Notowania gazu ziemnego podlegają olbrzymim wahaniom. I to się nie zmieni – uważają zgodnie analitycy. Ci z Goldman Sachs radzą już powoli ustawiać się pod wzrost ceny surowca.
Notowania gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy szalały. W ciągu ostatniego miesiąca kontrakty futures na gaz spadły o -43%, po wielkiej zmienności w grudniu. A w ciągu 5 miesięcy poszły w dół o -57%.
Kontrakty na luty, wyceniane są już poniżej 70 euro za MWh (cena z hubu TTF). Ceny na maj – lipiec są na poziomie około 69 euro za MWh. Przypomnijmy, że w dniu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., sięgały 350 euro za MWh!
Zobacz również: Sprawdzamy ceny paliw, gazu, węgla i pelletu w czwartek (12.01.2023)
Notowania Dutch TTF Natural Gas Futures
Źródło: theice.com
Co wpłynęło na obniżkę ceny gazu ziemnego
Również ceny gazu w USA spadają. Kontrakty terminowe na gaz ziemny, notowane na New York Mercantile Exchange, spadły o -62% od zeszłorocznego szczytu na poziomie 9,68 USD z 22 sierpnia. W grudniu ceny zniżkowały o -35%, co było największym spadkiem miesięcznym od grudnia 2018.
„Popyt jest normalny, a na ceny bardzo duży wpływ ma to, co dzieje się poza USA” – mówi Saulius Adomaitis z firmy EY w rozmowie z „Barron’s”.
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała obawy, że w Europie wystąpi niedobór tego paliwa. Międzynarodowa Agencja Energii szacowała, że 45% importu gazu do Unii Europejskiej w 2021 r. pochodziło z Rosji. „Wojna nadal będzie ograniczać dostawy gazu ziemnego. Potrzeba lat, by Europa zastąpiła gaz rosyjski. Zmienność pozostanie cechą charakterystyczną gazu jako aktywa” – stwierdził Michael Rosen, główny oficer inwestycyjny w Angeles Investments, w rozmowie z „Barron’s”.
Do spadku cen gazu ziemnego przyczynił się również niedawny spadek wartości dolara amerykańskiego, ponieważ gaz ziemny jest wyceniany w tej walucie.
Poza tym, popyt na gaz w Chinach nie wzrastał z powodu ograniczeń węglowych. Kraj ten zobowiązał się do osiągnięcia tzw. neutralności węglowej do 2060 roku. „Czynnik chiński należy jednak obserwować. Jeśli gospodarka Chin rzeczywiście otworzy się w II kwartale po przestojach związanych z Covid-19 i jeśli zbiegnie się to z potrzebą uzupełnienia rezerw gazu w Europie, to możemy mieć latem znaczne wzrosty ceny gazu” - wskazuje Adomaitis.
Zobacz również: Zapomnij o dolarze, ceny złota zaczynają zachwycać
Goldman Sachs: latem będzie drożej
Bank inwestycyjny Goldman Sachs, którego prognoz zawsze warto posłuchać, podniósł założenie co do wypełnienia europejskich magazynów gazu na koniec marca 2023 r. z 33% do 52%. Obniżył również oczekiwaną średnią cenę gazu na hubie TTF w I kwartale z 75 euro do 70 euro za MWh.
Analitycy Goldman Sachs wyjaśniają, że głównym powodem takich korekt w prognozie jest nadspodziewanie ciepła pogoda zimą w Europie, oraz powszechne starania w zakresie oszczędności gazu w Europie. Przypomnieli, że od połowy grudnia 2022 cena gazu na TTF poszła w dół aż o -36%, do 74 euro za MWh.
Tegoroczna zima jest 4. najcieplejszą kiedykolwiek zarejestrowaną w północno-zachodniej Europie, a temperatura w styczniu jest wyjątkowo wysoka – podkreślają analitycy Goldman Sachs. Według ich szacunków, konsumpcja gazu w Europie w styczniu będzie niższa o 16% od prognozowanej. Średnia oczekiwana cena gazu w I kwartale to 70 euro za MWh, a w II kwartale 88 euro za MWh. Latem średnia cena tego surowca na TTF ma wynosić około 100 euro za MWh – czyli pójdzie w górę, z uwagi na zwiększony popyt w celu zapełnienia magazynów przed kolejnym sezonem jesienno-zimowym. 75 euro za MWh to dziś granica opłacalności produkcji energii elektrycznej z gazu – przypominają analitycy Goldman Sachs.
Zobacz również: Kto by się spodziewał takiego obrotu sytuacji – im więcej gazu, tym więcej problemów
Notowania ceny gazu ziemnego TTF i prognoza Goldman Sachs
Źródło: Goldman Sachs
Czy ten łagodniejszy bilans 2023 roku oznacza również mniejsze ryzyko cenowe na 2024 rok? Zdaniem analityków Goldman Sachs - nie. „Rynki gazu ziemnego są wysoce sezonowe i resetują się każdej zimy. Wszystko inne, niż powtórzenie tej bardzo ciepłej zimy za rok, będzie oznaczać, że w 2024 roku będzie na rynku gazu gorzej z podażą. Wydaje nam się, że wyprzedanie krzywej forward TTF jest okazją do wejścia w longi na gaz TTF na 2024 rok. Kontrakty na 2024 rok są obecnie poniżej 75 EUR/MWh, który zachęca do niszczenia popytu przemysłowego. Rekomendujemy więc long 3Q24 TTF z ceną otwarcia 71 EUR/MWh” – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.
Na cenę gazu w przyszłości może mieć wpływ także decyzja USA w zakresie zakazu używania piecyków gazowych. „Badania wykazują ryzyko raka układu oddechowego i innych nowotworów związane z ich używaniem. Kalifornia już ograniczyła liczbę nowych przyłączy gazowych, a pełny zakaz sprzedaży urządzeń ma wejść w życie w 2030 roku. Wycofywanie urządzeń gazowych ma miejsce również w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach Europy kontynentalnej” – wskazuje Rosen z Angeles Investments.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję