Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. ROPA NAFTOWA
    1. PSZENICA

      ROPA NAFTOWA

      W tym tygodniu na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Niemniej, wczoraj zwyżka cen tego surowca wyhamowała, a dzisiaj notowania poruszają się w spokojnej konsolidacji. Ogólnie, wzrostom cen ropy naftowej sprzyja panujące na szerokim rynku nastawienie risk-on, podsycane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji w USA i oczekiwaniami łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej w tym kraju.

      Obecnie inwestorzy na rynku ropy naftowej wyczekują kolejnych impulsów, które nadałyby kierunek cenom tego surowca. Dziś takim impulsem może być miesięczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej, którego publikacja jest spodziewana w późniejszych godzinach. Kluczowe pytanie, które jest zadawane dziś, brzmi: czy MAE obniży prognozę globalnego popytu na ropę naftową? Jest duża szansa, że tak – i te oczekiwania trzymają ceny ropy w ryzach.

      W ostatnich tygodniach inwestorzy na rynku ropy skupiali się głównie na obawach związanych z podażą ropy naftowej. Obniżenie limitu produkcji ropy przez państwa OPEC+, nadprogramowe cięcie wydobycia i eksportu przez Rosję – te czynniki podbiły wycenę ropy.

      Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 1Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 1

      Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

      Niemniej, obecnie uwaga znów zaczyna skupiać się na popycie na ropę. W marcu wzrósł import ropy do Chin, ale tamtejsze ożywienie gospodarcze po zniesieniu pandemicznych restrykcji nie jest tak spektakularne jak wcześniej sądzono – więc pojawia się dużo pytań o konsumpcję ropy w Chinach w kolejnych miesiącach. Także kraje zachodnie liczą się ze spowolnieniem gospodarczym, które zapewne przełoży się na konsumpcję ropy. Plusem jest jednak to, że im bliżej do lata, tym mocniej sezonową konsumpcję będą wspierać letnie wyjazdy.

      Reklama

      Ostatecznie, głównym rozgrywającym na rynku ropy mogą być dane – zarówno te bezpośrednio dotyczące konsumpcji, jak i dane makro, które przybliżą sytuację w głównych światowych gospodarkach i rozbudzą konkretne oczekiwania związane z popytem na ropę.

      Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 2Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 2

      Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

      PSZENICA

      Bieżący tydzień na rynku pszenicy upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji. Cena tego zboża w USA porusza się w okolicach 6,70-6,90 USD za buszel, czyli pozostaje w pobliżu tegorocznych minimów.

      Niskie ceny zbóż to efekt braku istotnych problemów z ich produkcją i zapowiedzi sporej podaży. W przypadku pszenicy sytuacja jest mieszana – o ile w USA jakość uprawianego zboża jest niepokojąco słaba, to w innych częściach świata prognozy zakładają spore plony, niwelujące obawy związane ze zbożem z USA.

      Największą niewiadomą są nieustannie dostawy pszenicy i innych zbóż z rejonu Morza Czarnego. Region ten, istotny pod kątem produkcji i eksportu zbóż w skali świata, obecnie jest uwikłany w wojnę, która na jakiś czas przyczyniła się do wstrzymania eksportu oraz znaczącego obniżenia produkcji pszenicy na Ukrainie. Później Rosja i Ukraina zawarły porozumienie (przy wsparciu ze strony Turcji i ONZ) dotyczące możliwości niezakłóconego eksportu ukraińskiego zboża – jednak ten dokument jest zawierany na czas określony i musiał być już parę razy przedłużany.

      Reklama

      Obecnie Rosja znów budzi niepokój, że może nie przedłużyć obecnego porozumienia, wygasającego 18 maja, o ile kraje zachodnie nie pójdą na pewne ustępstwa dotyczące handlu międzynarodowego. Na razie ta retoryka jednak nie budzi strachu wśród inwestorów, co widać choćby po cenach pszenicy. Dla inwestorów jest bowiem jasne, że Rosja wykorzystuje swoje silne karty w politycznej grze, jednak do konieczności przedłużenia porozumienia jest jeszcze dużo czasu, więc wiele może się po drodze zmienić. Tak czy inaczej – o ile obecnie ceny pszenicy znajdują się pod presją podaży, to są podatne na polityczne impulsy do zwyżek.

      Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 3Wyczekiwanie na kolejne raporty na rynku ropy - 3

      Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

      Nota prawna


      Dorota Sierakowska

      Dorota Sierakowska

      Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama