Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny kawy najwyższe w historii. Co jest powodem?

|
selectedselectedselected

To nowe czarne złoto? Ceny kawy zaliczyły potężne zwyżki. Kontrakty na Arabikę są najdroższe od 12 lat, a cena Robusty pobiła najwyższe poziomy w historii. Dlaczego ceny kawy rosną? 

Ceny kawy najwyższe w historii. Co jest powodem?
NHAC NGUYEN/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny kontraktów na kawę mocno rosną! Ile kosztuje kawa na giełdzie?

  • Dlaczego ceny kawy biją historyczne rekordy?

  • Sprawdzamy ceny Arabiki i Robusty

 

Ceny kawy gwałtownie w górę

Reklama

Wrześniowe kontrakty terminowe na kawę arabica (KCU24) oraz na kawę Robusta ICE (RMU24) tylko wczoraj zanotowały wzrost o kolejno +6,63% oraz 6,58%.

Mocny wzrost cen był spowodowany obawami dotyczącymi niekorzystnych warunków pogodowych w Brazylii i Wietnamie:

Somar Meteorologia podała, że w ostatnim tygodniu w brazylijskim regionie Minas Gerais opady wyniosły zaledwie 1,3 mm, co stanowi jedynie 24% średniej historycznej. Warto przypomnieć, że Minas Gerais jest kluczowym regionem dla produkcji arabiki w Brazylii, odpowiadając za około 30% tamtejszych upraw.

Dodatkowo Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) zauważyła, że niektórzy producenci kawy w Ameryce Środkowej wciąż muszą się zmagać z deficytem wilgoci spowodowanym suszami na początku sezonu.

 

Sprawdź także: Cena kawy wzrosła o 40% w 2 miesiące! Zapasy najniższe od 24 lat

Reklama

 

Obecnie cena Arabiki osiąga poziomy najwyższe od 12 lat. Ostatni raz takie wartości były widoczne w styczniu 2012 roku. Tylko w ciągu ostatnich 4 lat notowania surowca wzrosły o prawie 200%.

 

Cena kontraktów na kawę Arabica

ceny kawy najwyzsze w historii co jest powodem grafika numer 1ceny kawy najwyzsze w historii co jest powodem grafika numer 1

Źródło: Tradingview

Reklama

 

Bardzo ciekawie wygląda również sytuacja na kawie Robusta. Wrześniowe kontrakty na surowiec właśnie osiągnęły historyczne rekordy, przekraczając poziom 4634 dolarów (tylko tym roku notowania wzrosły o 63%). Wydarzyło się to po tym, jak wietnamski Generalny Departament Ceł ogłosił najniższy poziom eksportu kawy od 13 lat. Czerwcowy eksport kawy spadł o -11,5% miesiąc do miesiąca i -50,4% rok do roku.

Wyniki eksportu kawy z Wietnamu za czerwiec nadal odzwierciedlają trudne warunki na wewnętrznym rynku – komentował trader z I. & M. Smith

Aktualne rekordowe ceny kawy Robusta odzwierciedlają także obawy związane z nadmiernie suchą pogodą w Wietnamie, która może negatywnie wpłynąć na uprawy kawy i ograniczyć przyszłą światową produkcję Robusty.

Rośnie też popyt:

Rosnący popyt ten napędzany jest przede wszystkim przez stosunkowo nowe rynki konsumenckie takie jak Chiny, Indie, Indonezja, Bliski Wschód i Wietnam, które odnotowały zwiększone wewnętrzne spożycie – stwierdził handlowiec trader z I. & M. Smith

 

Cena kontraktów na kawę Robusta

ceny kawy najwyzsze w historii co jest powodem grafika numer 2ceny kawy najwyzsze w historii co jest powodem grafika numer 2

Źródło: Tradingview

 

Sprawdź także:  Nowy kryzys mieszkaniowy? Kolejne niepokojące sygnały

Reklama

 

Dlaczego cena robusty rośnie?

Zapytaliśmy Bogusza Kasowskiego (eksperta rynku surowcowego) o komentarz dotyczący aktualnej sytuacji na rynku kawy. W jego opinii kluczowy jest spadek eksportu oraz problemy z produkcją:

Ceny robusty są w tym momencie wypadkową aktualnych sytuacji na rynku, w tym ponad -11,5% spadku eksportu tej odmiany kawy z Wietnamu, drugiego z rzędu spadku produkcji w bieżącym sezonie i prognoz dotyczących spadku produkcji w sezonie 2024/25 ze względu na najgorszą suszę od 10 lat. Także wysokie ceny kawy typu arabica nie sprzyjają sytuacji na robuście, gdzie możliwość zastąpienia jednej odmiany drugą jest bardzo ograniczona. 

 

Z drugiej strony popyt pozostaje silny:

Po drugiej stronie jest wciąż rosnący popyt na kawę, w sezonie 2023/24 prognozowany na +2,2% s/s. Motorem napędowym strony popytowej są kraje azjatyckie, w tym producenci kawy, tacy jak Indie, Wietnam, Chiny czy Indonezja, co oznacza kolejną przyczynę mniejszego eksportu - dodał Bogusz

 

Sprawdź także: Kurs Bitcoina zanurkował. Kto kupował na spadkach?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama