Giełdy europejskie słabo rozpoczęły tydzień z powodu spadających ceny towarów, które zostały częściowo zrównoważone przez wyniki przedsiębiorstw użyteczności publicznej i opieki zdrowotnej, co pomogło FTSE100 zakończyć sesję nieco wyżej. Rynki w USA utrzymały się poniżej rekordowych poziomów z zeszłego tygodnia, a Nasdaq odzyskał część z piątkowych strat. Znaczna część wczorajszego osłabienia cen surowców, w wyniku którego ropa spadła do najniższych poziomów od miesiąca, była spowodowana rosnącą liczbą zachorowań na wariant Delta, zarówno w Chinach, jak i USA. Sytuacja w Chinach była szczególnie niepokojąca, biorąc pod uwagę niedawne powodzie w niektórych obszarach kraju, co ciągle utrudnia powstrzymanie epidemii. Liczba przypadków w USA wzrosła do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy.
Ceny złota i srebra gwałtownie spadły,
ponieważ inwestorzy czekają na dane o CPI z USA, w obliczu obaw, że niedawny wzrost presji inflacyjnej może być trwały. Publikacja CPI Chin za lipiec wykazała kolejny wzrost, ponownie osiągając 9%, po spadku do 8,8% w czerwcu. Część tej zmiany była konsekwencją wyższych cen ropy naftowej i innych surowców. Rynki azjatyckie miały podobnie spokojną sesję, ponieważ rosnące zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków zachorowań łagodzi entuzjazm, co prawdopodobnie będzie widoczne również podczas dzisiejszej sesji europejskiej. Jedyne dane, na które warto dzisiaj zwrócić uwagę będą pochodzić z niemieckiego badania oczekiwań gospodarczych ZEW za sierpień.
Oczekuje się, że wskaźnik ten spadnie do 55, po wycofaniu się do 63,3 w lipcu z poziomu 79,8 w czerwcu
Wśród wielu przyczyn tego spadku prawdopodobnie znajdują się m.in. szkody spowodowane niedawną powodzią, a także obawy, że ożywienie w Chinach dalej będzie zwalniać. Jeśli chodzi o dane z Wielkiej Brytanii, raport o sprzedaży detalicznej BRC za lipiec pokazał, że wydatki konsumenckie nieco spadły pomimo całkowitego zniesienia ograniczeń, choć nadal pozostają odporne. Wydatki na teatr, kino i wydarzenia sportowe wzrosły, podobnie jak wydatki na sprzedaż w sklepach stacjonarnych, ponieważ kupujący powracali na ulice handlowe. Sprzedaż typu “Like for Like” w lipcu wzrosła o 4,7%, w porównaniu z 6,7% w czerwcu.
EURUSD – zejście poniżej 1,1740 będzie oznaczać dalsze spadki w kierunku marcowych minimów na 1,1704, a nawet listopadowych przy 1,1603. Opór utrzymuje się w okolicy 1.1830.
GBPUSD – wydaje się, że możemy zobaczyć test obszaru 1.3820, spadek poniżej 1,3800 będzie przemawiać za powrotem w okolice 1,3720. Potrzebny jest ruch przez obszar 1,4020, aby ponownie otworzyć drogę do wyższych wartości.
EURGBP – spadł w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od 18 miesięcy (0,8470) z potencjałem zejścia do minimów z 2020 r. przy 0,8280. Sygnałem świadczącym o zatrzymaniu ruchu spadkowego będzie wzrost powyżej 0,8540.
USDJPY – ponownie testuje obszar 110,70 i lipcowe maksima, dzięki rozbiciu oporu na wysokości 109,80 w poprzednim tygodniu.
FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 5 punktów niżej, na poziomie 7127.
DAX – oczekuje się otwarcia bez zmian, na poziomie 15745.
CAC40 – możliwe otwarcie bez zmian, na poziomie 6813.
Sentyment rynkowy CMC Markets:
Germany 30 – nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na nieustanną dominację niedźwiedzi. Po stronie ilości otwartych transakcji – 71% Klientów posiada pozycje Sprzedaj, trzy punkty w dół w stosunku do danych z poniedziałku. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Sprzedaj wynoszą w tej chwili 83% (minus jeden punkt).
US 30 – niedźwiedzie nastroje i oczekiwania korekty dominują również za oceanem. Na kontrakcie CFD powiązanym z indeksem DJIA, pod względem ilości otwartych pozycji, transakcje Sprzedaj wyniosły 65%, z trzypunktowym spadkiem od wczoraj. W kategorii wartości transakcji, w chwili obecnej jest to 72% pozycji długich, siedem punktów wzrostu od poniedziałku.
Złoto – wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o złoto trwa przekonanie o dalszych wzrostach na tym instrumencie: ilościowo pozycje Kup stanowią teraz 83%, a pod względem wartości otwartych transakcji pozycje długie wyniosły 80%. W obu kategoriach odnotowaliśmy punkt w górę od wczoraj.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję