Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej solidnie w górę po decyzji OPEC+. Na notowaniach miedzi nerwowe nastroje

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej solidnie w górę po decyzji OPEC+. Na notowaniach miedzi nerwowe nastroje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na solidnym plusie. W dużym stopniu, odpowiadały za to dwa główne czynniki – działania OPEC+ oraz informacje na temat dużego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

OPEC+ podczas wczorajszego spotkania nie zaskoczył i zadecydował o podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w krajach rozszerzonego kartelu łącznie o 400 tys. baryłek. Ten ruch był oczekiwany i wpisuje się on w długoterminową strategię OPEC+, zakładającą stopniowe zwyżki produkcji tego surowca.

Podstawą do podjęcia przez kraje OPEC+ takiej, a nie innej decyzji, były wewnętrzne wyliczenia dotyczące sytuacji fundamentalnej na rynku ropy naftowej w 2022 r. Prognozy organizacji zakładają bowiem, że w styczniu na globalnym rynku ropy naftowej pojawi się nadwyżka wynosząca 800 tys. baryłek, a w lutym – nadwyżka wynosząca 1,3 mln baryłek ropy dziennie. Co prawda same informacje o nadwyżce nie sprzyjają wyższym cenom ropy, ale warto wspomnieć, że jest ona znacznie mniejsza niż oczekiwano jeszcze w grudniu (2 mln baryłek dziennie w styczniu i 3 mln baryłek dziennie w lutym). Zmiany prognoz wynikają z przekonania OPEC+, że Omikron nie będzie miał ani silnego, ani długotrwałego wpływu na globalny popyt na ropę naftową. W rezultacie, inwestorzy odebrali te wyliczenia pozytywnie.

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 1OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Stronę popytową na rynku ropy naftowej wsparły również informacje dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły aż o 6,43 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano o połowę mniejszej zniżki. Dzisiaj swoje dane na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi amerykański Departament Energii, mający dostęp do większej liczby danych niż API.

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 2OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Cena miedzi nadal bez wyraźnego kierunku

Notowania miedzi w bieżącym tygodniu poruszają się w dość nerwowej konsolidacji – cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nie oddala się jednak istotnie od okolic 4,40-4,45 USD za funt. Obecne ceny miedzi wpisują się także w trwającą już prawie 8 miesięcy konsolidację notowań miedzi, w ramach której cena tego surowca porusza się w rejonie 4,00-4,80 USD za uncję.

Reklama

Ceny miedzi w ostatnim czasie reagowały na sytuację na wykresie amerykańskiego dolara (z którym, podobnie jak wiele surowców, wykazują ujemną korelację), jak również na zmiany nastrojów inwestorów na szerokim rynku finansowym.

Niemniej, wsparciem dla notowań tego surowca pozostaje kilka głównych czynników fundamentalnych, a wśród nich: oczekiwania dalszego popandemicznego ożywienia gospodarczego na świecie, obawy o produkcję miedzi w Ameryce Południowej, jak również szerokie wykorzystanie miedzi w perspektywicznych branżach przemysłu, powiązanych z transformacją energetyczną.

OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 3OPEC+ i dane dot. zapasów wsparciem dla cen ropy.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Tematy

ropa naftowa notowania ropa naftowa w Polsce miedź notowania ropa naftowa cena ropa naftowa zastosowanie jak powstaje ropa naftowa ceny miedzi co to jest ropa naftowa baryłka ropy naftowej cena co to ropa naftowa ropa naftowa co to cena ropy naftowej wykres ropa naftowa notowania online ceny skupu miedzi ceny miedzi w skupie cena barylki ropy naftowej cena ropy naftowej notowania notowania surowców miedź ceny miedzi bankier ceny złomu miedzi ceny miedzi na świecie ceny miedzi on line ceny miedzi online ceny miedzi giełda londyn ceny miedzi na giełdzie w londynie ceny miedzi w londynie online ceny miedzi na giełdzie ceny miedzi giełda ceny miedzi money bankier ceny miedzi ceny miedzi w polsce aktualne ceny miedzi ceny miedzi wykres ceny miedzi prognozy ceny miedzi w niemczech aktualna cena baryłki ropy naftowej cena ropy naftowej na świecie aktualna cena ropy naftowej cena wydobycia ropy naftowej cena ropy naftowej giełda cena ropy naftowej na stacjach cena ropy naftowej za baryłkę obecna cena ropy naftowej cena ropy naftowej prognoza cena ropy naftowej dane historyczne cena ropy naftowej online energia ropy naftowej cena notowania ropa naftowa notowania miedź miedź notowania bankier aktualne ceny miedzi na gieldzie ropa naftowa notowania brent ropa naftowa notowania bankier miedź notowania interia cena ropy naftowej prognozy cena ropy naftowej za litr cena ropy naftowej w polsce cena ropy naftowej ural cena litra ropy naftowej cena ropy naftowej na świecie wykres ceny miedzi skup wykres ceny miedzi od czego zależy cena ropy naftowej ropa naftowa notowania aktualne ceny złomu miedzi
Reklama
Reklama