MIEDŹ
Rozczarowujące poniedziałkowe dane makroekonomiczne z Chin nadały ton sytuacji na rynku miedzi na początku bieżącego tygodnia. Cena tego metalu, która już w piątek zawróciła na południe, w poniedziałek dostała mocny cios, a w kolejnych dniach kontynuowała zniżkę. Obecnie ceny miedzi w USA oscylują w rejonie 3,81 USD za funt.
Inwestorzy na rynku miedzi ewidentnie biorą obecnie pod uwagę głównie krótkoterminowe perspektywy na tym rynku, skupiając się na obawach związanych z mniejszym popytem. Ma to uzasadnienie, ponieważ w ostatnich dwóch dekadach rynki zdążyły przyzwyczaić się do tego, że Chiny stanowią główny motor napędzający popyt, a tym samym, także w dużym stopniu wzrost cen miedzi.
Rozczarowujące tegoroczne tempo ożywienia gospodarczego w Chinach budzi więc obawy o słabszy popyt. Niemniej, warto wspomnieć o tym, że słabe dane z Państwa Środka mogą zadziałać na ceny dwutorowo: niewykluczone, że skłonią one władze Chin do interwencji w postaci programów stymulujących gospodarkę.
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Tymczasem średnio- i długoterminowe perspektywy dla cen miedzi są lepsze. Przede wszystkim, w kontekście najbliższych kilku-kilkunastu lat prognozowany jest znaczący wzrost zużycia miedzi w branżach powiązanych z transformacją energetyczną – to zaś ma napędzać popyt na ten metal. Dodatkowo, niski poziom zapasów już obecnie jest alarmujący i naraża rynek miedzi na szok podażowy w przypadku pojawienia się większego popytu. Stronie popytowej sprzyjają również plany wprowadzenia wyższego podatku eksportowego na miedź w Indonezji – nie są one jednak niespodzianką, więc reakcja rynku na nie jest ograniczona.
W rezultacie, na rynku miedzi mamy do czynienia z wyczekiwaniem inwestorów na istotne impulsy. Z jednej strony, fundusze niechętnie shortują miedź ze względu na niski poziom zapasów tego metalu. Z drugiej strony, słabe dane z Chin sprawiają, że inwestorzy instytucjonalni nie grają również tłumnie na wzrosty notowań miedzi.
KAKAO
Już od niecałego roku notowania kakao poruszają się w trendzie wzrostowym. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze we wrześniu poprzedniego roku oscylowała w okolicach 2200 USD za tonę, w czerwcu bieżącego roku przekroczyła kolejną psychologiczną barierę, poziom 3000 USD za tonę. Natomiast w tym tygodniu cena kakao w USA znajduje się już na poziomie tuż powyżej 3400 USD za tonę. To najwyższy poziom notowań kakao od 12 lat. W przypadku cen kakao na giełdzie londyńskiej, notowania są najwyższe od 46 lat.
Przyczyną postępującego trendu wzrostowego na rynku kakao jest spadek podaży tego surowca. Państwa Afryki Zachodniej, odpowiadające za około 80% globalnej produkcji kakao, są bowiem dotknięte zjawiskiem El Nino, czyli uporczywymi suszami, ograniczającymi plony. Trudna sytuacja występuje w Ghanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, jak również w Kamerunie i Nigerii. Prognozy wskazują na to, że niekorzystne uwarunkowania pogodowe wynikające ze zjawiska El Nino doprowadzą do spadku plonów kakao w sezonie 2023/2024, jak również 2024/2025.
Zobacz także: Ten kruszec zyska na miękkim lądowaniu USA! Jak się przygotować na tę okazję?
Notowania kakao w USA – dane dzienne
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję