Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota mocno w górę. Jak zareagują notowania ropy naftowej na decyzję OPEC+?

|
selectedselectedselected
Cena złota mocno w górę. Jak zareagują notowania ropy naftowej na decyzję OPEC+?	 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Ceny ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na ponad 3-procentowym plusie. Dzisiaj zwyżki wyhamowały, jednak notowania ropy pozostają w rejonie wczorajszego poziomu zamknięcia. A wszystko przez to, że inwestorzy dziś tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ związaną z tamtejszym planowanym poziomem produkcji ropy naftowej w listopadzie.

Spekulacje z ostatnich dni wskazywały na to, że rozszerzony kartel przygotowuje się do znaczącego obniżenia limitów wydobycia ropy naftowej w listopadzie ze względu na chęć wsparcia notowań ropy na rynku i zapobieżenia dalszemu osuwaniu się cen tego surowca w dół. Z dnia na dzień rosną oczekiwania – jeszcze wczoraj wspominano o możliwości cięcia limitów aż o milion baryłek dziennie (czyli około procent światowej produkcji), co byłoby największą zniżką od 2020 roku, czyli od momentu, w którym popyt na ropę gwałtownie spadł na skutek pandemii. Tymczasem już dzisiaj mówi się nawet o cięciu wynoszącym 2 miliony baryłek dziennie.

Jeśli te informacje by się potwierdziły, to notowania ropy naftowej mogłyby powiększyć zwyżkę. Warto jednak uważać na efekt „kupowania plotek i sprzedawania faktów” – ze względu na rozbuchane oczekiwania, mniejsze cięcia mogą inwestorów rozczarować i doprowadzić do powrotu cen ropy do zniżek.

 

Reklama

Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 1Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pewne jest to, że niezależnie od wysokości cięć, ich wpływ na realną produkcję będzie ograniczony, bowiem OPEC+ i tak ma problemy z realizacją dotychczasowych limitów: w sierpniu produkcja ropy w rozszerzonym kartelu była aż o 3,58 mln baryłek dziennie niższa niż oficjalne limity. Niemniej, decyzja OPEC+ będzie przede wszystkim sygnałem dla rynku, że organizacja ta jest zdeterminowana, aby bronić cen ropy przed głębszymi spadkami.

Dzisiaj także opublikowane zostaną dane Departamentu Energii USA na temat zmiany zapasów paliw. Wczorajsze wyliczenia Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazały ubiegłotygodniowy spadek zapasów ropy o 1,77 mln baryłek przy oczekiwaniach ich wzrostu. To także wsparło notowania ropy, jednak w centrum uwagi inwestorów i tak pozostaje OPEC+.

 

Reklama

Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 2Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

W ostatnich dniach notowania metali szlachetnych mocno ruszyły w górę. Cena złota przekroczyła wczoraj poziom 1730 USD za uncję, wybijając się tym samym na najwyższe poziomy od niemal miesiąca.

Sytuacja na rynkach kruszców w dużym stopniu jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się z amerykańskim dolarem. W ostatnich dniach wartość amerykańskiej waluty osuwała się w dół tworząc sprzyjające warunki do wzrostów notowań wielu surowców i towarów, w tym właśnie metali szlachetnych.

Reklama

Dzisiaj dolar delikatnie odbija w górę, a notowania złota oddają część zwyżek z wczoraj. W centrum uwagi jest raport ADP, który będzie prognostykiem przed piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli dane okażą się słabe, to prawdopodobnie negatywnie odbiją się na wycenie dolara, co pozwoli cenom złota kontynuować wzrosty.

 

Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 3Wyczekiwanie na decyzję dot. produkcji ropy w OPEC+.	 - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama