Na podstawie analizy JyskeBanku prezentujemy aktualną sytuację na rynku gazu ziemnego oraz prognozy dotyczące jego cen. Powrót cen gazu ziemnego zbiegł się w czasie między europejskim a amerykańskim rynkiem gazu ziemnego (i węgla oraz CO2), co wskazuje na reakcję obu rynków na ubiegłoroczne minima i sygnalizuje istotną rolę klasycznej psychologii rynkowej. Analiza sugeruje, że od października 2023 roku trend spadkowy cen gazu nie został unieważniony, co nadal znajduje potwierdzenie w fundamentalnych podstawach.
>> Zobacz także: Ten surowiec jest „ekstremalnie wyprzedany”. Czy to odpowiedni moment na zakup?
Szczyt sezonu obniżkowego cen, wynoszący 22,32 euro, jest nadal wątpliwy, a oczekujemy kolejnej presji sprzedażowej w kierunku 22 euro w drodze do lata.
Ryzyka związane z niższymi cenami gazu:
- Strukturalnie popyt na gaz ziemny w Europie maleje, podczas gdy globalna zdolność eksportowa LNG rośnie dynamicznie do 2025 roku i dalej w stronę 2030 roku. To zmniejsza potrzebę wysokich premii za ryzyko w Europie, co już w nadchodzącym sezonie zimowym możemy zaobserwować.
- Gospodarka Europy znajduje się w stagnacji, a nadchodzący koniec ciepłej niż zwykle zimy w marcu. Spodziewamy się, że po zakończeniu sezonu grzewczego zapasy gazu będą wypełnione w ponad 56% (patrz wykres na dole) przed jego ponownym uzupełnieniem do października 2024 roku.
- Obliczenia marży zysku z eksportu LNG do Europy i Azji wskazują, że Azja jest bardziej korzystna. Jednak najnowsze dane dotyczące transportu LNG nie wskazują na to, że eksporterzy z USA zaczęli przekierowywać LNG w stronę Azji.
Ryzyka związane z wyższymi cenami gazu:
- Ruch LNG przez Morze Czerwone (i Kanał Panamski) ustał w styczniu. Jednakże rzeczywisty wpływ na kształtowanie cen był dotychczas bardzo ograniczony, a dane dotyczące ruchu statków wskazują, że praktycznie cały ruch LNG odbywa się wokół Przylądka Dobrej Nadziei.
- W USA EQT, Chesapeake Energy i Comstock Resources ogłosiły redukcję produkcji gazu (a co za tym idzie potencjalnie niższy eksport amerykańskiego LNG) ze względu na niskie ceny gazu ziemnego w USA. Jednakże do tej pory nie było to widoczne w eksporcie.
Ogólna ocena sytuacji jest korzystna dla Europy, ze względu na niskie zużycie, wysokie dostawy LNG i zapasy, które kończą zimę w ponad połowie wypełnione. Oczekujemy, że cena gazu ziemnego w Europie w kierunku lata ponownie spadnie w okolice 22 euro, a następnie wzrośnie w okresie uzupełniania zapasów do 30 euro w IV kwartale 2024 roku. Na tej podstawie zalecamy rozpoczęcie zabezpieczeń przed ryzykiem na kolejny sezon grzewczy (2024/2025), które powinny zostać zakończone przed spodziewanym spadkiem cen do poziomu 22 euro przed czerwcem/lipcem.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję