Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy runęła, ale paliwa nadal drogie. Co dalej? Prognozy 2024

|
selectedselectedselected
Cena ropy runęła, ale paliwa nadal drogie. Co dalej? Prognozy 2024 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs ropy w nieco ponad miesiąc spadł o 20%, ale cena benzyny 95 w Polsce ledwie o 1,5%! Choć surowiec jest najtańszy od 6 miesięcy, koncerny paliw utrzymują wysokie ceny. Jednak ropa tańsza nie pozostanie na długo, bowiem, przyszły rok ma przynieść zwyżkę notowań surowca. Wynika tak z prognozy renomowanego banku.

 

  • Nieuchronne przemiany mogą mocno zachwiać rynkiem ropy
  • Przyszły rok może być okresem stałej nadwyżki surowca
  • Jakie są prognozy dla ceny ropy?

 

 

Cena ropy najniższa od pół roku

Reklama

Cena ropy Brent spada we wtorek o 2,5% do okolic 74 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy osuwają się do najniższych poziomów od czerwca.

To kontynuacja silnego trendu spadkowego, który w ciągu zaledwie półtora miesiąca sprowadził kurs surowca w dół o ponad 20%. Tymczasem, jeszcze we wrześniu baryłka ropy Brent była wyceniana na nawet 95 USD.

 

Cena ropy naftowej Brent w USD za baryłkę

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Początek tego tygodnia na rynku ropy naftowej jest spokojny. Może to być jednak cisza przed burzą, bowiem inwestorzy tkwią w wyczekiwaniu na istotne informacje, zarówno te makroekonomiczne, jak i te bezpośrednio dotyczące rynku ropy naftowej” - stwierdziła Dorota Sierakowska we wtorkowym komentarzu.

Jednym z możliwych powodów spadku cen surowca jest oczekiwana nadwyżka podaży w 2024 roku. Jak szacują eksperci RBC, przez niemal cały przyszły rok rynek będzie w nadwyżce.

 

Reklama

Bilans rynku ropy wraz z prognozą RBC na 2024 rok

gigant z gpw zawyza ceny korekta ceny ropy i nieuchronne zmiany prognoza grafika numer 1gigant z gpw zawyza ceny korekta ceny ropy i nieuchronne zmiany prognoza grafika numer 1 

Źródło: RBC, CFTC, PetroLogistics, IEA, EIA, JODI.

 

Co więcej, istnieją obawy o spowolnienie wzrostu popytu, którego oczekuje zarówno OPEC, jak i Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

Reklama

“Spodziewamy się powrotu rynku napędzanego podażą znanego z ostatniej dekady. Oczekujemy utrzymania silnego popytu. Cztery kraje spoza OPEC (Kanada, USA, Brazylia i Gujana) zwiększą łączną produkcję płynów o prawie 1,9 mln baryłek dziennie do końca 2024 roku” - skomentowali analitycy RBC Capital.

“Postrzegamy przyszły rok jako bardziej przypominający dekadę poprzedzającą COVID, a nie rynek kierowany popytem w erze po pandemii” - dodali.

 

Zobacz również: Cena tego kruszcu bije rekordy! Zaliczyła wzrost o 1900% od czasu klęski kursu dolara

 

Kwestie klimatyczne a rynek ropy

W centrum uwagi znajdują się również rozmowy na szczycie klimatycznym COP28, gdzie opracowywany jest nowy plan porozumienia. Wcześniejsze postanowienia spotkały się z krytyką, ponieważ nie poruszały problemu wycofywania paliw kopalnych.

Reklama

Wczoraj Zjednoczone Emiraty Arabskie przedstawiły swoją propozycję. Składa się ono z ośmiu opcji dotyczących możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jedna z nich obejmowała ograniczenie produkcji paliw kopalnych.

To największe dotychczasowe zobowiązanie ze strony kraju wchodzącego w skład kartelu OPEC.

“(...) Wiele państw uznaje wspomniane propozycje za zbyt zachowawcze i po prostu niewystarczające do tego, aby zapobiec postępującemu kryzysowi klimatycznemu. W rezultacie, negocjacje mogą potrwać znacznie dłużej niż zakładany czas do dziś, jednak jednocześnie, mogą przynieść ważne długoterminowe zmiany na rynkach surowców energetycznych” - stwierdził Dorota Sierakowska, analityk rynku surowcowego w DM BOŚ.

 

Czytaj również: Koniec zawyżania cen - znana spółka z GPW traci argumenty. Cena ropy runęła

 

Prognozy dla ceny ropy w 2024 roku

Reklama

W najnowszej prognozie dla ceny ropy eksperci z RBC Capital spodziewają się zwyżki kursu surowca w 2024 roku. Ich przeciętna oczekiwana cena ropy Brent wynosi 82,50 USD za baryłkę. To ponad 10% więcej niż obecnie.

Później, prognoza RBC zakłada zniżkę do ceny surowca do średniej wartości 78,50 USD w 2025 roku.

“Postrzegamy 2024 rok jako okres kształtowany bardziej przez siły po stronie podaży niż popytu. Optymistyczną wiadomością jest to, że w przyszłym roku po raz pierwszy od dwóch lat rynek nie stanie w obliczu ciemnej perspektywy recesji, biorąc pod uwagę pozorną prosperitę gospodarczą, którą rzekomo stworzył Fed” - zaznaczyli eksperci z RBC.

 

Zobacz również: Cena metalu mocno wystrzeliła - to rekord. Prognoza 2024 zależy od krachu gospodarki

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama