Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r. Duży wzrost cen srebra na fali risk-on

|
selectedselectedselected
Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r. Duży wzrost cen srebra na fali risk-on | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Ceny ropy naftowej na początku tygodnia notują wzrosty. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 84 USD za baryłkę (amerykańska ropa WTI) i 89 USD za baryłkę (europejska ropa naftowa Brent). Zwyżkom notowań tego surowca sprzyja słabość amerykańskiego dolara oraz delikatne podbicie nastrojów risk-on na początku bieżącego tygodnia.

Niemniej, najwięcej uwagi na rynku ropy przyciąga obecnie spotkanie przedstawicieli OPEC+, do którego ma dojść już jutro w Wiedniu. OPEC+ zadecyduje na nim o limitach wydobycia ropy w listopadzie br., a najświeższe komunikaty rynkowe sugerują, że rozszerzony kartel rozważa cięcie tych limitów o ponad milion baryłek dziennie oraz możliwe dodatkowe cięcia poszczególnych państw produkujących ten surowiec. Jeśli tak duże cięcie weszłoby w życie, to byłoby to największe cięcie produkcji od 2020 roku, kiedy to OPEC+ próbował podbić pogrążone przez pandemię ceny ropy.

Obecnie wielu producentów ropy naftowej w OPEC+ i tak ma problemy z wydobyciem ropy naftowej, więc prawdopodobnie realnie cięcie nie zmieniłoby tak wiele, jak mogłoby w innych okolicznościach. Ale i tak taka decyzja zapewne przełożyłaby się na wyższe ceny – zwłaszcza jeśli niektóre kraje dodatkowo obcięłyby produkcję. Co prawda nie wiadomo póki co, o które konkretnie kraje chodzi, ale możliwe, że głównie o Arabię Saudyjską, czyli największego producenta ropy w OPEC+ i jeden z niewielu krajów, który może dość swobodnie zmieniać wielkość wydobycia ropy.

Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 1Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Oczywiście duże cięcie ropy naftowej przez OPEC+ byłoby także poniekąd ruchem politycznym – a dokładniej, policzkiem wymierzonym w Stany Zjednoczone (otwarcie walczące z wysokimi cenami ropy poprzez m.in. uwalnianie rezerw strategicznych) oraz kraje Europy (borykające się z niepewnością dostaw surowców energetycznych po sankcjach narzuconych na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę).

Ogólnie, sytuacja na rynku ropy naftowej robi się nerwowa. Z jednej strony, wciąż widać presję na niższe ceny, a od czterech miesięcy na rynku tym trwa trend spadkowy, wywołany obawami o popyt na ropę w obliczu spowolnienia gospodarczego. Z drugiej strony, rynek wcale nie jest dobrze zaopatrzony w ropę naftową – zapasy tego surowca są niskie, co sprawia, że cena ropy jest podatna na korekty wzrostowe.

Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 2Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

SREBRO

Bieżący tydzień na rynkach finansowych na świecie rozpoczął się z lekką nutą optymizmu, a powrót nastawienia risk-on sprzyjał słabości amerykańskiego dolara, zwyżkom cen indeksów akcji oraz ruchom wzrostowym na wykresach cen wielu surowców.

Reklama

Metale szlachetne nie były wyjątkiem – korekta spadkowa na dolarze sprzyjała wzrostom ich notowań. Najwięcej wczoraj zyskało srebro, którego cena zwyżkowała o ponad 8%. Tak dynamiczny ruch notowań tego kruszcu w górę to przede wszystkim silne odreagowanie po wcześniejszych wielu miesiącach (a wręcz latach) niedoceniania srebra przez inwestorów i słabości jego notowań w porównaniu ze złotem. Srebro traciło bowiem podwójnie: zarówno ze względu na siłę dolara, jak i obawy związane z recesją (bowiem srebro to głównie metal przemysłowy).

Zwyżka notowań srebra była silna i jest pozytywnym sygnałem, zwłaszcza że notowania tego kruszcu przy okazji powróciły ponad psychologiczną barierę 20 USD za uncję. Jednak warto mieć na uwadze to, że zmienność notowań surowców pozostaje w ostatnim czasie duża, więc jeśli nastawienie risk-on jest przejściowe, to także notowania srebra mogą jeszcze powrócić do zniżek. Niemniej, pole do potencjalnych spadków w przypadku metali szlachetnych jest już najprawdopodobniej niewielkie.

Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 3Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama