Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Cena złota nadal blisko 2000 USD za uncję
    1. Zobacz także: Czy warto inwestować w zegarki? Odpowiada ekspert wielkiego domu aukcyjnego – TYLKO U NAS!

Notowania ropy naftowej jak na razie, znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiejsza sesja rozpoczyna się od zwyżki, głównie za sprawą polepszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych oraz ogólnego nastawienia risk-on.

 

Mimo utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie, inwestorzy na rynku ropy naftowej reagują na nie już w niewielkim stopniu. Oczywiście czynnik ten pozostaje istotny, ale na pierwszy plan w tym tygodniu wybiły się liczne dane makro, natomiast wczoraj w centrum uwagi inwestorów była decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych w USA. Fed pozostawił je na niezmienionym poziomie, podkreślając, że na razie nie rozważa obniżek i że uważnie śledzi dane makro.

Inwestorzy ten komunikat odczytali przede wszystkim jako przypieczętowanie faktu zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA – co negatywnie odbiło się na dolarze i poskutkowało zwyżkami na rynkach m.in. akcji oraz ropy naftowej.

 

Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 1Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Reklama

Jednak argumentów negatywnie wpływających na ceny ropy nie brakuje. Jednym z nich są rosnące zapasy ropy naftowej w USA – wczoraj Departament Energii pokazał drugą z rzędu tygodniową zwyżkę – jak również coraz większa produkcja ropy w tym kraju.

Według opublikowanego w tym tygodniu miesięcznego raportu Energy Information Administraton, będącego częścią Departamentu Energii, w sierpniu produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych kontynuowała wzrost i wyniosła 13,1 mln baryłek dziennie. To rekord, który pobił poprzednie maksimum, ustanowione w listopadzie 2019 r. na poziomie 13 mln baryłek dziennie.

Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 2Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Cena złota nadal blisko 2000 USD za uncję

Notowania złota w poprzednim tygodniu dynamicznie przekroczyły barierę 2000 USD za uncję na skutek rosnącej globalnej awersji do ryzyka. Niemniej, w ostatnich dniach ten efekt przygasł, a cena kruszcu zniżkowała na nowo poniżej wspomnianej psychologicznej bariery. Obecnie cena złota porusza się jednak niedaleko – pozostaje ona w pobliżu 2000 USD za uncję, dziś oscylując w rejonie 1994-1995 USD za uncję.

Reklama

Wczorajsza sesja, mimo że przyniosła podwyższoną zmienność cen złota, ostatecznie nie wpłynęła istotnie na wycenę kruszcu. Amerykański Fed nie zmienił poziomu stóp procentowych, co było szeroko oczekiwane na rynku. Zarówno krótko-, jak i długofalowo polityka monetarna Fed sprzyja kontynuacji zwyżek cen złota, bowiem zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA będzie negatywnie przekładać się na wartość dolara i otwierać metalom szlachetnym drogę do kontynuacji zwyżek.

 

Zobacz także: Czy warto inwestować w zegarki? Odpowiada ekspert wielkiego domu aukcyjnego – TYLKO U NAS!

 

Jedynym czynnikiem, który ten efekt zaburza, jest kwestia awersji do ryzyka. Złoto zazwyczaj najmocniej zyskuje w okresach niepewności, konfliktów, napięć geopolitycznych – co było widać także w ostatnich latach (pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę) oraz ostatnich tygodniach (konflikt Izrael-Palestyna). Tymczasem polepszenie nastrojów po komunikacie Fed dzisiaj trochę tłumi blask kruszcu jako tzw. bezpiecznej przystani.

Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 3Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Reklama

Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama