Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej. Impas w peruwiańskiej kopalni miedzi - jak wpłynie na cenę metalu?

|
selectedselectedselected
Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej. Impas w peruwiańskiej kopalni miedzi - jak wpłynie na cenę metalu?| FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynku ropy naftowej w poprzednim tygodniu obserwowaliśmy podwyższoną zmienność notowań. O ile tydzień rozpoczął się od solidnej przeceny, to później miało miejsce równie dynamiczne odbicie notowań ropy w górę. W rezultacie, poprzedni tydzień zakończył się na tym rynku na plusie.

Chaotyczny, okołoświąteczny handel dzisiaj rano przynosi delikatne zniżki cen ropy naftowej. Niemniej, sytuacja na tym rynku jest niestabilna, bowiem kluczowym czynnikiem cenotwórczym pozostają zmieniające się jak w kalejdoskopie nastroje inwestorów, związane z pandemią.

Panujący w poprzednim tygodniu optymizm na rynku ropy wynikał przede wszystkim z publikowanych badań pokazujących, że wariant Omikron nie powoduje tak wielu zgonów oraz ciężkich przypadków zakażeń jak wcześniejsze odmiany koronawirusa. To zaś przyczyniło się do spekulacji, że nie będzie on poważnym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego na świecie oraz popytu na ropę naftową.

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 1Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, faktem pozostaje to, że jest to wariant wyjątkowo zaraźliwy, a szybko rosnąca liczba zakażeń nie pozostaje bez wpływu na globalny transport. Niektóre państwa w grudniu wprowadziły na nowo lockdowny, a w okresie świątecznym wiele lotów zostało zawieszonych. Widać to było zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko w niedzielę odwołanych zostało ponad 1000 lotów w USA.

Ze względu na obniżoną aktywność inwestorów, ruchy cen ropy naftowej w bieżącym tygodniu będą miały relatywnie niewielkie znaczenie. Warto jednak pamiętać, że pod koniec tygodnia uwaga inwestorów będzie przenosić się już w stronę nadchodzącego spotkania OPEC+, które jest zaplanowane na 4 stycznia. Jak dotychczas, rozszerzony kartel nie zdecydował się na modyfikacje porozumienia naftowego – i póki co, wiele wskazuje, że również na styczniowym spotkaniu zapadnie decyzja o braku zmian.

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 2Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Dalszy ciąg impasu w peruwiańskiej kopalni miedzi

Reklama

Notowania miedzi w poprzednim tygodniu znacząco zwyżkowały – w rezultacie, cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych powróciła do okolic 4,40 USD za funt, czyli najwyższego poziomu od miesiąca. Niemniej, ruch ten niewiele zmienił w ujęciu średnio- i długoterminowym: tu nadal obserwujemy konsolidację notowań miedzi i wyczekiwanie na wyrazisty impuls cenowy.

Podobnie jak na rynku ropy naftowej, także na rynku miedzi mamy do czynienia z mieszanymi nastrojami, wywołanymi niepewnością związaną z przełożeniem nowego wariantu koronawirusa na globalną gospodarkę. O ile relatywnie niewielka śmiertelność związana z wariantem Omikron pozytywnie wpływała na nastroje inwestorów, to już szybkość rozprzestrzeniania się wirusa budziła obawy o to, że świat jeszcze długo nie poradzi sobie z pandemią.

Tymczasem jednym z czynników, które wpływają na ceny miedzi, pozostaje impas w kopalni Las Bambas w Peru. Już od 20 listopada lokalna ludność blokuje drogę dojazdową do kopalni. Po kilku turach negocjacji, zakończyły się one fiaskiem, doprowadzając do wstrzymania wydobycia miedzi w tej kopalni. Co prawda tuż przed świętami blokada została zawieszona, jednak tylko do 30 grudnia – w rezultacie, na razie jest zbyt wcześnie, aby wydobycie miedzi w kopalni zostało trwale wznowione.

Warto zaznaczyć, że Peru jest – po Chile – drugim największym producentem miedzi na świecie. Natomiast kopalnia Las Bambas odpowiada za około 2% całkowitego globalnego wydobycia tego metalu.

Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 3Omikron nadal głównym tematem na rynku ropy naftowej - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

notowania ropy ropa naftowa notowania WTI ropa ropa naftowa w Polsce wti cena ropy miedź notowania giełda surowców rynek ropy naftowej ropa naftowa cena wiadomości ropa naftowa zastosowanie jak powstaje ropa naftowa rynek miedzi ropa notowania ceny miedzi co to jest ropa naftowa ropa na giełdzie co to ropa naftowa ropa naftowa co to giełda surowców onlineInformacje ropa naftowa notowania online ceny skupu miedzi ceny miedzi w skupie notowania surowców miedź rynek miedzi na świecie raport rynek miedzi rynek miedzi w polsce światowy rynek miedzi rynek miedzi na świecie prezentacja rynek ropy naftowej na świecie rynek ropy naftowej w polsce rynek ropy naftowej prognozy rynek ropy w polsce ceny miedzi bankier ceny miedzi na świecie ceny miedzi na skupie ceny miedzi online ceny miedzi na giełdzie w londynie ceny miedzi w londynie online ceny miedzi na giełdzie ceny miedzi giełda bankier ceny miedzi ceny miedzi w polsce aktualne ceny miedzi ceny miedzi wykres ceny miedzi prognozy ceny miedzi w niemczech międzynarodowy rynek ropy naftowej światowy rynek ropy naftowej rynek ropy naftowej gra rynek ropy wykres polski rynek ropy naftowej rynek ropy naftowej praca notowania ropa naftowa notowania miedź miedź notowania bankier ropa naftowa notowania brent rynek ropy i gazu ropa naftowa notowania bankier miedź notowania interia giełda surowców złota giełda surowców w londynie ropa w chinach ropa naftowa chiny polityka opec i światowy rynek ropy naftowej ceny miedzi 2021 ceny miedzi skup wykres ceny miedzi ceny miedzi rzeszów
Reklama
Reklama