Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Dynamiczne wzrosty notowań złota

    Po wczorajszej nerwowej sesji, dziś rano na rynku ropy naftowej przeważają sprzedający. Obchodzone dziś amerykańskie Święto Dziękczynienia z pewnością ograniczy aktywność inwestorów, co sprawia, że dzisiejsza sesja może mieć mało istotną wymowę na tym rynku. Niemniej, na rynku ropy naftowej ogólnie nadal jest nerwowo, głównie za sprawą wyczekiwania na przesunięte z 26 listopada na 30 listopada spotkanie przedstawicieli państw OPEC+.

     

    W ostatnich dniach cenami ropy naftowej zachwiała informacja o tym, że państwa rozszerzonego kartelu rozważają przedłużenie i pogłębienie cięć produkcji ropy naftowej. Biorąc pod uwagę ostatnie zniżki cen ropy i wyraźną presję na spadek cen tego surowca na skutek spowolnienia gospodarczego – taki ruch ze strony OPEC+ nie byłby niespodzianką, bowiem organizacja ta już wielokrotnie w ostatnich latach pokazała, że jest zdeterminowana, aby bronić notowań ropy przed większymi przecenami.

    Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 1Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 1

    Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

     

    Reklama

    Przesunięcie spotkania OPEC+ wywołało jednak falę dodatkowych pytań o plany tej organizacji i spekulacji związanych z brakiem konsensusu co do wielkości wydobycia ropy naftowej w poszczególnych krajach. Cytowane przez agencję Reuters źródła w OPEC+ wskazują, że chodzi jednak o brak zgodności w kwestii krajów afrykańskich, czyli mniejszych producentów ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Dotychczas kraje takie jak Nigeria, DR Kongo i Angola notorycznie produkowały za mało ropy naftowej w porównaniu do ich limitów – co wynikało z problemów infrastrukturalnych i niestabilności politycznej. Jednak w ostatnich miesiącach Nigeria zaczęła nadrabiać zaległości i produkować więcej ropy niż wynosiły jej limity, dlatego obecnie ubiega się ona o oficjalne podniesienie limitów produkcji.

     

    Zobacz także: Ważne zmiany na GPW! Dotyczą debiutów

     

    W obliczu niepewności związanej z działaniami OPEC+, kolejne dni na rynku ropy mogą przynieść więcej nerwowości. Działania rozszerzonego kartelu w ostatnich latach były bowiem jednym z najważniejszych czynników przekładających się na ceny ropy.

    Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 2Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 2

    Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

     

    Reklama

     

    Dynamiczne wzrosty notowań złota

    Notowania złota w ostatnich dniach są na wzrostowej fali. Ten tydzień przyniósł powrót notowań kruszcu ponad poziom 2000 USD za uncję, a dziś sesja na rynku złota rozpoczęła się od luki wzrostowej i dotarcia notowań do okolic 2010-2020 USD za uncję. Jest to rejon lokalnego szczytu cenowego sprzed niemal miesiąca.

    Zwyżkom cen złota sprzyja obserwowana ostatnio słabość amerykańskiego dolara, wynikająca z oczekiwań tzw. pivota w polityce monetarnej Fed i przejścia do cyklu obniżek stóp procentowych. Ostatnie dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych sprzyjają scenariuszowi łagodniejszej polityki monetarnej (na najbliższym posiedzeniu Fed oczekiwany jest brak zmian poziomu stóp procentowych), jednak oczekiwania utrzymywania się podwyższonej inflacji sprawiają, że pierwszych obniżek inwestorzy spodziewają się nie prędzej niż w połowie przyszłego roku.

    Im niższe stopy procentowe, tym lepiej dla notowań złota – bowiem niskie stopy procentowe oznaczają mniejszy koszt alternatywny przechowywania kruszcu.

    Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 3Niepewność wokół spotkania OPEC+ na rynku ropy naftowej - 3

    Notowania złota – dane dzienne

     

    Reklama

    Nota prawna


    Dorota Sierakowska

    Dorota Sierakowska

    Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama