Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. ROPA NAFTOWA
    1. SREBRO

      ROPA NAFTOWA

      Ceny ropy naftowej na początku tygodnia notują wzrosty. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 84 USD za baryłkę (amerykańska ropa WTI) i 89 USD za baryłkę (europejska ropa naftowa Brent). Zwyżkom notowań tego surowca sprzyja słabość amerykańskiego dolara oraz delikatne podbicie nastrojów risk-on na początku bieżącego tygodnia.

      Niemniej, najwięcej uwagi na rynku ropy przyciąga obecnie spotkanie przedstawicieli OPEC+, do którego ma dojść już jutro w Wiedniu. OPEC+ zadecyduje na nim o limitach wydobycia ropy w listopadzie br., a najświeższe komunikaty rynkowe sugerują, że rozszerzony kartel rozważa cięcie tych limitów o ponad milion baryłek dziennie oraz możliwe dodatkowe cięcia poszczególnych państw produkujących ten surowiec. Jeśli tak duże cięcie weszłoby w życie, to byłoby to największe cięcie produkcji od 2020 roku, kiedy to OPEC+ próbował podbić pogrążone przez pandemię ceny ropy.

      Obecnie wielu producentów ropy naftowej w OPEC+ i tak ma problemy z wydobyciem ropy naftowej, więc prawdopodobnie realnie cięcie nie zmieniłoby tak wiele, jak mogłoby w innych okolicznościach. Ale i tak taka decyzja zapewne przełożyłaby się na wyższe ceny – zwłaszcza jeśli niektóre kraje dodatkowo obcięłyby produkcję. Co prawda nie wiadomo póki co, o które konkretnie kraje chodzi, ale możliwe, że głównie o Arabię Saudyjską, czyli największego producenta ropy w OPEC+ i jeden z niewielu krajów, który może dość swobodnie zmieniać wielkość wydobycia ropy.

      Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 1Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 1

      Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

      Oczywiście duże cięcie ropy naftowej przez OPEC+ byłoby także poniekąd ruchem politycznym – a dokładniej, policzkiem wymierzonym w Stany Zjednoczone (otwarcie walczące z wysokimi cenami ropy poprzez m.in. uwalnianie rezerw strategicznych) oraz kraje Europy (borykające się z niepewnością dostaw surowców energetycznych po sankcjach narzuconych na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę).

      Reklama

      Ogólnie, sytuacja na rynku ropy naftowej robi się nerwowa. Z jednej strony, wciąż widać presję na niższe ceny, a od czterech miesięcy na rynku tym trwa trend spadkowy, wywołany obawami o popyt na ropę w obliczu spowolnienia gospodarczego. Z drugiej strony, rynek wcale nie jest dobrze zaopatrzony w ropę naftową – zapasy tego surowca są niskie, co sprawia, że cena ropy jest podatna na korekty wzrostowe.

      Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 2Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 2

      Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

       

      SREBRO

      Bieżący tydzień na rynkach finansowych na świecie rozpoczął się z lekką nutą optymizmu, a powrót nastawienia risk-on sprzyjał słabości amerykańskiego dolara, zwyżkom cen indeksów akcji oraz ruchom wzrostowym na wykresach cen wielu surowców.

      Metale szlachetne nie były wyjątkiem – korekta spadkowa na dolarze sprzyjała wzrostom ich notowań. Najwięcej wczoraj zyskało srebro, którego cena zwyżkowała o ponad 8%. Tak dynamiczny ruch notowań tego kruszcu w górę to przede wszystkim silne odreagowanie po wcześniejszych wielu miesiącach (a wręcz latach) niedoceniania srebra przez inwestorów i słabości jego notowań w porównaniu ze złotem. Srebro traciło bowiem podwójnie: zarówno ze względu na siłę dolara, jak i obawy związane z recesją (bowiem srebro to głównie metal przemysłowy).

      Reklama

      Zwyżka notowań srebra była silna i jest pozytywnym sygnałem, zwłaszcza że notowania tego kruszcu przy okazji powróciły ponad psychologiczną barierę 20 USD za uncję. Jednak warto mieć na uwadze to, że zmienność notowań surowców pozostaje w ostatnim czasie duża, więc jeśli nastawienie risk-on jest przejściowe, to także notowania srebra mogą jeszcze powrócić do zniżek. Niemniej, pole do potencjalnych spadków w przypadku metali szlachetnych jest już najprawdopodobniej niewielkie.

      Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 3Coraz większe szanse na największe cięcie produkcji ropy w OPEC+ od 2020 r.	 - 3

      Notowania srebra – dane dzienne

      Nota prawna


      Dorota Sierakowska

      Dorota Sierakowska

      Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


      Tematy

      Informacje wiadomości ceny ropy

      jakie są ceny ropy

      ropa cena ropa kurs ropa notowania notowania ropy jaka jest cena srebra srebro cena srebro notowania srebro kurs

      srebro kurs pln

      ile kosztuje ropa

      ile kosztuje ropa w polsce

      ile kosztuje srebro

      ile kosztuje srebro na rynku

      po ile ropa po ile srebro

      za ile ropa

      za ile srebro

      srebro ile kosztuje

      srebro ile dziś

      ropa ile stoi

      ropa ile kosztuje

      ropa ile dziś kosztuje

      koszt ropy

      koszt srebra

      notowania srebra

      notowania srebra w górę

      notowania ropy wykres ropa naftowa cena

      kurs ropy ropa naftowa cena

      ropa naftowa notowania ile kosztuje ropa naftowa czy cena ropy naftowej spadnie cena ropy WTI ropa WTI notowania ropa naftowa Brent

      ropa naftowa brent cena

      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane