Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zobacz, ile kosztuje paliwo dzisiaj – 25.06.2024

|
selectedselectedselected

Obecnie na rynku paliw widoczne są spadki cen. Chcesz poznać aktualne ceny benzyny, oleju napędowego lub ropy naftowej? Przeglądamy oferty na stacjach benzynowych w Polsce i analizujemy prognozy cenowe na nadchodzący tydzień. Jakie będą ceny paliw w wakacje?

Ceny paliw w Polsce mogą mocno zaskoczyć kierowców! Mamy nieciekawe prognozy… Zobacz, ile kosztuje paliwo dzisiaj – 25.06.2024
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny paliw w Polsce: ile kosztuje paliwo 25 czerwca 2024 r.

Rynek paliw nieustannie podlega dynamicznym i często nieprzewidywalnym zmianom spowodowanym przez różne czynniki. Na te zmiany znacząco wpływają globalne trendy w handlu ropą naftową, polityka podatkowa, warunki pogodowe oraz wydarzenia międzynarodowe. Aktualnie obserwujemy znaczący spadek cen paliw. Na dzień 25 czerwca 2024 roku, ceny paliw według danych z e-patrol.pl są następujące:

Data aktualizacji

PB98

PB95

ON

LPG

19.06.2024

7,14

6,39

6,39

2,67

12.06.2024

7,16

6,43

6,45

2,69

Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.


Widać wyraźny trend spadkowy cen paliw. Największy spadek odnotowano w przypadku oleju napędowego (ON), którego cena zmniejszyła się o 6 groszy. Cena paliwa PB95 spadła o 4 grosze, natomiast ceny PB98 i LPG obniżyły się o 2 grosze każda.

 

Zobacz także: Cena węgla wzrasta... Prognozy tym bardziej zaskakują! Zobacz, ile kosztuje ekogroszek oraz jaka jest cena węgla dzisiaj – 24.06.2024

Reklama

 

Ceny hurtowe paliw – co oznaczają ich spadki?

Rynek hurtowy jest bardzo wrażliwy na różnorodne czynniki wpływające na ceny detaliczne paliw. Istotne są nowe trendy w handlu ropą naftową, relacje między podażą a popytem oraz koszty produkcji i logistyki. Dodatkowo, wahania kursów walut oraz zmiany w przepisach prawnych również mają wpływ na ceny. Globalne wydarzenia mogą zakłócać procesy produkcji, transportu i sprzedaży, co prowadzi do zmienności cen.

 

Na dzień 25 czerwca 2024 roku, cena ropy naftowej Brent spadła o 0,1% do 85,16 USD, a cena ropy WTI wynosiła 81,60 USD, co również oznacza spadek o 0,1%.

Możesz przeliczyć ceny ropy naftowej Brent i WTI na polskie złote, korzystając z naszego przelicznika walutowego:

Ładowanie...
Reklama

 

Akcje PKN Orlen: zobacz aktualne notowania PKN Orlen

Dzisiaj akcje PKN Orlen wzrosły o 1,43%, doprowadzając cenę do poziomu 67,18 złotych za akcję. Na przełomie tygodnia zwyżka sięgnęła natomiast ponad 4%. Najwyżej w tym roku akcje Orlenu znajdowały się 21 maja i wynosiły 72,93 złotych/akcję. Utrzymująca się od tamtej pory tendencja spadkowa, zaczyna powoli ustępować.

 

 

Prognozy dla cen paliw w Polsce

W 2023 roku rynek paliw był niezwykle dynamiczny, a zmienność ta wynikała głównie z modyfikacji polityki energetycznej, niepewności politycznej oraz trwających konsekwencji pandemii. Przewidywanie długoterminowych zmian na tym rynku jest trudne, dlatego bardziej wiarygodne są prognozy krótkoterminowe. Silna zależność od rynku ropy naftowej oraz nieprzewidywalne wydarzenia dodatkowo komplikują sytuację. Według danych ze strony e-patrol.pl, przewiduje się, że ceny paliw w Polsce będą zmieniać się w następujący sposób:

Reklama

Prognoza detalicznych cen paliw

W okresie

24-30 czerwca 2024

PB98

7,11-7,22

PB95

6,36-6,47

ON

6,38-6,49

LPG

2,62-2,70

Ceny w [zł/litr]. Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00

 

Czytaj również: Kursy walut 25.06.: mocny wzrost złotego! Kurs euro w globalnym odwrocie! Sprawdź, ile kosztuje dolar (USD), euro (EUR), funt (GBP), korona (NOK), jen (JPY)

 

Ceny paliw w wakacje

Jak twierdzi Urszula Cieślak, wakacje zaczynają się w momencie znaczącego wzrostu cen benzyny i oleju napędowego na rynku hurtowym, mimo że ceny na stacjach benzynowych spadały w ostatnich tygodniach. Na dzień 20 czerwca 2024 roku, ceny paliw na stacjach wynoszą: 6,47 zł/l za benzynę bezołowiową 95, 7,21 zł/l za bezołowiową 98, 6,49 zł/l za olej napędowy i 2,70 zł/l za autogaz. To wzrost o 2-3 grosze na litrze w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ale podwyżki na stacjach są dopiero przed nami. Pierwszy tydzień wakacji prawdopodobnie przyniesie podwyżki średnio o 10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz o 5 groszy na litrze autogazu, a w kolejnych tygodniach wakacji ceny mogą wzrosnąć o 20-30 groszy na litrze.

Reklama

 

Dla przypomnienia średniomiesięczna cena diesla w wakacje 2023 roku wynosiła 6,34 zł/l, a po wakacjach w okresie do wyborów parlamentarnych diesel kosztował średnio 6,18 zł/l. Dla benzyny bezołowiowej 95 w analogicznym okresie poziomy wyniosły odpowiednio 6,58 i 6,07 zł/l. Obecnie prawdopodobieństwo zbliżenia się do poziomów z ubiegłego roku jest mało prawdopodobne. – informuje Urszula Cieślak

 

Uważa ona również, że nie powinniśmy spodziewać się większych obniżek cen paliw w najbliższym czasie, chyba, że cena ropy naftowej Brent spadnie:

Dopóki ceny ropy Brent nie spadną poniżej poziomu 80 USD/bbl, nie ma szansy na większe obniżki cen na stacjach. Opublikowane najnowsze dane amerykańskiej Agencji ds. Informacji o Energii pokazały spadki zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów w tygodniu zakończonym 14 czerwca, przy wzroście popytu na benzynę do najwyższego od siedmiu miesięcy poziomu 9,39 mln baryłek dziennie, co oznacza, że rozpoczyna się szczytowy popyt na paliwo w okresie letnim. Wkroczymy w okres, kiedy na ceny paliw oprócz geopolityki wpływ będzie miała pogoda. Sezonowy wzrost popytu, jak pokazują najnowsze dane EIA oraz sezon huraganów mogą utrzymać ceny ropy na poziomie 84 - 88 USD/bbl lub powyżej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama