Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Srebro liderem wśród metali szlachetnych w lipcu
    1. Zobacz także: Cena ropy WTI osiągnie najwyższe miesięczne zamknięcie w 2023 roku

Po udanym, wzrostowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowują zwyżkę. Niemniej, cena ropy pozostaje blisko piątkowego poziomu zamknięcia i znajduje się na najwyższym poziomie od kwietnia tego roku. W przypadku ropy WTI, są to poziomy nieco przekraczające 80,70 USD za baryłkę, a dla ropy Brent jest to rejon 84,50 USD za baryłkę.

Co więcej, bieżący miesiąc najprawdopodobniej zakończy się dla notowań tego surowca dużą zwyżką – o ile dziś sytuacja nie zmieni się istotnie, to może być to największa zwyżka od stycznia 2022 roku, czyli od półtora roku.

Lipiec na rynku ropy jest miesiącem, w którym inwestorzy na rynku ropy naftowej odeszli od przyglądania się głównie bankom centralnym i wartości amerykańskiego dolara w kontekście cen tego surowca, a ponownie zaczęli zwracać uwagę na dane fundamentalne związane z podażą ropy naftowej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że obecnie jednym z kluczowych czynników mogących mieć istotne przełożenie na notowania ropy naftowej w najbliższych miesiącach, jest niski poziom zapasów ropy.

Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 1Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Reklama

W ostatnich tygodniach zapasy ropy naftowej spadały w Stanach Zjednoczonych, a obecne prognozy w większości zakładają, że całe lato będzie okresem spadku zapasów paliw, co wynika m.in. z sezonowego wzrostu popytu na nie w wyniku wzmożonej ilości letnich wyjazdów. W rezultacie, w najbliższych tygodniach najprawdopodobniej zniwelowane zostaną zapasy zbudowane w pierwszej połowie br. w USA.

Oprócz sytuacji w Stanach Zjednoczonych, zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyja również ograniczenie podaży tego surowca przez kraje OPEC+. Jeszcze w tym tygodniu, 4 sierpnia, będzie miało miejsce spotkanie przedstawicieli krajów rozszerzonego kartelu, które przybliży plany tej instytucji na kolejne miesiące. Póki co bazowy scenariusz to brak zmian w dotychczasowej polityce OPEC+, czyli utrzymanie dużych cięć produkcji, w tym pogłębionych cięć wydobycia w Arabii Saudyjskiej. Ten fakt dodatkowo wspiera notowania ropy naftowej.

Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 2Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

 

Srebro liderem wśród metali szlachetnych w lipcu

Mimo dużej nerwowości na wykresie cen srebra w ostatnich dniach, notowania tego kruszcu znajdują się na drodze do istotnej miesięcznej zwyżki. Obecnie cena srebra, która oscyluje w okolicach 24,20 USD za uncję, ma szansę na wzrost o ponad 6% w skali miesiąca, co byłoby najlepszym wynikiem spośród wszystkich metali szlachetnych i największą miesięczną zwyżką od marca br.

Reklama

Ten wynik ceny srebra zawdzięczają sytuacji na rynkach metali szlachetnych w pierwszej połowie miesiąca – to wtedy ceny srebra wystrzeliły w górę w ślad za notowaniami złota, ale z większą dynamiką. Podobnie jak cenom złota, notowaniom srebra sprzyjał gwałtowny spadek wartości amerykańskiego dolara, wywołany oczekiwaniami zakończenia przez Fed cyklu podwyżek stóp procentowych – jeśli nie w lipcu, to w którymś z najbliższych miesięcy.

Obecnie strona popytowa na rynku metali szlachetnych pozostaje silna głównie ze względu na wspomniane oczekiwania związane z dalszymi krokami banków centralnych. Fed najprawdopodobniej zakończy cykl podwyżek wcześniej niż kilka innych kluczowych banków centralnych świata (w tym ECB oraz BoE), a jest duża szansa, że cykl ten już został zakończony i kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA nie będzie.

Oczekiwania niższych stóp procentowych są korzystne dla wyceny metali szlachetnych, ponieważ oznaczają potencjalny spadek kosztu alternatywnego przechowywania kruszców.

Zobacz także: Cena ropy WTI osiągnie najwyższe miesięczne zamknięcie w 2023 roku

 

Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 3Ropa naftowa na drodze do dużej miesięcznej zwyżki - 3

Notowania srebra – dane dzienne

 

Reklama

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama