Notowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu dotarły do najwyższych poziomów od jesieni 2014 roku, a więc od ponad 7 lat. W bieżącym tygodniu zwyżki wyhamowały, jednak notowania ropy nie oddalają się od tegorocznych maksimów. To oznacza, że cena ropy naftowej gatunku Brent nadal porusza się w okolicach 90 USD za baryłkę, będącej obecnie kluczową techniczną barierą. Natomiast notowania ropy WTI znajdują się niżej, w okolicach 88 USD za baryłkę.
Notowania cen ropy Brent, 6M, źródło:baha.com
Notowania cen ropy WTI, 6M, źródło: baha.com
Kluczowym tematem bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej było spotkanie przedstawicieli OPEC+,
które odbyło się w środę. Rozszerzony kartel podjął na nim decyzję o zwiększeniu produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego o 400 tysięcy baryłek dziennie także w marcu. To już kolejna taka sama miesięczna podwyżka limitów wydobycia ropy naftowej. Tym samym, decyzja OPEC+ nie była dla inwestorów żadnym zaskoczeniem.
Reakcja inwestorów na komunikaty po ostatnim posiedzeniu OPEC+ także nie była istotna
Notowania ropy naftowej tuż po decyzji wzrosły, jednak bardzo szybko zniwelowały tę zwyżkę, a cała środowa sesja zakończyła się praktycznie neutralnie.
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej pojawiały się sugestie, że ze względu na wysokie ceny ropy naftowej oraz zagrożenie kryzysem energetycznym, OPEC+ będzie podwyższać produkcję ropy naftowej szybciej niż o wspomniane 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca. Jednak państwa kartelu ucinały te spekulacje, podkreślając, że wszelkie modyfikacje w ich dotychczasowych planach są niepożądane i mogłyby prowadzić do jeszcze większego rozchwiania notowań ropy naftowej, zamiast ich stabilizacji. OPEC+ z tej przyczyny stawia na przewidywalność swoich decyzji.
Warto jednak pamiętać, że dopasowanie produkcji ropy naftowej w niektórych krajach OPEC+ do ustalonych limitów pozostawia wiele do życzenia. W ostatnich miesiącach państwa rozszerzonego kartelu i tak produkują mniej ropy naftowej niż zadeklarowały, a wynika to z trudności infrastrukturalnych i politycznych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję