Odbicie notowań ropy Brent po spadkach z początku maja wytraca impet w okolicach 78 USD/b, rynek przechodzi w trend boczny. Odbicie rynkowe, po spadkach cen ropy Brent do 71,3 USD/b na początku maja, wytraciło impet poniżej 78 USD/b. 10 maja notowania surowca przeszły w niemal dwutygodniowy trend boczny, podczas którego ceny poruszały się w przedziale 73,5-77,8 USD/b; spread Dated Brent-1M tymczasowo znalazł się w niewielkim contango. Silniejszy dolar, perspektywa podwyższonych stóp procentowych w USA oraz przeciągająca się sprawa limitu amerykańskiego długu publicznego ograniczały apetyty inwestorów na ryzykowne aktywa. 24 maja dobre dane z lokalnego rynku paliw podciągnęły notowania surowca w pobliże 79 USD/b.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w najnowszym raporcie niezmiennie spodziewa się bardziej napiętego rynku surowca w H2’23. Tegoroczna prognoza wzrostu globalnego popytu została nawet podniesiona o 200 tys. b/d do 2,2 mln b/d; pozytywnie oceniono skalę popandemicznego ożywienia zapotrzebowania na ropę w Chinach. Według IEA światowy popyt na surowiec w 2023 roku osiągnie rekordowe 102 mln b/d, deficyt rynkowy w drugiej połowie roku wyniesie niemal 2 mln b/d. Do niedoboru przyczynią się cięcia wydobycia ropy przez OPEC+ sięgające 850 tys. b/d w okresie kwiecień – grudzień 2023 roku.
IEA przewiduje w H2’23 deficyt rynkowy sięgający 2 mln b/d; saudyjski minister energii ostrzega spekulantów przed bolesnym doświadczeniem w przededniu posiedzenia OPEC+ „Bycze”, zbieżne z optyką kartelu, przewidywania IEA nie powstrzymały saudyjskiego ministra energii przed krytyką prognoz agencji (m.in. szacowanego w ub.r. na 3 mln b/d spadku rosyjskiej produkcji w następstwie ataku na Ukrainę). Książę Abdulaziz bin Salman al-Saud ocenił, że działalność IEA jest odpowiedzialna za większość zmienności rynkowej w roku 2022 oraz obecnie. Dostało się też spekulantom, zwłaszcza obstawiającym spadki cen surowca – ostrzegł ich przed kolejnym bolesnym doświadczeniem (mając na myśli nieoczekiwane cięcie wydobycia z początku kwietnia) w nawiązaniu do zbliżającego się posiedzenia OPEC+. 4 czerwca okaże się, czy minister blefował, czy za słowami pójdą czyny, czego nie wykluczają niektórzy uczestnicy rynku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję