Zyski zostały jednak ograniczone po danych o inflacji, które sugerowały ograniczony postęp i zwiększyły niepewność co do przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej USA w sprawie stóp procentowych.
Kluczowe czynniki rynkowe
Złoto spot wzrosło dziś o 0,4 proc. do 2641,34 USD za uncję o godz 17:19 czasu warszawskiego. Z kolei kontrakty terminowe na złoto w USA wzrosły o 0,7 proc. do 2640,60 USD. Indeks dolara amerykańskiego spadł o prawie 1 peoc. do najniższego poziomu od dwóch tygodni, dzięki czemu złoto stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów posiadających inne waluty.
Co prawda wydatki amerykańskich konsumentów w październiku br. wzrosły, ale postęp inflacji najwyraźniej utknął w martwym punkcie, co skłania do ostrożności w kwestii obniżek stóp procentowych. Zdaniem Phillipa Streible, głównego stratega rynkowego w firmie Blue Line Futures, wzrost dochodów osobistych podkreśla odporność konsumentów. - Może to jednak skłonić Fed do ponownego rozważenia agresywnych cięć stóp procentowych - twierdzi analityk.
Póki co perspektywy dla złota pozostają optymistyczne, a analitycy przewidują nawet możliwy wzrost jego wartości do 3000 USD w 2025 r., z wyjątkiem skoków inflacji, które mogłyby doprowadzić do zaostrzenia polityki pieniężnej. Stratedzy Bank of America widzą potencjał dla złota do przekroczenia tego poziomu. Niektórzy analitycy wyrażają jednak ostrożność - i tak ekspert ds. tradingu w firmie Rlinda prognozuje potencjalną wyprzedaż, sugerując, że złoto może wycofać się do strefy wsparcia 2530 USD po ostatnich wahaniach rynkowych.
Zawuażmy, że ostatni rajd złota załamał się po osiągnięciu maksimum z 2024 r. na poziomie 2700 USD, chociaż metal odbił się do 2653 USD. Na froncie technicznym cena złota konsoliduje się obecnie w przedziale 2500-2600 USD, w pobliżu silnego oporu w kanale wzrostowym. Wybicie żółtego kruszcu powyżej 2600 USD może sygnalizować dalsze zyski, podczas gdy cofnięcie może przetestować wsparcie w pobliżu 2400 USD.
Szukając bezpiecznej przystani
Należy w tym miejscu podkreślić, że na trajektorię złota w ostatnim czasie wpływ miała zarówno dynamika makroekonomiczna, jak i geopolityczna. Konflikty na Bliskim Wschodzie okresowo wzmacniały atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani, a jego względną siłę zwiększyły słabsze perspektywy dla metali przemysłowych, wynikające z dostosowania się Chin do Rosji.
Reasumując, podczas gdy złoto pozostaje na dobrej drodze do potencjalnego pobicia rekordu w 2025 r., krótkoterminowe perspektywy dla tego metalu szlachetnego sugerują zwiększoną zmienność. Analitycy podkreślają, że utrzymanie wsparcia powyżej 2600 USD będzie kluczowe dla utrzymania impetu wzrostowego w kierunku poziomu 3000 USD.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję