Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Natychmiast kupujcie złoto, w tym roku cena pobije rekord – radzi wielki bank inwestycyjny

|
selectedselectedselected
Natychmiast kupujcie złoto, w tym roku cena pobije rekord – radzi wielki bank inwestycyjny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zobaczymy w tym roku złoto na nowych, rekordowych poziomach cenowych, a są trzy powody dla których tak się stanie – twierdzą analitycy szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS.

 

  • UBS: cena uncji złota osiągnie poziom 2 100 USD do końca 2023 roku.
  • Banki centralne wciąż będą się rzucały na kruszec.
  • Dolar amerykański będzie słabł, co będzie wsparciem dla notowań złota.
  • W USA będzie recesja, co również okaże się „bycze” dla złota.

 

Bank inwestycyjny UBS przedstawił trzy powody, dla których inwestorzy powinni "natychmiast kupować złoto". Analitycy tej instytucji uważają, że złoto pobije swój cenowy rekord wszech czasów jeszcze w tym roku. Szwajcarski gigant bankowości inwestycyjnej utrzymuje najwyższy rating inwestycyjny dla złota.

Reklama

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

3 powody, dla których trzeba kupić złoto

Szwajcarski globalny bank inwestycyjny przedstawił w swoim najnowszym raporcie trzy powody, dla których warto mocno stawiać na złoto, mimo że jest ono tuż pod historycznymi maksimami cenowymi. W nocie zatytułowanej "Three Reasons to Buy Gold Now", opublikowanej w czwartek przez UBS Chief Investment Office, stratedzy banku przedstawili swoje niezwykle „bycze” oczekiwania.

Reklama

Według nich, złoto może w tym roku przebić się przez swój rekord cenowy wszech czasów. Co prawda notowania złota znów odpadły od okolic 2 050 USD za uncję, jednak fundamentalnie złoto jest mocne, dzięki wielu średnio- i długoterminowym czynnikom, tłumaczą analitycy UBS.

Jednym z kluczowych czynników podpierających bycze prognozy strategów UBS dotyczące złota jest oczekiwanie, że popyt ze strony banków centralnych na złoto "pozostanie solidny". Analitycy UBS wskazują, że banki centralne zakupiły w ubiegłym roku rekordową ilość złota, co oznacza 13. rok z rzędu zakupów złota netto i "najwyższy poziom rocznego popytu w historii sięgającej 1950 roku".

Powołując się na dane Światowej Rady Złota za I kwartał 2023, analitycy UBS wskazali, iż "banki centralne są na dobrej drodze do zakupu około 700 ton metrycznych złota w tym roku, znacznie powyżej średniej od 2010 r. wynoszącej poniżej 500 ton metrycznych".

„Uważamy, że ten trend zakupów złota przez banki centralne prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie wzrostowym, w obliczu zwiększonego ryzyka geopolitycznego i podwyższonej inflacji. W rzeczywistości, decyzja USA o zamrożeniu rosyjskich rezerw walutowych w następstwie wojny na Ukrainie mogła mieć długoterminowy wpływ na zachowanie banków centralnych” – tłumaczą analitycy UBS.

Zobacz również: Cena złota sięgnie 2 700 USD za uncję? To może się stać dość szybko, Fed podkopuje pozycję USD – twierdzi znany inwestor

 

 

Słaby USD i recesja w USA – to scenariusze bazowe

Drugim czynnikiem, który według UBS wspiera fundamenty złota i wzrost jego ceny jest "słabość dolara amerykańskiego". Stratedzy szwajcarskiej instytucji zwracają uwagę, że kierunek dla dolara jest jasny, ustalony – on będzie słabł, będzie tracił na wartości. Fed zasygnalizował pauzę w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, po 500 pb. podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich 14 miesięcy. W międzyczasie inne główne banki centralne pozostają na dobrej drodze, aby zrobić więcej w walce z inflacją – wskazują analitycy UBS.

„Uważamy, że redukcja amerykańskiej rentowności carry będzie nadal ciążyć na dolarze. Złoto w przeszłości osiągało dobre wyniki, gdy dolar amerykański słabł ze względu na silną ujemną korelację i widzimy kolejną rundę osłabienia dolara w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy” - stwierdzili.

Reklama

Trzecim czynnikiem wspierającym złoto jest rosnące ryzyko recesji w USA. W obliczu tego wydarzenia inwestorzy z pewnością będą wybierać złoto jako bezpieczną przystań – uważają analitycy UBS.

"Ogólnie rzecz biorąc, ostatnie dane napływające z USA pokazały, że wzrost gospodarczy w tym kraju spowalnia. Odczyt PKB za I kwartał 2023 okazał się słabszy, niż oczekiwano. Widać, że przez sześć kolejnych miesięcy kurczyła się działalności produkcyjna, a nastroje konsumentów są najgorsze od listopada. W dodatku warunki kredytowe są mocno zaostrzone, prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na wzrost przychodów i zyski przedsiębiorstw” – wskazują analitycy UBS.

 

Reklama

 

 

Przypomnieli, w oparciu o dane od 1980 r., że względne wyniki złota w stosunku do S&P 500 znacznie się poprawiają podczas recesji w USA.

Reklama

Analitycy UBS oczekują, że cena uncji złota osiągnie poziom 2 100 USD do końca 2023 roku i 2 200 USD/oz do marca 2024 r. "Uważamy, że złoto powinno pozostać dobrym zabezpieczeniem na najbliższy czas i stać się niezbędnym elementem portfela każdego inwestora" - podsumowali.

Zobacz również: Czy Stany Zjednoczone zbankrutują? Zobacz jaki skutek przyniosły ostatnie rozmowy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama