Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Po ile będzie złoto do końca 2024 roku? Cena wystrzeliła już na rekordy wszech czasów, ale gracze rynkowi chcą więcej!

W kwietniu notowania metalu kontynuowały zapoczątkowaną pod koniec ubiegłego miesiąca aprecjację. Nie powstrzymały jej ani dobre dane z amerykańskiego rynku pracy (5 kwietnia), ani wzrost indeksu dolara do poziomu najwyższego od pięciu miesięcy. Kruszec cieszył się popytem wśród inwestorów spekulacyjnych oraz banków centralnych, rynek wspierała (oddalająca się co prawda) perspektywa rozpoczęcia przez Fed cieć stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Kolejne rekordy cenowe złota, kruszec przekracza 2400 USD/troz za sprawą napiętej sytuacji geopolitycznej
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoto ustanawia rekord powyżej 2400 USD/troz za sprawą napiętej sytuacji geopolitycznej. Istotnym katalizatorem kwietniowych wzrostów była napięta sytuacja geopolityczna na Środkowym Wschodzie po ataku Izraela z początku miesiąca na irański konsulat w Syrii. 12 kwietnia inwestorzy szukający schronienia w „bezpiecznej przystani” przyczynili się do osiągnięcia przez cenę złota spot rekordowego poziomu 2431 USD/troz.

 

 

W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran ostrzelał Izrael, jednak zapowiedź ataku, efektywna obrona Izraela oraz oświadczenie Iranu sugerujące, że dalsza eskalacja nie jest planowana wywołały spadek premii za ryzyko geopolityczne i w kolejnych dniach sprowadziły notowania metalu poniżej psychologicznej bariery 2400 USD/troz.

 

Zobacz także: Cena złota wystrzeli o 67%! Mocna prognoza znanego banku i sygnał kryzysu gospodarczego

 

Cena złota oraz wartość dolara wobec koszyka walut

po ile bedzie zloto do konca 2024 roku cena wystrzelila juz na rekordy wszech czasow ale gracze rynkowi chca wiecej grafika numer 1po ile bedzie zloto do konca 2024 roku cena wystrzelila juz na rekordy wszech czasow ale gracze rynkowi chca wiecej grafika numer 1

Źródło: LSEG Eikon

 

Byczy trend może się utrzymać, gracze rynkowi spodziewają się w 2024 r. wzrostu ceny złota powyżej 2500 USD/troz. Oddalający się termin i malejąca skala obniżek stóp Fed nie deprymują inwestorów, podobnie jak wzrost np. realnej 10-letniej stopy procentowej w USA do poziomu najwyższego od listopada ub.r., w pobliże 2,3%. Pojawiają się opinie, że byczy trend na rynku kruszcu może się utrzymać, choć nie ma związku z typowymi czynnikami makro. Wśród bodźców prowzrostowych wymieniane są m.in. amerykańskie wybory prezydenckie oraz sytuacja fiskalna USA.

Niedawne rewizje do góry prognoz cenowych niektórych graczy z Wall Street zakładają w umiarkowanym scenariuszu wzrost notowań złota do 2500 USD/troz w horyzoncie końca roku. Według bardziej agresywnych przewidywań kruszec może przez końcem 2024 r. osiągnąć poziom 2700 USD/troz, a w perspektywie 6-18M nawet 3000 USD/troz, wsparty oczekiwanymi cięciami stóp Fed i rajdem na rynku amerykańskich obligacji rządowych.

 

Zobacz także: Cena złota rośnie – szał zakupów w sklepach z monetami i sztabkami!


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama