Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota łapie oddech - to może być trzeci z rzędu tydzień wzrostowy. Kursy ropy odreagowują [GOLD, WTI, BRENT]

|
selectedselectedselected
Cena złota łapie oddech - to może być trzeci z rzędu tydzień wzrostowy. Kursy ropy odreagowują [GOLD, WTI, BRENT] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O ile jeszcze na początku wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przeważali pesymiści, to już w drugiej połowie dnia nastroje inwestorów na tym rynku były lepsze, a cenom ropy udało się zakończyć sesję na plusie. Odbicie jest jednak wątłe, co pokazuje konsolidacja podczas dzisiejszej sesji.

 

Sprawdź bieżącą cenę Sztabki złota

 

Negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej były dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, a dodatkowo pesymizm na tym rynku wywołuje sytuacja w Indiach, gdzie rosnąca liczba zakażeń Covid-19 doprowadziła do kolejnych restrykcji i obniżonego popytu na paliwa.

Problemy z produkcją ropy naftowej w Libii - 1Problemy z produkcją ropy naftowej w Libii - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej są jednak doniesienia z Libii. Produkcja ropy naftowej w tym kraju spadła do okolic miliona baryłek dziennie w ostatnich dniach, a zapewne będzie zniżkować dalej. Wszystko przez problemy finansowe. National Oil Company (NOC) zadeklarowała stan force majeure („siły wyższej”) na eksport ropy naftowej z portu Hariga. Portem tym zarządza spółka Arabian Gulf Oil Co. (AGOCO), będąca spółką-córką NOC, która podała, że już od września nie otrzymuje należnych jej środków z budżetu. W podobnym tonie wypowiada się również Sirte Oil Company (także podlegająca NOC), która jeszcze przed końcem tygodnia może wstrzymać wydobycie ropy naftowej ze względu na problemy finansowe. Sektor naftowy w Libii jest państwowy, a powyższa sytuacja jest efektem sporu NOC i banku centralnego Libii.

Problemy z wydobyciem i eksportem ropy naftowej w Libii zdarzają się regularnie, więc inwestorzy nie reagują na nie nerwowo. Już od dekady, czyli od czasów arabskiej wiosny z 2011 roku, Libia zmaga się z niestabilnością lokalnej władzy oraz licznymi atakami bojówek na tamtejsze instalacje naftowe. Możliwości wydobywcze Libii to około 1,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie – obecnie, mimo problemów, i tak wykorzystywane są one w większym stopniu niż w niektórych latach. Wspomniana niestabilność wewnętrzna Libii sprawiała, że w ostatnich latach produkcja ropy naftowej w Libii potrafiła spaść nawet do okolic 150-250 tys. baryłek dziennie.

Problemy z produkcją ropy naftowej w Libii - 2Problemy z produkcją ropy naftowej w Libii - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Cena złota na drodze do trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia

Reklama

Wczorajsza sesja na rynku złota zakończyła się zniżką, natomiast dzisiaj notowania tego kruszcu utrzymują się w okolicach czwartkowego zamknięcia, czyli w rejonie 1783-1784 USD za uncję. Niemniej, jeśli dzisiejsza sesja nie przyniesie istotnych spadków cen złota, to cały tydzień zakończy się dla tego kruszcu na plusie. Byłby to już trzeci wzrostowy tydzień z kolei.

Wczoraj notowania złota zostały stłamszone przez odbicie wartości amerykańskiego dolara w górę. Jednak już dzisiaj waluta USA radzi sobie słabiej, co pozwoliło na wyhamowanie zniżek cen złota. Ogólnie, spadek rentowności amerykańskich obligacji i presja na zniżkę wartości dolara to czynniki, które ostatnio sprzyjały bykom na rynkach szlachetnych kruszców.

W długoterminowej perspektywie, ceny złota mają duże szanse na kontynuację wzrostów, głównie ze względu na prognozy rozpędzającej się inflacji. Pozytywne perspektywy tworzy również stopniowy powrót Chin do większego importu złota. Przeszkodą jest natomiast trudna sytuacja w Indiach, czyli kraju, który wraz z Chinami, generuje największy popyt na złoto na świecie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


FlyingAtom

FlyingAtom

Polski kantor Bitcoin i kryptowalut działający na rynku od 2015 roku. Poza biurami stacjonarnymi FlyingAtom posiada sieć 47 bitomatów - urządzeń do wymiany Bitcoina. Oprócz działalności na rynku kryptowalut FlyingAtom prowadzi też działalność kantorową związaną ze sprzedażą fizycznego złota, srebra oraz diamentów inwestycyjnych.
 


Reklama
Reklama