Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

12 sierpnia MSZ Turkmenistanu opublikowało oświadczenie w kwestii współpracy gazowej Federacji Rosyjskiej (FR), Uzbekistanu i Kazachstanu. W dokumencie wiceprezes państwowego koncernu naftowo-wydobywczego Turkmengaz skrytykował pojawiające się po stronie rosyjskiej informacje o możliwościach rozszerzenia kooperacji gazowej Rosji z Kazachstanem i Uzbekistanem oraz zainteresowania nią innych państw (Chin), a także dążenie FR do wykorzystywania gazociągu Azja Centralna–Chiny do eksportu własnego surowca do ChRL.

 

 

W komunikacie zasygnalizowano, że nasilenie się „gazowych działań” FR wobec Chin i w Azji Centralnej jest odbierane jako zagrożenie dla interesów Turkmenistanu. Te wiążą się zaś ze współpracą gazową z Pekinem, od którego Aszchabad jest uzależniony jako od partnera gospodarczego i kluczowego nabywcy turkmeńskiego gazu. Ponad 76% jego eksportu z Turkmenistanu trafia właśnie do ChRL, z czego około trzech czwartych stanowi gaz ziemny. W tym kontekście Aszchabadowi zależy, aby zachowane zostały dotychczasowe ustalenia pomiędzy Turkmenistanem, Kazachstanem, Uzbekistanem i Chinami dotyczące zasad wykorzystania regionalnej infrastruktury gazowej (chodzi o przesyłanie gazociągiem Azja Centralna–Chiny wyłącznie surowca turkmeńskiego, uzbeckiego i kazachskiego).

Reklama

 

Oświadczenie zbiega się w czasie z intensyfikacją dyplomacji energetycznej Turkmenistanu, dążącej do uruchomienia alternatywnych względem rosyjskich kierunków współpracy gazowej i nowych rynków eksportu. Aszchabad jest w ostatnich tygodniach motorem powrotu do rozmów z UE, Azerbejdżanem i Turcją na temat gazociągu transkaspijskiego. Pod koniec lipca MSZ opublikowało komunikat wyrażający gotowość do realizacji tego projektu wraz z partnerami. Dzięki temu szlakowi turkmeński gaz mógłby popłynąć poprzez Morze Kaspijskie i kraje Kaukazu Południowego do UE. Zgodnie z zapowiedziami resortu można by nim przesyłać 30 mld m3 surowca rocznie. Powrotowi do rozmów na temat przedsięwzięcia sprzyja zainteresowanie UE dostawami paliwa z kierunków innych niż rosyjski. Pierwsze dyskusje o powstaniu gazociągu miały miejsce w końcu lat dziewięćdziesiątych. W 2011 r. Komisja Europejska uzyskała mandat do podjęcia negocjacji w sprawie magistrali z Aszchabadem i Baku, lecz zainteresowanie projektem zaczęło wygasać w związku z efektami rewolucji łupkowej i przyspieszeniem transformacji energetycznej w UE. Turkmenistan wydaje się stroną bardziej zabiegającą o reaktywację inwestycji. Pod koniec lipca przedstawiciele tamtejszego MSZ poinformowali o uzyskaniu zgody KE na organizację jeszcze w tym roku spotkania Ursuli von der Leyen i prezydenta Serdara Berdimuhamedowa w sprawie przedsięwzięcia.

 

Jednocześnie Aszchabad zawarł w czerwcu kontrakt na eksport gazu do Iranu. Według doniesień turkmeńskiej rozgłośni RFE/RL i niezależnego medium Turkmen.news kwestia umowy z objętym sankcjami Teheranem miała być nieoficjalnie konsultowana przez Berdimuhamedowa z przedstawicielami USA. Kontrakt podpisano w czerwcu br., docelowo ma pozwolić na dostawy z Turkmenistanu do Iranu 10 mln m3 gazu dziennie. Szczegółów umowy, w tym długości jej obowiązywania, rocznych wolumenów i ceny zakontraktowanego paliwa, nie podano.

Zobacz także: 538. dzień wojny. Próby przełamania rosyjskiej obrony pod Robotynem

 

 

Komentarz

  • Publikacja ostrego materiału zawierającego jawnie krytyczną, niewątpliwie konsultowaną na najwyższym szczeblu wypowiedź wiceprezesa państwowego koncernu (de facto urzędnika państwowego) na temat kooperacji Moskwy, Taszkentu i Astany jest praktyką niecodzienną jak na standardy polityki turkmeńskiej. Formalnie neutralny, a w rzeczywistości izolacjonistyczny Turkmenistan, państwo skrajnie autorytarne z elementami totalitaryzmu (np. kult jednostki) zazwyczaj nie zabiera głosu w sprawie wydarzeń na świecie, stosunków z innymi krajami i swojej strategii polityczno-gospodarczej. Oświadczenie świadczy więc o tym, że Aszchabad odbiera ostatnie działania FR na rynku gazu w regionie jako istotne zagrożenie dla własnych interesów. Chce on utrzymać pozycję głównego dostawcy gazu rurociągowego do Chin, a zarazem hamować rosnące ambicje i aktywność Rosji w regionalnym sektorze gazowym.
  • Turkmenistan to lider produkcji gazu w Azji Centralnej. Zarazem dysponuje jednymi z największych potwierdzonych zasobów surowca na świecie. W ciągu kilku ostatnich lat lwią część produkcji sprzedawał ChRL. Według informacji zawartych w oświadczeniu przedstawiciela turkmeńskiego MSZ aktualne zobowiązania eksportowe wobec strony chińskiej wynoszą 40 mld m3 gazu rocznie. Jednocześnie obowiązuje umowa na dostawy surowca do Rosji. W latach 2019–2021 wzrosły one do 10 mld m3 rocznie. Eksport gazu jest kluczowym źródłem turkmeńskich dochodów budżetowych.
Reklama

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Tematy

Informacje wiadomości jakie sankcje na rosje

jak działają sankcje na rosję

jakie kraje nałożyły sankcje na Rosję

kiedy rosja zaatakuje

dlaczego Rosja atakuje Ukrainę

co rosja chce od ukrainy

jakie straty poniosła rosja

kiedy rosja zbankrutuje
komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama