wspierany przez rosnącą podaż świń

Podtrzymujemy naszą oceną, zgodnie z którą w III kw. 2023 r. minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały, po uwzględnieniu czynników sezonowych, przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji. Wysoka opłacalność produkcji wynika przede wszystkim ze znaczącego spadku cen pasz. Jednocześnie podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., a następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody chlewnej w UE.

 

Opłacalność produkcji trzody chlewnej obniżyła się, choć pozostaje wysoka

W okresie I-III 2024 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 1,0% r/r wobec wzrostu o 24,0% w analogicznym okresie 2023 r., co wynikało z wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 7,62 zł/kg (-17,1% r/r), a cena pasz dla świń 1,81 zł/kg (-11,1% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,20 wobec 4,51 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 6,00 zł/kg oraz 7,10 zł/kg na koniec 2025 r.

 

Ceny skupu bydła pozostają relatywnie stabilne

Reklama

W ostatnich miesiącach ceny skupu bydła były relatywnie stabilne, czemu sprzyja nadal ograniczona podaż żywca. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach obserwować będziemy stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE wspieraną przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji. Będzie to oddziaływało w kierunku spadku cen skupu. Uważamy, że pod koniec 2024 r. obniżki cen skupu ograniczane będą przez oczekiwany przez nas silniejszy popyt na wołowinę wspierany przez ożywienie gospodarcze w strefie euro. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.

 

Wzrost polskiego eksportu wołowiny mimo spadku cen

W okresie I-III 2024 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 1,6% r/r wobec wzrostu o 14,0% w analogicznym okresie 2023 r., co wynikało przede wszystkim z wyższego wolumenu sprzedaży. Cena skupu bydła wyniosła w kwietniu 10,39 zł/kg (-4,0% r/r), a cena pasz dla bydła 1,87 zł/kg (-12,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 5,56 wobec 5,47 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2025 r.

 

Zobacz także: W tych krajach poczujesz się jak bogacz. Wakacyjne perełki z tanimi walutami

 

Reklama

rosnaca podaz swin sprzyja spadkowi cen na rynku trzody chlewnej grafika numer 1rosnaca podaz swin sprzyja spadkowi cen na rynku trzody chlewnej grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama