Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny platyny odreagowują spadkowy tydzień; kurs ropy naftowej na rollercoasterze

|
selectedselectedselected
Ceny platyny odreagowują spadkowy tydzień; kurs ropy naftowej na rollercoasterze | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA 

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny zwrot. O ile początek sesji był kontynuacją zniżek z wcześniejszych dni, to w drugiej połowie dnia notowania ropy wyraźnie zwyżkowały, nadrabiając spadki z wcześniejszych godzin.

Wszystko za sprawą informacji, jaka pojawiła się ze strony saudyjskiej agencji informacyjnej. Zdementowała ona spekulacje, które krążyły po rynku wczoraj, dotyczące możliwego podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+. Spekulacje te zostały wywołane przez tekst w Wall Street Journal, który sugerował, że rozszerzony kartel rozważa podniesienie limitów o 500 tysięcy baryłek na swoim kolejnym posiedzeniu, zaplanowanym na 4 grudnia.

Saudyjczycy jednak zaprzeczyli tej informacji i podkreślili, że rozszerzony kartel będzie trzymał się swoich wcześniejszych planów, utrzymując limity produkcji ropy nisko i ewentualnie rozważając obniżenie limitów wydobycia, nie zaś ich podniesienie. Saudyjski książę i minister energii, Abdulaziz bin Salman, zaznaczył dodatkowo, że OPEC+ nigdy nie dyskutuje o możliwej wysokości cięć z wyprzedzeniem, przed swoimi spotkaniami. Ponadto, ocenił, że obecne cięcia są wystarczające, aby zbilansować rynek ropy – jednak nie wykluczył, że kolejne cięcia będą rozważane, jeśli globalny popyt na ropę naftową znacząco spadnie.

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 1Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

 

Rozszerzony kartel OPEC+ w ostatnich latach posiada istotny wpływ na notowania ropy naftowej na świecie. Ma on bowiem możliwość regulacji wydobycia ropy naftowej w dużo większym stopniu niż np. Stany Zjednoczone (kraje OPEC+ mają w większości znacjonalizowany sektor wydobycia ropy, zaś w USA jest on prywatny). W tym roku OPEC+ podjął kontrowersyjne decyzje dotyczące znaczących cięć produkcji ropy naftowej, mimo nacisków USA, aby wydobycie zwiększać.

Nie zmienia to faktu, że notowania ropy naftowej i tak mają trudności z mocniejszym odbiciem w górę, bowiem oczekiwany jest dalszy spadek popytu na ten surowiec, powiązany ze spowolnieniem gospodarczym.

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 2Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

PLATYNA. Zapowiedzi deficytu na globalnym rynku platyny

Reklama

Notowania platyny na początku bieżącego tygodnia delikatnie zwyżkują, odreagowując dynamiczną przecenę z wcześniejszego tygodnia. Ogólnie, cena platyny na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zwyżkowała. W listopadzie przekroczyła ona na nowo barierę 1000 USD za uncję, a obecnie spadła delikatnie poniżej niej – dzisiaj rano cena platyny porusza się w rejonie 985 USD za uncję.

Dzisiaj ciekawe prognozy dotyczące rynku platyny zaprezentowała WPIC (World Platinum Investment Council). Oszacowała ona bowiem, że po sporej nadwyżce na światowym rynku platyny w bieżącym roku, przyszły rok przyniesie deficyt. Według WPIC, w 2023 roku popyt na platynę się zwiększy, zarówno ze strony producentów samochodów (większość tego metalu jest wykorzystywana właśnie w tej branży, w produkcji katalizatorów), jak i ze strony inwestorów.

WPIC prognozuje również, że podaż platyny będzie ograniczona ze względu na blackouty oraz prace konserwacyjne w kopalniach platyny w RPA. W rezultacie, przyszłoroczny deficyt na tym rynku może sięgnąć 303 tys. uncji. Dla porównania, w 2022 r. nadwyżka ma wynieść 804 tys. uncji.

Notowania platyny mają przed sobą coraz lepsze perspektywy. O ile w ostatnich latach ceny tego kruszcu spadły za sprawą ograniczonego popytu w branży motoryzacyjnej (ponieważ platynę wykorzystywano głównie w coraz mniej popularnych samochodach z silnikiem diesla, zaś pallad – w samochodach z silnikiem benzynowym), to sytuacja w tej branży się zmienia. Powoli producenci samochodów zaczynają na nowo zastępować drogi pallad tańszą platyną (co jest odwróceniem trendów sprzed dwóch-trzech dekad). To zaś budzi szansę na istotny wzrost popytu na platynę i zbliżenie się cen platyny i palladu. Warto jednak mieć na uwadze, że ten proces póki co przebiega powoli.

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 3Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej.	 - 3

Notowania platyny – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama