Polacy poszukują metod obrony kapitału przed skutkami inflacji. Jedną z nich jest zakup metali szlachetnych, w tym srebra. Popularność tego kruszcu jest nad Wisłą zaskakująco wysoka - wynika z badania.
- Co jest popularniejsze: srebrne monety czy sztabki?
- Czy złoto cieszy się większym uznaniem, niż srebro?
- Co czeka cenę srebra? Mamy prognozy na 2024 rok
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Srebro jest popularne wśród Polaków
Srebro w celach inwestycyjnych, w postaci sztabki lub monety bulionowej, kupiło 11% Polaków. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Mennicy Skarbowej na próbie reprezentatywnej 1011 osób.
“Dotychczas zaledwie 11% Polaków kiedykolwiek kupiło srebro inwestycyjne. W naszym kraju po srebro najczęściej sięgają inwestorzy, którzy szukają sposobu na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego" - stwierdził prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski.
Złoto w Polsce cieszy się większą popularnością, ponieważ wyniki badania wskazują, że 14% Polaków miało okazję nabyć produkty inwestycyjne oparte na złocie. Niestety, srebro w przeciwieństwie do złota obłożone jest 23% podatkiem VAT w przypadku jego zakupu. Może to odstraszać część inwestorów.
"Czynniki, takie jak: COVID, wojna, czy kryzys inflacyjny zachęciły Polaków do lokowania swoich środków pieniężnych w kruszec. Jednak proszę zauważyć, że nadal znaczna większość Polaków nigdy nie miała w ręce prawdziwego, własnego złota czy srebra (sztabki, monety)” - dodał prezes Mennicy Skarbowej.
Cena srebra na rynku spot (w PLN za uncję)
Źródło: Stooq
Kto inwestuje w srebro?
Zazwyczaj w ten kruszec inwestują mężczyźni, osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, wynika z przeprowadzonego badania.
Są to najczęściej mieszkańcy dwóch typów miast: między 50-99 tys. mieszkańców oraz powyżej 500 tys. mieszkańców.
Najwięcej właścicieli srebra inwestycyjnego mieszka w południowo-zachodniej Polsce, podano.
Badanie przeprowadzone na zlecenie Mennicy Skarbowej wskazało również, że inwestorzy wybierający srebro, przy zakupie najczęściej kierują się ceną. Innymi ważnymi aspektami dla nich są również możliwość zakupu przez internet oraz dostępność produktów w ciągu jednej doby.
Zobacz także: Polski miliarder może mieć stacje benzynowe. Walczy o rentowność swojego biznesu
Co popularniejsze: sztabki czy monety?
Sztabki nadal pozostają daleko w tyle za monetami. Aż 64% ankietowanych inwestorów wskazało, że zakupiło srebrne monety bulionowe.
Co ciekawe, biorąc pod uwagę płeć inwestorów, dane prezentują się podobnie. Zarówno ponad 60% mężczyzn, jak i kobiet, zdecydowało się na zakup monet.
Najbardziej monety srebrne cenią sobie starsi inwestorzy. W grupie badanych osób powyżej 45 roku życia aż 81% stwierdziło, że kupiło monety, podczas gdy zaledwie 11% wybrało sztabki srebra.
Zobacz również: Cena metalu po olbrzymiej korekcie. Prognozy dużej niepewności i załamania sektora
Srebro może podrożeć, uważa prezes Mennicy Skarbowej
"W mojej opinii, srebro jest niedowartościowane, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę za uncję. Tak wskazuje np. popyt, podaż i trendy historyczne” - skomentował prezes Mennicy Skarbowej, Jarosław Żołędowski.
Uważa on, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem rosnącym:
“Stale zwiększające się zapotrzebowanie na srebro w przemyśle globalnym prawdopodobnie sprawi, iż cena tego kruszcu na światowych rynkach będzie sukcesywnie rosnąć. To oznacza dobrą okazję na zakup srebrnych produktów inwestycyjnych. Obecnie srebro jest znacznie tańsze od złota (...)” - zaznaczył prezes Mennicy Skarbowej.
Zobacz także: Ten bank notuje zaskakująco dobre wyniki i zapowiada wysoką dywidendę
Prognoza dla ceny srebra
Cena srebra powinna poruszać się w tendencji wzrostowej, uważają analitycy rynku towarowego z banku inwestycyjnego MUFG. Jednak najpierw, powinno oczekiwać się pewnej przeceny.
Według prognozy MUFG, uncja srebra na rynku spot powinna w ostatnim kwartale bieżącego roku kosztować około 22,20 USD. To mniej względem obecnych okolic 23,07 USD.
Jednak potem, analitycy MUFG przewidują zwyżkę ceny srebra do przeciętnie 24,40 USD w II kwartale 2024 roku, a potem średnio 25,90 USD w IV kwartale 2024 roku. Niemniej, długoterminowa prognoza banku zakłada zniżkę do 23,80 USD za uncję.
Cena srebra na przestrzeni lat (w USD za uncję)
Źródło: tradingview.com
Zwyżki ceny srebra spodziewają się również analitycy HSBC, którzy prognozują przeciętną cenę 24,50 USD za uncję metalu w 2024 roku.
“Prognozujemy wyższe ceny w tym roku i przewidujemy, że w 2023 roku średnia cena wyniesie 25,10 USD za uncję, a następnie spadnie odpowiednio do 24,50 USD, 24,10 USD i 24,00 USD odpowiednio latach 2024, 2025 oraz w perspektywie długoterminowej” - zaznaczyli analitycy HSBC.
Zobacz także: Czy warto inwestować w złoto? Odpowiedź ekspertów może zaskoczyć inwestorów
Srebro to ważny metal przemysłowy
Warto pamiętać o tym, że srebro jest także surowcem przemysłowym, a jego zastosowanie może zyskać na znaczeniu. Jest to metal niezbędny dla transformacji energetycznej.
Srebro jest kluczowe w produkcji pojazdów elektrycznych. Przewidywany jest także wzrost popytu na ogniwa fotowoltaiczne:
“Srebro jest wykorzystywane do produkcji elektrod w panelach słonecznych, a także w elektronice i bateriach, przy czym wykorzystanie przemysłowe stanowi około połowy globalnej rocznej produkcji. Druga połowa to biżuteria i przedmioty wartościowe.
W 2021 roku około 10% światowej produkcji srebra wykorzystano do produkcji paneli słonecznych, a Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że do 2030 roku udział ten wzrośnie do około 30%” - skomentowali analitycy HSBC.
Zobacz także: Kurs dolara – prognoza. Gospodarka zagrożona szokiem naftowym i skutkami wojny
Komentarz eksperta dla FXMAG: srebro jest mniej atrakcyjne od złota
"Wśród polskich (i zapewne nie tylko) inwestorów panuje przekonanie, że ceny srebra są bardzo mocno zmanipulowane. Biorąc pod uwagę zachowania cen i to, że w pandemii na rynku spot cena wynosiła nawet $12/uncję, podczas gdy w sklepach była ona wielokrotnie wyższa (co potwierdzają takżę nabywcy hurtowi, nie byli w stanie kupić towaru w choćby zbliżonej cenie) to trudno się dziwić obecnemu stanowi rzeczy" - skomentował dla FXMAG Bogusz Kasowski z portalu Surowcowe.info.
"Dorzucając do tego polski VAT, który z miejsca dodaje ponad 23% do ceny by "wyjść na zero". Do tego dochodzą marże pośredników. To czyni srebro mało opłacalnym aktywem w innej roli niż "kup i zapomnij". Dodać należy do tego fakt, że cały czas jest relatywnie przeciętne ryzyko, że ceny spadną do ~$15/uncję, podczas gdy dla złota ryzyko zejścia do poziomu $1100/uncję (dołek z ostatnich 10 lat) jest bardzo niskie" - dodał Bogusz Kasowski.
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję