Jeśli szukasz prognoz cen srebra na najbliższe miesiące - jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule zagłębimy się w historię cen srebra, analizę techniczną i podsumujemy, jakie są opinie ekspertów na temat prognozy cen srebra.
Jak wyglądały ceny srebra w ubiegłym roku?
Jak wynika z najnowszego raportu London Bullion Market Association, pomimo dobrego początku pierwszego kwartału 2022 r., ubiegły rok okazał się rozczarowujący dla srebra, ponieważ jego średnia cena za uncję wyniosła 21,73 dolarów, w porównaniu z poziomem z 2021 r., wynoszącym 22,73 dolarów. Przez cały 2022 r. srebro osiągało gorsze wyniki niż złoto ze względu na spadek zainteresowania inwestycjami w ten towar.
Tymczasem obawy związane z recesją spowodowały spadek cen srebra, ponieważ handlowcy obawiali się niskiego popytu na ten metal jako surowiec przemysłowy do produkcji towarów o dużym zapotrzebowaniu na przewodzenie energii elektrycznej, co znalazło odzwierciedlenie w jego dużo gorszym kursie w stosunku do złota w styczniu tego roku.
Jakie czynniki wpływają na rynek srebra i gdzie inwestorzy powinni spodziewać się dalszych ruchów rynku? Zagłębmy się w ten temat!
Co wpływa na cenę srebra?
Zrozumienie trendów cenowych srebra wymaga dokładnego zbadania wielu różnych czynników. Niektóre z tych dynamiki rynku współdziałają ze sobą, co sprawia, że badanie cen srebra jest bardziej złożone. Na przykład, gdy koszty produkcji osiągną pewien poziom, każda cena rynkowa niższa od tych kosztów oznacza mniejsze wydobycie i dostawy. Z drugiej strony wyższe ceny srebra sprzyjają droższemu wydobyciu i produkcji, zwiększając podaż.
Poniżej wskażemy listę najważniejszych czynników, które są brane pod uwagę przez analityków i inwestorów przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub sprzedaży srebra. Oczywiście każdy z tych czynników wymaga szeroko zakrojonych badań i studiów, podobnie jak ich wzajemne powiązania. Jednak świadomość tych czynników rynkowych pomoże Ci lepiej zrozumieć, dlaczego tendencja rynkowa rośnie lub spada. Dodatkowych informacji możesz szukać tutaj: https://flyingatom.gold/blog/od-czego-zalezy-cena-srebra.html.
Jakie czynniki mają największe znaczenie przy prognozowaniu ceny srebra?
● Podaż i popyt - równanie podaży i popytu na srebro jest jednym z powodów, dla których metal jest tak cenny: podaż jest ograniczona, ale popyt jest stały.
● Technologia - na cenę srebra wpływają (bezpośrednio i pośrednio) istniejące i nowe technologie. Wiele z nowych zastosowań srebra wykorzystuje właściwości fizyczne występujące tylko w tym metalu, co czyni go praktycznie niezastąpionym. Dlatego też technologia jest ogólnie czynnikiem sprzyjającym wzrostowi popytu i cen srebra.
● Lokalne trendy gospodarcze - w czasach dobrej koniunktury ludzie wydają dużo pieniędzy na biżuterię i przedmioty zawierające metale szlachetne, takie jak srebro. Podobnie, jeśli dochody ulegną stagnacji lub spadną, takie zakupy często odkładane są w pierwszej kolejności.
● Krajowe i globalne trendy gospodarcze - srebro, podobnie jak złoto, uważane jest za inwestycję w bezpieczną przystań. Oznacza to, że w sytuacji niepewności gospodarczej srebro postrzegane jest jako podmiot, który lepiej utrzymuje swoją wartość i siłę nabywczą niż waluta papierowa i niektóre inne aktywa. Kiedy i jeśli te problemy gospodarcze przeradzają się w pełny kryzys, wtedy zazwyczaj występuje znaczna presja na wzrost cen srebra i innych metali szlachetnych.
● Inflacja - większość analityków, ekonomistów i inwestorów rozumie podstępną naturę inflacji wpływającej na wartość portfela. Z drugiej strony srebro jest historycznie postrzegane jako świetne zabezpieczenie przed inflacją. Inflacja bowiem obniża wartość waluty papierowej, a srebro w tym samym czasie może zapewnić ochronę przed utratą siły nabywczej.
Pamiętaj, że choć każdy ww. czynnik może w konkretnym momencie zwrócić Twoją szczególną uwagę, to bardzo ważne jest, aby rozważyć je wszystkie w szerszym kontekście, aby zrozumieć zarówno krótkoterminowe ruchy cen, jak i długoterminowe trendy.
Prognozy co do cen srebra na następne miesiące
Zastanawiasz się, co dalej ze srebrem? Analitycy pozostają ostrożni, jeśli chodzi o podawanie konkretnych odpowiedzi co do perspektywy inwestycyjnej srebra, odkąd cena tego metalu przekroczyła kluczowy poziom 22 dolarów za uncję, a stopy procentowe wzrosły.
Trzeba też brać pod uwagę, że popyt na srebro prawdopodobnie wzrośnie w związku ze wzrostem produkcji polikrzemu – kluczowego elementu ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej – co może wspierać cenę metalu. Wzrost popytu na srebro ze strony sektora fotowoltaiki może w nadchodzących latach wzrosnąć, co może wesprzeć wartość srebra w przyszłości.
Biorąc to wszystko pod uwagę prognozuje się, że w 2023 r. wartość srebra wzrośnie, ponieważ odnawialne źródła energii są coraz ważniejszym elementem współczesnej gospodarki. Równolegle rośnie popyt na srebro do produkcji pojazdów elektrycznych.
Trzeba jednak przy tym wszystkim pamiętać, że kwestie geopolityczne i gospodarcze, wysoka od kilkudziesięciu lat inflacja, niższe prognozy globalnego wzrostu i rosnące stopy procentowe, stanowią wyzwania dla prognozowania cen metali szlachetnych w tym roku. Dlatego przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek podczas podejmowania jakichkolwiek inwestycji. Istotne też jest stałe podnoszenie swojej wiedzy w tym temacie, dzięki artykułom takim jak https://flyingatom.gold/blog/srebro-inwestycyjne-kupowac-sztabki-czy-monet.html, gdzie można zrozumieć subtelne różnice odnośnie do inwestowania w różne formy srebra.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję