Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. ROPA NAFTOWA
    1. Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy
    2. Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) spisany na korektę. Dane z Chin wprowadziły nieco zamieszania
  2. PSZENICA
    1. Wzrosty cen pszenicy

ROPA NAFTOWA

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.

Ten tydzień ma szansę się jednak zakończyć na plusie. Mimo że raporty OPEC i Międzynarodowej Agencji Energetycznej prezentowały odmienne prognozy związane z globalnym popytem na ropę naftową (optymizm OPEC vs. ostrożność/pesymizm MAE), to pojawiły się inne dane, które wspierały stronę popytową. Wśród nich warto wymienić głównie dane dotyczące zapasów ropy naftowej, które już drugi tydzień z rzędu pokazywały spadek zapasów. Dla inwestorów jest to sygnał, że popyt na paliwa – mimo obaw – ma się całkiem nieźle.

Sporo nadziei wiąże się także z sytuacją fundamentalną w największych i najważniejszych gospodarkach świata. W Stanach Zjednoczonych inflacja delikatnie spadła, zgodnie z oczekiwaniami, otwierając drogę do spekulacji na temat możliwej obniżki stóp procentowych w tym kraju jeszcze jesienią. To byłby pozytywny sygnał dla cen ropy, bowiem łagodzenie polityki monetarnej sprzyja rosnącej aktywności gospodarczej.

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Ponadto, wspierające dane pojawiły się w Chinach. Dzisiaj nad ranem pojawiła się seria danych makro w Państwie Środka i co prawda ich ogólny wydźwięk był mieszany, jednak pozytywnie zaskoczył odczyt dynamiki produkcji przemysłowej za kwiecień (w ujęciu rdr), który wyniósł 6,7% przy oczekiwaniach 5,4% i poprzedniej wartości 4,5%. To, wraz z informacjami o kolejnych programach rządowych stymulujących chińską gospodarkę, dziś rano wpłynęło na większy optymizm inwestorów.

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) spisany na korektę. Dane z Chin wprowadziły nieco zamieszania

 

PSZENICA

Wzrosty cen pszenicy

Ostatni miesiąc na rynku pszenicy był czasem dynamicznych zwyżek notowań tego zboża. Cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze w połowie kwietnia oscylowała w okolicach 5,40 USD za buszel, obecnie porusza się w okolicach 6,70 USD za buszel.

W ostatnim czasie zwyżki notowań pszenicy były napędzane obawami o jej produkcję w niektórych częściach świata. W Brazylii pojawiły się ulewy i podtopienia, które uderzyły w stan produkujący najwięcej pszenicy w tym kraju. Z kolei w Rosji obawy o plony pojawiły się w związku z przymrozkami.

Niemniej, warto pamiętać, że ogólnie podaż pszenicy na globalnym rynku jest duża – zboża tego nie brakuje, a to sprawia, że notowania pszenicy mają ograniczone pole do długotrwałych zwyżek. Na razie w dużym stopniu mogą na nie wpływać bieżące informacje wpływające na produkcję – zwłaszcza że notowania pszenicy wcześniej znajdowały się w długotrwałym trendzie spadkowym i obecnie zrealizował się potencjał do korekty wzrostowej.

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Czcionka, linia, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 



Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama