Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kres “fantazji” o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi - wieści CEO naftowego molocha

CEO Saudi Aramco stwierdził, że transformacja energetyczna zawodzi, a świat powinien porzucić "fantazję" o stopniowym wycofywaniu ropy naftowej. Zwrócił uwagę, że odnawialne źródła energii nie zastąpią ropy. Jego zdaniem, konieczna jest zmiana strategii, aby ropa i gaz wciąż odgrywały kluczową rolę.

Kres fantazji o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi - ostrzega CEO naftowego giganta
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Transformacja energetyczna zawodzi, uważa szef saudyjskiego koncernu naftowego
    1. Błędne “fantazje” o wycofaniu ropy i gazu?
      1. Zobacz również: Cena cynku spadła o 50% w 2 lata. Teraz może mocno odbić - głoszą prognozy ekspertów
    2. Kilka faktów o Saudi Aramco
      1. Zobacz również: Kryzys budżetowy i odwołana recesja w Niemczech
    • Czy obecna strategia transformacji energetycznej zawodzi?
    • Kto powinien porzucić fantazję o końcu ropy i gazu zdaniem prezesa Saudi Aramco?
    • Czy szef koncernu z Arabii Saudyjskiej jest stronniczy?

     

    Transformacja energetyczna zawodzi, uważa szef saudyjskiego koncernu naftowego

    Transformacja energetyczna ma zawodzić, a politycy powinni porzucić “fantazję” o wycofaniu ropy i gazu. Takie słowa padły z ust Amina Nassera, prezesa największego koncernu naftowego na świecie, Saudi Aramco. 

    "W prawdziwym świecie obecna strategia transformacji wyraźnie zawodzi na większości frontów, ponieważ zderza się z twardymi realiami" - powiedział Nasser podczas panelu na konferencji energetycznej CERAWeek w Houston w Teksasie.

    Według Saudyjczyka, popyt na paliwa kopalne będzie nadal rósł w nadchodzących latach.

    "Reset strategii transformacji jest pilnie potrzebny” - zaznaczył Amin Nasser, prezes Saudi Aramco.

    “Moja propozycja jest następująca: powinniśmy porzucić fantazję o stopniowym wycofywaniu ropy i gazu, a zamiast tego inwestować w nie odpowiednio odzwierciedlając realistyczne założenia dotyczące popytu" - zaznaczył CEO jednej z największych firm na świecie.

    Reklama

    Tymczasem, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozowała w ubiegłym roku, że szczyt popytu na ropę, gaz i węgiel nastąpi w 2030 roku. Według prezesa Saudi Aramco jest to mało prawdopodobne. Według niego, szczytowy popyt nie zostanie osiągnięty w najbliższym czasie.

     

    Błędne “fantazje” o wycofaniu ropy i gazu?

    Nasser zasugerował, że IEA błędnie postrzega możliwości popytowe globu. IEA koncentruje się na popycie w USA i Europie, a powinna skupić się również na krajach rozwijających się, uważa prezes Saudi Aramco.

    “Kraje rozwijające się na globalnym południu będą napędzać popyt na ropę i gaz wraz ze wzrostem dobrobytu w tych krajach, które stanowią ponad 85% światowej populacji” - stwierdził CEO Saudi Aramco. - “Kraje te otrzymują mniej niż 5% inwestycji ukierunkowanych na energię odnawialną”

    Jego zdaniem, alternatywne źródła energii nie były i nie będą w stanie zastąpić ropy i gazu na dużą skalę. Nie przestraszyła go nawet suma globalnych inwestycji z tego tytułu sięgająca 9,5 bln USD w ciągu ostatnich dwóch dekad.

    Prezes saudyjskiego giganta zauważył, że wiatr i energia słoneczna dostarczają obecnie mniej niż 4% światowej energii. Jednocześnie, całkowity udział pojazdów elektrycznych w łącznej liczbie pojazdów wynosi mniej niż 3%.

    Reklama

    Tymczasem, pomimo licznych starań udział węglowodorów w globalnym koszyku energetycznym spadł w XXI wieku o zaledwie 3 punkty procentowe, z 83% do 80%, zaznaczył Amin Nasser. Jednocześnie, globalny popyt na ropę osiągnie kolejny rekordowy poziom w tym roku, dodał.

    Według statystyk przytoczonych przez prezesa Saudi Aramco, przejście z węgla na gaz spowodowało spadek emisji dwutlenku węgla w USA o dwie trzecie.

    "To nie jest obraz przyszłości, który niektórzy malują" - zaznaczył szef Saudi Aramco. - "Nawet oni zaczynają dostrzegać znaczenie bezpieczeństwa ropy i gazu".

    Nasser powiedział, że świat powinien bardziej skupić się na redukcji emisji z ropy naftowej i gazu. Zwrócił uwagę, że sama poprawa wydajności w ciągu ostatnich 15 lat zmniejszyła globalne zapotrzebowanie na energię o prawie 90 mln baryłek ropy naftowej dziennie (lub odpowiedników).

     

    Zobacz również: Cena cynku spadła o 50% w 2 lata. Teraz może mocno odbić - głoszą prognozy ekspertów

     

    Kilka faktów o Saudi Aramco

    Saudi Aramco jest prawdziwym globalnym molochem. Kapitalizacja koncernu to ponad 2,05 bln USD, a roczne przychody sięgają 550 mld USD. Spółka jest pod kontrolą rządu Arabii Saudyjskiej. 

    Reklama

    To czwarta największa giełdowa spółka na świecie, którą wyprzedzają jedynie napompowane walory Microsoft, Apple i Nvidia. Przez moment w 2022 roku wspięła się na pierwsze miejsce w tej kategorii.

    Saudi Aramco jest największym producentem ropy na świecie oraz posiada drugie najobszerniejsze potwierdzone rezerwy surowca w skali globu.

     

    Zobacz również: Kryzys budżetowy i odwołana recesja w Niemczech


    Przemysław Tabor

    Przemysław Tabor

    Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


    Tematy

    globalne ocieplenie

    co2NAFTA odnawialne źródła energii transformacja zielona energiaRopa naftowaArabia SaudyjskasurowcekryzyskrachOZEgospodarkagaz ziemnyunia europejskagazrecesja

    Saudi Aramco

    kryzys naftowy

    koniec

    zerowe emisje

    węglowodory

    Czy obecna strategia transformacji energetycznej zawodzi?

    Kto powinien porzucić fantazję o końcu ropy i gazu zdaniem prezesa Saudi Aramco?

    Czy szef Aramco jest stronniczy?

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama