Cena ropy gatunku Brent, po wczorajszej sporej zwyżce, dotarła do okolic 75 USD za baryłkę i póki co utrzymuje się tuż poniżej niego. Z kolei notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI dotarł wczoraj do poziomu 73 USD za baryłkę i dzisiaj oscylują niewiele poniżej tej bariery.
Na uwagę zasługuje fakt, że notowania ropy naftowej WTI w ostatnim czasie zwyżkowały w szybszym tempie niż ceny ropy Brent. W rezultacie, dyferencjał Brent-WTI (czyli różnica cen pomiędzy tymi gatunkami ropy naftowej) wczoraj spadł poniżej 2 USD na baryłce - co jest najniższym poziomem od listopada 2020 roku.
Różnica ta wynika przede wszystkim z relatywnie powolnego tempa ożywienia produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych po pandemii. Ubiegłoroczne restrykcje uderzyły w amerykański sektor wydobywczy wyjątkowo mocno, co poskutkowało m.in. znaczącym zwiększeniem zapasów ropy naftowej w USA oraz słynnym zejściem notowań ropy na chwilę nawet poniżej zera – które przeszło do historii rynku ropy. Konsekwencją była także konsolidacja rynku naftowego w USA oraz bankructwa niektórych spółek wydobywczych.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
W późniejszych miesiącach sektor wydobywczy w USA powoli powracał do zwiększonej aktywności, jednak sytuacja na tym rynku jest daleka od tej sprzed pandemii. O ile popyt na paliwa w USA wyraźnie odżywa, to producenci ropy naftowej ostrożnie podchodzą do zwiększania produkcji, obawiając się falstartu: zbyt dynamicznego zwiększania produkcji i doprowadzenia ponownie do dużych zapasów ropy naftowej.
A tymczasem cały rynek ropy naftowej utrzymuje się na fali wzrostowej, głównie ze względu na oczekiwania dużego popytu na paliwa w sezonie letnim.
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
PSZENICA - Odbicie notowań pszenicy w USA w górę
Notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu dynamicznie spadły, jednak już w piątek mocno odbiły w górę, a na początku bieżącego tygodnia kontynuują ruch wzrostowy. Obecnie cena pszenicy w USA wynosi niecałe 6,70 USD za buszel.
Stronie popytowej na rynku pszenicy sprzyjały informacje, które wczoraj opublikowały Departament Rolnictwa USA. W swoim cotygodniowym raporcie na temat jakości uprawianych w tym kraju towarów rolnych, departament podał, że jedynie 27% uprawianej w USA pszenicy jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. To spadek aż o 10 punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.
Rozczarowująca jakość pszenicy w USA to głównie rezultat niedostatecznej ilości opadów deszczu na terenach uprawy tego zboża. W miniony weekend co prawda pojawiło się nieco więcej deszczu, jednak wciąż sytuacja na rynku pszenicy w tym kraju jest trudna. Warto jednak pamiętać, że w innych częściach świata produkcja ma być duża – dotyczy to m.in. Australii oraz Rosji.
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję