Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena węgla zanurkowała! Ceny paliw dalej spadają. Ile zapłacimy za tonę pelletu? Sprawdzamy ceny węgla, gazu, pelletu i paliw w środę (21.09.2022)

|
selectedselectedselected
Cena węgla zanurkowała! Ceny paliw dalej spadają. Ile zapłacimy za tonę pelletu? Sprawdzamy ceny węgla, gazu, pelletu i paliw w środę (21.09.2022)
Sprawdzamy ceny węgla, gazu, pelletu i paliw w środę (21.09.2022)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie na europejskich rynkach cena węgla mocno spadła, nurkując poniżej 300 dolarów za tonę. Ceny paliw na stacjach benzynowych uległy dalszemu obniżeniu. Ile zapłacimy dzisiaj za tonę węgla i pelletu? Ile kosztują paliwa? Jak kształtują się najnowsze notowania na rynkach ropy i gazu? Co dalej z dodatkiem węglowym?

 

Zobacz również: Ceny węgla i paliw mocno spadają! Ile zapłacimy za pellet?

 

Ile kosztuje węgiel?

W ostatnim czasie cena węgla na europejskich rynkach mocno zanurkowała. W środę w portach ARA tona węgla kosztuje 294,75 USD, co w przeliczeniu na polską walutę stanowi równowartość 1405 zł. Stanowi to spadek o 4,3%. Dla porównania we wtorek za tonę węgla płacono 308 USD.

Reklama

Warto wspomnieć, że przed wybuchem wojny na Ukrainie ceny węgla na europejskich rynkach kształtowały się na poziomie poniżej 200 dolarów za tonę. Cena węgla poszybowała do góry w reakcji na sankcje związane z importem węgla z Rosji. Na początku marca przekraczała nawet poziom 400 dolarów za tonę. Od tego czasu cena węgla uległa obniżeniu, jednak nadal jest wysoka.

W Polsce ceny węgla nie zmieniają się tak szybko, jak na europejskich rynkach, jednak jest on trudno dostępny. Obecnie cena węgla w sklepie PGG wynosi od 1105 zł do 1770 zł za tonę. Najwięcej, bo aż 1770 zł kosztują Pieklorz Ekogroszek i Karlik Ekogroszek.

Nie jest łatwo kupić węgiel w sklepie PGG. Dostawy odbywają się tylko dwa razy w tygodniu we wtorki i w czwartki. Towar jest dostępny o godzinie 16 do wyczerpania, jednak zwykle rozchodzi się w ciągu kilku minut.

 

Reklama

 

Problemy z dodatkiem węglowym

Aby zrekompensować wzrost cen węgla, rząd wprowadził dodatek węglowy. Dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, wynosi on 3000 zł. Możliwość otrzymania dodatku węglowego jest uzależniona od odpowiedniej deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dodatek węglowy nie jest zależny od dochodów.

Wsparcie finansowe obejmie też gospodarstwa domowe, ogrzewające budynki pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG i olejem opałowym.

Dopłaty będą tu następujące:

  • 3 tys. zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy,
  • 1 tys. zł - drewno kawałkowe,
  • 500 zł – w przypadku ogrzewania na LPG,
  • 2 tys. zł. - w przypadku ogrzewania na olej opałowy.

 

Gdy dodatek węglowy został wprowadzony, wydawało się, że nie ma w nim nic skomplikowanego. Początkowo miał przypadać na gospodarstwo domowe. Tymczasem okazało się, że zdarzają się nadużycia związane z interpretacją przepisów. Na jeden piec składano kilka wniosków o dodatek węglowy, gdyż każda z osób w rodzinie mogła twierdzić, że stanowi osobne gospodarstwo domowe. Zgodnie z nowymi przepisami, będzie mógł zostać przyznany tylko jeden dodatek węglowy na jeden adres. Gminy zyskają większe możliwości weryfikacji wniosków. Czas na podjęcie decyzji przez gminy został też wydłużony do 60 dni z 30 dni. Tymczasem media informują, że samorządy jeszcze nie mają pieniędzy na wypłaty. Zniecierpliwieni obywatele nadal czekają na pieniądze. Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja:

 

Ile zapłacimy za pellet?

W środę w dużych sklepach, takich jak Obi, Castorama czy Leroy Merlin ceny pelletu nie uległy istotnym zmianom w stosunku do cen z poprzedniego dnia. Obecnie cena pelletu w tych sklepach kształtuje się w przedziale od 2660 zł do 3664 zł za tonę. We wszystkich wspomnianych sklepach pellet jest dostępny w workach po 15 kg. W Obi za worek pelletu zapłacimy od 44,99 zł do 49,99 zł, a w Castoramie 49,98 zł. Ceny w Leroy Merlin są najbardziej zróżnicowane i wynoszą od 39,90 zł do 54,96 zł za worek.

 

Zobacz również: Mocne dane GUSu! Analitycy się pomylili: sprzedaż detaliczna w Polsce poszła w górę

 

Reklama

 

Ceny paliw w dół

We środę ceny paliw uległy dalszemu obniżeniu.

Według danych Autocentrum.pl, obecnie średnie ceny paliw kształtują się następująco:

  • PB95 - 6,19 zł,
  • PB98 – 6,82 zł,
  • ON – 7,22 zł,
  • ON+ - 7,46 zł,
  • LPG - 3,08 zł.

W środę cena PB95 jest niższa o 2 grosze niż poprzedniego dnia, tak samo jak cena PB98. Ceny oleju napędowego i ON+ również spadły o 2 grosze. Jedynie LPG kosztuje o 1 grosz więcej niż we wtorek.

Po wczorajszym spadku na rynku ropy następuje odbicie. W środę w godzinach porannych cena ropy Brent wzrosła powyżej 92 dolarów za baryłkę.

 Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent

Reklama

Notowania ropy Brent w okresie 5 dni

 

Cena gazu na rynkach

W ostatnim czasie cena gazu w kontraktach terminowych na holenderskim rynku wzrosła. Na wczorajszym zamknięciu wyniosła 205 euro za 1 MWh, co stanowi wzrost o 5,26% względem poprzednich notowań.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama