Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz surowcowy: najgorsza sesja na rynku ropy naftowej od trzech miesięcy, cena złota w dół!

|
selectedselectedselected
Komentarz surowcowy: najgorsza sesja na rynku ropy naftowej od trzech miesięcy, cena złota w dół! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o wyraźnie ponad 3% - dotyczyło to zarówno notowań amerykańskiej ropy naftowej WTI, jak i cen europejskiej ropy Brent. W rezultacie, wczoraj miała miejsce najgorsza sesja dla cen ropy od około trzech miesięcy.

Na presję spadkową na notowania ropy naftowej złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły bardziej od oczekiwań. Departament Energii podał wczoraj, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 3,29 mln baryłek, czyli o ponad dwa razy więcej niż oczekiwano. Co prawda jednocześnie spadły zapasy benzyny (zgodnie z oczekiwaniami), ale wzrosły zapasy destylatów (podczas gdy spodziewano się ich zniżki). A więc bilans wczorajszego raportu był negatywny dla cen ropy naftowej.

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 1Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Po drugie, pojawiły się nowe informacje dotyczące negocjacji dotyczących irańskiego programu atomowego, wprowadzonego przez Baracka Obamę w 2015 roku, ale później wygaszonego przez Donalda Trumpa. Iran oraz sześć gospodarek zachodnich (z USA na czele) zgodziło się wznowić rozmowy 29 listopada po tym, jak zostały one zawieszone w czerwcu.

Na rynku ropy naftowej ta wiadomość jest o tyle istotna, że podstawowym żądaniem Iranu w trakcie tych negocjacji jest zniesienie przez USA sankcji, ograniczających irański eksport ropy naftowej. Porozumienie najprawdopodobniej oznaczałoby więc, że podaż ropy z Iranu mogłaby się zwiększyć – i to istotnie. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że biorąc pod uwagę obecne różnice zdań pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, może to nie nastąpić zbyt prędko.

Trzecim czynnikiem istotnym na rynku ropy naftowej w tym tygodniu jest oczekiwanie na dzisiejsze spotkanie OPEC+ i komunikat dotyczący porozumienia naftowego. Niemniej, to wydarzenie prawdopodobnie okaże się neutralne dla cen surowca, bowiem kraje OPEC+ już wielokrotnie ostatnio podkreślały, że nie mają zamiar zmieniać swojej dotychczasowej polityki stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej.

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 2Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Cena złota w dół po komunikacie ze strony Fed

Reklama

Wczorajsza sesja na rynku złota była nerwowa – bowiem jej pierwsza część upływała inwestorom na wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej, zaś późniejsze godziny, na interpretacji informacji, które przekazała ta instytucja.

Fed nie zaskoczył inwestorów, ponieważ przede wszystkim zapowiedział stopniowe wycofywanie się z ogromnego, 120-miliardowego skupu aktywów, w tempie 15 mld USD co miesiąc. To sprawi, że już w okolicach połowy 2022 roku Fed prawdopodobnie całkowicie wycofa się z QE.

Powyższy komunikat dotyczący taperingu QE był na rynku oczekiwany, aczkolwiek i tak wywołał on pewną presję na notowania złota. Cena kruszcu ostatecznie jednak odrobiła część strat i zamknęła wczorajszą sesję w rejonie 1774 USD za uncję. Dzisiaj notowania złota poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach właśnie środowego zamknięcia.

Wbrew pozorom, wczorajsze informacje ze strony Fed nie były jednoznacznie niekorzystne dla cen złota – bowiem tapering QE nie jest żadną niespodzianką, a pozostałe kwestie związane z zacieśnianiem polityki monetarnej w US nadal są owiane aurą niepewności. Chodzi oczywiście o podwyżki stóp procentowych, co do których Jerome Powell i reszta przedstawicieli Fed nie jest przekonana w najbliższym czasie. Prezes Fed ocenił, że na razie jest na nie zbyt wcześnie, a przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej kwestii Fed będzie uważnie monitorował wzrost gospodarczy w USA oraz sytuację na tamtejszym rynku pracy.

W rezultacie, na rynku złota możemy obserwować dalszą konsolidację w ujęciu średnioterminowym, w oczekiwaniu na kolejne informacje dotyczące planów Rezerwy Federalnej w zakresie zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Reklama

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 3Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

kurs ropy naftowej notowania ropy sytuacja na rynku ropy naftowej kurs ropy naftowej Brent cena ropy na rynku notowania cen ropy notowania cen ropy naftowej notowania ropy WTI kurs ropy WTI kurs ropy BRENT notowania ropy brent ceny ropy naftowej ceny ropy na rynku gielda ropy naftowej baryłka ropy kurs kurs barylki ropy cena ropy a kurs dolara kurs ropy bankier kurs ropy money kurs ropy prognozy kurs ropy ural kurs dolara a cena ropy kurs cen ropy cena ropy kurs kurs ropy za barylke aktualny kurs barylki ropy kurs barylki ropy naftowej kurs ropy w pln kurs ceny ropy kurs ropy crude kurs ropy i dolara aktualny kurs ropy naftowej kurs ropy na giełdzie ceny ropy naftowej notowania kurs ropy online aktualny kurs ropy produkty ropy naftowej kurs ropy wykres bankier kurs ropy kurs baryłki ropy brent kurs ropy forex kurs ropy investing zasoby ropy naftowej notowania ropy crude cena ropy notowania kurs ropy stooq producenci ropy naftowej transport ropy naftowej notowania ropy ural notowania ropy online bankier notowania ropy notowania cen ropy na świecie notowania najnowsze ropy naftowej cena ropy naftowej notowania notowania ropy na giełdzie notowania ropy prognozy cena baryłki ropy notowania notowania ropy w szanghaju notowania ropy brent money notowania ropy po angielsku notowania ropy bankier baryłka ropy notowania notowania ropy urals notowania cen ropy bankier notowania ropy bankier.pl historyczne notowania ropy notowania ropy na świecie notowania ropy stooq notowania baryłka ropy aktualne notowania ropy ural dzisiejsze notowania ropy notowania ceny baryłki ropy notowania ropy 2015 notowania ropy na żywo notowania giełdowe ropy brent notowania ropy naftowej bankier notowania ropy naftowej online notowania ropy naftowej ural notowania ropy i gazu notowania ropy wykres notowania cen ropy w polsce aktualne notowania ropy notowania ropy naftowej na giełdzie paliw alior trader notowania ropy najnowsze notowania ropy notowania ropy brent online dane z rynku ropy cena ropy na rynku światowym załamanie rynku ropy analiza rynku ropy naftowej analiza rynku ropy spekulacje na rynku ropy rola kartelu opec na współczesnym rynku ropy naftowej ceny ropy na rynku swiatowym inwestowanie na rynku ropy naftowej katastrofa na rynku ropy wszystko o rynku ropy specyfika rynku ropy naftowej szok cenowy na rynku ropy naftowej struktura rynku ropy i gazu w polsce kryzys na rynku ropy historia rynku ropy naftowej aktualna sytuacja na rynku ropy naftowej sytuacja na rynku ropy pzewidywany kurs ropy
Reklama
Reklama