- Huragan Helene wstrzymał funkcjonowanie kluczowych kopalni w Karolinie Północnej
- Wydobywany w nich kwarc jest niezbędny do produkcji chipów półprzewodnikowych
- Przywrócenie pełnego funkcjonowania kopalni opóźni łańcuchy dostaw na całym świecie
Niszczycielski huragan Helene
Dewastacja terenów spowodowana huraganem Helene może mieć poważne konsekwencje dla zamrożenia branży technologicznej, informuje CNN.
Na obrzeżach Spruce Pine (Karolina Północna), miasta liczącego mniej niż 2200 mieszkańców, w górach Blue Ridge znajdują się dwie kopalnie. Wydobywany tam kwarc jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw chipów półprzewodnikowych.
Teraz produkcja została wstrzymana przez niszczycielski huragan, który spowodował powodzie, osunięcia ziemi i brak dostaw prądu. Lokalni pracownicy, którzy zostali pozbawieni domów, musieli przenieść się w inne miejsca, pozostawiając za sobą swoje dawne życie. Ci, którzy zostali na miejscu są odcięci od linii telefonicznych i nie mogą skontaktować się ze swoimi najbliższymi lub pracodawcami.
Sibelco i The Quartz Corp, firmy, które oddzielnie zarządzają dwiema kopalniami, twierdzą, że zamknęły działalność 26 września przed huraganem i pracują nad ponownym uruchomieniem. Ale nie jest jasne, jak poważnie uszkodzone są kopalnie i ile czasu może zająć ich powrót do pracy – donosi CNN.
W oświadczeniu firma Sibelco poinformowała, że „potwierdziła bezpieczeństwo większości pracowników i pilnie pracuje, aby skontaktować się z tymi, którzy nadal są nieosiągani z powodu trwających przerw w dostawie prądu i wyzwań komunikacyjnych”.
Quartz Corp przekazał w oświadczeniu, że celem firmy jest „zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i ich rodzinom, podczas gdy podejmowane są wszelkie wysiłki w celu skontaktowania się z tymi, którzy nadal są nieosiągalni”. Firma dodała, że współpracuje z lokalnymi grupami zadaniowymi, aby przywrócić funkcjonowanie rejonów Spruce Pine.
Eksperci twierdzą, że ponowne uruchomienie kopalni w rejonach Spruce Pine może zająć kilka tygodni. Dla branży technologicznej oznacza to niedobory chipów i podwyżki cen tych produktów.
Zobacz również: Półprzewodniki silnie w dół. Akcje Broadcom, Nvidii i Intela z mocną przeceną
Znaczenie kwarcu produkowanego w Spruce Pine
Aby uniknąć uszkodzenia chipów półprzewodnikowych, istotna jest czystość kwarcu używanego do ich produkcji. Kopalnie w Spruce Pine dostarczają od 80 do 90% światowego kwarcu o wysokiej czystości. Dokładna skala produkcji jest strzeżona. Produkowany tam kwarc dociera jednak do największych producentów półprzewodników, takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.
Jeden atom, który jest nie na miejscu, może oznaczać wadę, która łamie chip - twierdzi Gregory Allen, dyrektor Wadhwani Center for AI and Advanced Technologies w Center for Strategic and International Studies.
Jak zauważa portal Mothers Jones, kwarc wydobywany w Spruce Pine może być sprzedawany za nawet 20 tys. USD za tonę. Odpady pochodzące z górnictwa są na tyle cenne, że używa się ich do wypełnienia terenów piaskowych na polu golfowym Augusta National Golf Club w Georgii. Od 1934 roku rozgrywa się tam najbardziej kultowe wydarzenie golfowe na świecie, The Masters Tournament. Znawcy golfa doceniają nie tylko wygląd białego kwarcu na polach golfowych, ale również to, że dzięki swojej czystości zapobiega zakopywaniu piłek golfowych w trudno dostępnych miejscach.
Zobacz również: Biznes ucieka z tego kraju – boi się wojny. USA wyciągają rękę z miliardami dolarów
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję